• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
13
Anadolu Selçuklu Devleti döneminden kalma! Tam 150 bin ton çıkarılıp, ekonomiye kazandırılıyor

2020-09-14 11:06:42
Anadolu Selçuklu Devleti döneminden kalma! Tam 150 bin ton çıkarılıp, ekonomiye kazandırılıyor

Nevşehir'de, Anadolu Selçuklu Devleti döneminden bu yana kullanılan madenden yılda 150 bin ton kaya tuzu çıkarılıp ekonomiye kazandırılıyor.

#1
Foto - Nevşehir'de, Anadolu Selçuklu Devleti döneminden bu yana kullanılan madenden yaklaşık 85 metre derinliğe iniliyor. O derinlikten yılda 150 bin ton kaya tuzu çıkarılıp ekonomiye kazandırıldığı bildirildi.

Nevşehir'de, Anadolu Selçuklu Devleti döneminden bu yana kullanılan madenden yaklaşık 85 metre derinliğe iniliyor. O derinlikten yılda 150 bin ton kaya tuzu çıkarılıp ekonomiye kazandırıldığı bildirildi.

#2
Foto - Madenin işletmecisi Suat Bilgin önemli açıklamalarda bulundu. Dedelerinin deveyle tuz satışı yaptığını belirten Suat Bilgin, bu işi devralarak, yaklaşık 800 yıldır burada tuz ürettiklerini söyledi.

Madenin işletmecisi Suat Bilgin önemli açıklamalarda bulundu. Dedelerinin deveyle tuz satışı yaptığını belirten Suat Bilgin, bu işi devralarak, yaklaşık 800 yıldır burada tuz ürettiklerini söyledi.

#3
Foto - Bilgin, ‘’Sanayi, gıda, karla mücadele alanlarında kullanılıyor. Yurt dışından da talep alıyoruz

Bilgin, ‘’Sanayi, gıda, karla mücadele alanlarında kullanılıyor. Yurt dışından da talep alıyoruz" dedi.

#4
Foto - Nevşehir'in Gülşehir ilçesindeki 800 yıllık madenden çıkarılan 150 bin ton kaya tuzu, yurt içi ve yurt dışında büyük ilgi görüyor.

Nevşehir'in Gülşehir ilçesindeki 800 yıllık madenden çıkarılan 150 bin ton kaya tuzu, yurt içi ve yurt dışında büyük ilgi görüyor.

#5
Foto - Anadolu Selçuklu Devleti'nden beridir faaliyette olan Tuzköy Mahallesi'ndeki madende üretilen minerali yüksek kaya tuzunun, Hacı Bektaş Veli tarafından bulunduğu rivayet ediliyor.

Anadolu Selçuklu Devleti'nden beridir faaliyette olan Tuzköy Mahallesi'ndeki madende üretilen minerali yüksek kaya tuzunun, Hacı Bektaş Veli tarafından bulunduğu rivayet ediliyor.

#6
Foto - Yüksek kaya tuzu, yaklaşık 700 metre uzunluğundaki tünelden yerin 85 metre altına inilerek çıkarılıyor.

Yüksek kaya tuzu, yaklaşık 700 metre uzunluğundaki tünelden yerin 85 metre altına inilerek çıkarılıyor.

#7
Foto - Kayaların içinden çıkarılan tuz, yer altından kamyonlarla çıkarılarak ebat ve kullanım alanına göre hazırlanıyor.

Kayaların içinden çıkarılan tuz, yer altından kamyonlarla çıkarılarak ebat ve kullanım alanına göre hazırlanıyor.

#8
Foto - Madeni işleten Suat Bilgin, 14 yıl önce Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Madencilik Genel Müdürlüğünden ihale yoluyla alanı 99 yıllığına kiraladığını belirtti.

Madeni işleten Suat Bilgin, 14 yıl önce Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Madencilik Genel Müdürlüğünden ihale yoluyla alanı 99 yıllığına kiraladığını belirtti.

#9
Foto - Bilgin, bölgede 5 milyon 300 bin metrekarelik alanın tuz yatağı olduğunu belirterek, yılda ortalama 150 bin ton tuz elde ettiklerini aktardı.

Bilgin, bölgede 5 milyon 300 bin metrekarelik alanın tuz yatağı olduğunu belirterek, yılda ortalama 150 bin ton tuz elde ettiklerini aktardı.

#10
Foto - 50’den fazla kişinin istihdam ettiği işten, yılda ortalama 15 milyon lira ekonomiye katkı sunuluyor.

50’den fazla kişinin istihdam ettiği işten, yılda ortalama 15 milyon lira ekonomiye katkı sunuluyor.

#11
Foto - Madeni işleten Bilgin, yüksek tuz rezervinin turizme kazandırılmasını hedeflediklerini söyledi. Avrupa’da Romanya, Almanya, Fransa ve Hollanda’dan tuza talep yağıyor. 150 bin ton tuz aynı zamanda sağlık turizmine kazandırılması da gündemde.

Madeni işleten Bilgin, yüksek tuz rezervinin turizme kazandırılmasını hedeflediklerini söyledi. Avrupa’da Romanya, Almanya, Fransa ve Hollanda’dan tuza talep yağıyor. 150 bin ton tuz aynı zamanda sağlık turizmine kazandırılması da gündemde.

#12
Foto - Bilgin, nefes almakta zorlanan birkaç astım hastasının ocağa geldiğini ve birkaç gün sonra solunum yollarının açıldığını ileri sürerek,

Bilgin, nefes almakta zorlanan birkaç astım hastasının ocağa geldiğini ve birkaç gün sonra solunum yollarının açıldığını ileri sürerek, "Burayı ileriki zamanda sağlık turizmine kazandırmayı hedefliyoruz. Kapadokya Havalimanı'na 3 kilometre mesafedeyiz. Türkiye ve çeşitli ülkelerden hastaları ağırlama yönünde bir potansiyelimiz ortaya çıkacaktır." İfadelerine yer verdi.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı