• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
8
Ay’da koloni kurmaya bir adım daha yaklaşıldı

2024-06-12 19:40:12
Ay’da koloni kurmaya bir adım daha yaklaşıldı

Yapılan son araştırma regolitin, Ay'da insan kolonisi oluşturmanın önemli bir parçası olacağını ortaya çıkardı.

#1
Foto - Ay’da koloni kurmaya bir adım daha yaklaşıldı

Ay’da insan kolonisi kurma fikri, bilim kurgu hikayelerinden çıkıp gerçeğe dönüşme yolunda hızla ilerlemeye devam ediyor. Yeni yapılan araştırmalar, Ay’da kalıcı bir insan varlığı oluşturma hayaline oldukça yaklaştığımızı gösteriyor. Ay’ın zorlu koşullarına rağmen mevcut kaynakların akıllıca kullanımı ve yeni mühendislik çözümleri, koloni kurma fikrinin hayata geçmesini mümkün kılabilir. İşte detaylar… Ay’da koloni kurma hayali regolit ile gerçeğe dönüşebilir… Ay’da koloni kurma hayalimize Waterloo Üniversitesi araştırmacılarının çalışması sayesinde biraz daha yaklaştık. Yapılan araştırmalar, Ay’ın tozlu yüzey toprağı olan regolitin termal enerji üretmek için kullanılabileceğini ortaya koydu.

#2
Foto - Ay’da koloni kurmaya bir adım daha yaklaşıldı

Yayınlanan araştırma genel olarak Ay’da bir yerleşim yeri veya üs kurmanın önündeki sorunlar ve çözümler üzerinde duruyor. Karşımızdaki en büyük sorun gerekli malzemeleri Dünya’dan Ay’a taşımak. Tahmin edebileceğimiz üzere bu süreç hem çok yavaş hem de çok maliyetli olacak. Ay’da koloni kurmamız için önümüzdeki bu engel, yerinde kaynak kullanımı konusunun araştırılmasına yol açtı. Waterloo Üniversitesi araştırması, Ay’da ihtiyacımız olan birçok şey olmasa da regolitin pek çok uygulama için ideal olduğunu ortaya çıkardı. Regolit; demir oksit, alüminyum oksit ve silikon dioksit gibi çeşitli oksitlerden oluşuyor. Regolit işlemek için farklı yöntemler geliştirilse de birçoğunda toprağın, 1.600 dereceye kadar ısıtılması gerekiyor. Ayrıca işlem elektroliz uygulamayı da içeriyor.

#3
Foto - Ay’da koloni kurmaya bir adım daha yaklaşıldı

Araştırma, regolitin erimiş haldeki elektrolizin özel olarak altını çiziyor. Yöntem basitçe metallerin ve oksijenin ayrıştırılmasını içeriyor. Voltajı kademeli olarak artırarak farklı materyallerin ayrıştırılması da sağlanabilecek. Ay’da sınırsız miktarda regolit olmasa da insanlığın uzun yıllar tüketemeyeceği seviyede. Araştırmacı Connor MacRobbie bu konuyla ilgili açıklama yaptı: “Ay yüzeyinde, coğrafi konuma bağlı olarak 5 ila 15 metre kalınlığında ince regolit tabakası yer alıyor. Bu tabakanın altında daha büyük kayalar ve bazaltik malzemelerden oluşan bir yatak bulunuyor. Tabaka, üst katmanların koruması nedeniyle büyük ölçüde bozulmamış durumda. Bu malzemeler kazılarak daha ince ve birçok uygulama için faydalı olan materyaller elde edilebilir.”

#4
Foto - Ay’da koloni kurmaya bir adım daha yaklaşıldı

Connor MacRobbie Ay’da gerçekleştireceğimiz regolit toplama madenciliği konusunda önümüzdeki engelleri de açıkladı:

#5
Foto - Ay’da koloni kurmaya bir adım daha yaklaşıldı

“Sıfır yerçekimi etkileriyle başa çıkmak en büyük zorluk olacak. Malzemenin sıfır yerçekiminde taşınması ve rafine edilmesi çok fazla ileri mühendislik çalışması gerektirecek. Buna ek olarak, ekipmandaki toz ve parçacıkların azaltılması da ele alınması gereken önemli bir sorun.”

#6
Foto - Ay’da koloni kurmaya bir adım daha yaklaşıldı

Ay’da bulunan regolit hangi konularda işimize yarayacak? Araştırmaya göre regolit yaklaşık yüzde 45 oksijen içeriyor. Ay’da atmosfer olmadığı göz önüne alındığında solunacak hava için ana kaynak olarak kullanılabilir. Bu oksijen, hidrojen ile birleşerek insan yaşamı için temel ve hayati bir kaynak olan suyu oluşturabilir.

#7
Foto - Ay’da koloni kurmaya bir adım daha yaklaşıldı

Yüksek oranda bulunan oksijen; ay kolonisi, üsleri veya roketler için yakıt olarak da kullanılabilir. Regolitte bulunan metaller de inşaat malzemesi olarak ve roket yakıtının katkı maddesi olarak kullanılabilir. Gereken enerji ise büyük ölçüde güneş panelleri tarafından sağlanacak. Regolitin en büyük bileşeni olan silikon, cam ve seramik üretimi için de önemli bir malzeme. Ayrıca güneş paneli üretiminde ve onarımında kullanılabilir.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

xmen

daha van allen kuşağının nasıl geçileceği muamma . radyasyondan kırdıracaklar insanları
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23