• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
9
86 yıl sonra esaret bitti tüm Ayasofyalar cami oldu! İşte Türkiye'deki Ayasofyalar...

2020-07-12 07:50:55
86 yıl sonra esaret bitti tüm Ayasofyalar cami oldu! İşte Türkiye'deki Ayasofyalar...

İstanbul'da bulunan Ayasofya, Danıştay kararıyla 86 yıllık esaretin ardından müzeden camiye çevrilirken, Türkiye genelinde bulunan diğer 8 Ayasofya ile aynı statüye kavuşmuş oldu. Türkiye'de toplam 9 tane Ayasofya bulunurken, bunların 2'si İstanbul'da; diğerleri ise, Edirne, Kırklareli, İznik, Bitlis, Gümüşhane, Zonguldak ve Trabzon'da bulunuyor. İşte Türkiye'deki Ayasofyalar...

#1
Foto - Küçük Ayasofya (İstanbul): Küçük Ayasofya Mahallesi’nde, demiryolunun kenarında bulunuyor. İmparator Justinianos tarafından 536’da inşa ettirilen yapı, 15. yüzyılda II. Bayezid döneminde camiye dönüştürüldü.

Küçük Ayasofya (İstanbul): Küçük Ayasofya Mahallesi’nde, demiryolunun kenarında bulunuyor. İmparator Justinianos tarafından 536’da inşa ettirilen yapı, 15. yüzyılda II. Bayezid döneminde camiye dönüştürüldü.

#2
Foto - Edirne Ayasofyası: Enez’in Osmanlılar’ca alınmasının ardından buradaki Ayasofya Kilisesi, Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye çevrildi. 1962’ye kadar cami olarak kullanılan yapının çatısı ve bazı duvarları 1965 depreminde çöktü. Cami olarak kullanıma devam edecek mabedin onarım çalışmalarında sona gelindi.

Edirne Ayasofyası: Enez’in Osmanlılar’ca alınmasının ardından buradaki Ayasofya Kilisesi, Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye çevrildi. 1962’ye kadar cami olarak kullanılan yapının çatısı ve bazı duvarları 1965 depreminde çöktü. Cami olarak kullanıma devam edecek mabedin onarım çalışmalarında sona gelindi.

#3
Foto - Gazi Süleyman Paşa Cami (Kırklareli): Kırklareli’nin Vize ilçesindeki Küçük Ayasofya ya da Gazi Süleyman Paşa Cami olarak bilinen yapı. İlk kez 19. yüzyıla ait belgelerde Ayasofya Cami olarak anılan yapının Doğu Roma dönemindeki adı ise tam olarak bilinmiyor.

Gazi Süleyman Paşa Cami (Kırklareli): Kırklareli’nin Vize ilçesindeki Küçük Ayasofya ya da Gazi Süleyman Paşa Cami olarak bilinen yapı. İlk kez 19. yüzyıla ait belgelerde Ayasofya Cami olarak anılan yapının Doğu Roma dönemindeki adı ise tam olarak bilinmiyor.

#4
Foto - Trabzon Ayasofyası: Trabzon’un Fatih Mahallesi’ndeki Ayasofya, 1584’te dönemin Anadolu Beylerbeyi Kürd Ali Bey tarafından camiye dönüştürüldü. Daha sonra müzeye çevrilen Ayasofya 2013 yılında yeniden cemaatine kavuştu.

Trabzon Ayasofyası: Trabzon’un Fatih Mahallesi’ndeki Ayasofya, 1584’te dönemin Anadolu Beylerbeyi Kürd Ali Bey tarafından camiye dönüştürüldü. Daha sonra müzeye çevrilen Ayasofya 2013 yılında yeniden cemaatine kavuştu.

#5
Foto - Kabaköy Ayasofyası (Gümüşhane): Gümüşhane’de Kabaköy bölgesinin Doğu Roma döneminde önemli bir yerleşim olduğu, oradaki Ayasofya’nın 10. yüzyılda inşa edildiği ve episkoposluk merkezi olarak kullanıldığı biliniyor. Yapı 1869’da camiye dönüştürüldü.

Kabaköy Ayasofyası (Gümüşhane): Gümüşhane’de Kabaköy bölgesinin Doğu Roma döneminde önemli bir yerleşim olduğu, oradaki Ayasofya’nın 10. yüzyılda inşa edildiği ve episkoposluk merkezi olarak kullanıldığı biliniyor. Yapı 1869’da camiye dönüştürüldü.

#6
Foto - Orta Cami (Zonguldak): Ereğli’de 5. yüzyılda inşa edilmiş Ayasofya’nın, bölgenin fethi sonrası Osmanlı padişahı Orhan Gazi tarafından camiye çevrildiği sanılıyor. Mabed, günümüzde Orta Cami adıyla hizmet veriyor.

Orta Cami (Zonguldak): Ereğli’de 5. yüzyılda inşa edilmiş Ayasofya’nın, bölgenin fethi sonrası Osmanlı padişahı Orhan Gazi tarafından camiye çevrildiği sanılıyor. Mabed, günümüzde Orta Cami adıyla hizmet veriyor.

#7
Foto - İznik Ayasofyası: İznik’in en önemli tarihi yapısı Ayasofya, MS 325 tarihindeki ünlü İznik Konsili toplantısına ev sahipliği yapmasıyla dünyaca ünlü bir yapı. İnşa tarihi net olmasa da 8. yüzyılda onarıldığı, 1065 depreminde yıkılınca zemini yükseltilerek yeniden ayağa kaldırıldığı biliniyor. 1331’de İznik’i fetheden Orhan Gazi tarafından camiye çevrildi. 1960’ta müzeye dönüştürülen yapı, 6 Kasım 2011’de tekrar cami olarak kullanılmaya başlandı.

İznik Ayasofyası: İznik’in en önemli tarihi yapısı Ayasofya, MS 325 tarihindeki ünlü İznik Konsili toplantısına ev sahipliği yapmasıyla dünyaca ünlü bir yapı. İnşa tarihi net olmasa da 8. yüzyılda onarıldığı, 1065 depreminde yıkılınca zemini yükseltilerek yeniden ayağa kaldırıldığı biliniyor. 1331’de İznik’i fetheden Orhan Gazi tarafından camiye çevrildi. 1960’ta müzeye dönüştürülen yapı, 6 Kasım 2011’de tekrar cami olarak kullanılmaya başlandı.

#8
Foto - Çekmece Ayasofyası (Bitlis): 6. yüzyılda Tatvan’ın Çekmece (Şamiran) köyünde inşa edilen Ayasofya, yakın zamanda restore edilerek camiye dönüştürüldü.

Çekmece Ayasofyası (Bitlis): 6. yüzyılda Tatvan’ın Çekmece (Şamiran) köyünde inşa edilen Ayasofya, yakın zamanda restore edilerek camiye dönüştürüldü.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı