Dostlukları menfaatleri kadar olanlar/2

26 Haziran 2019 Çarşamba

Yürümeleri gereken yolda yol arkadaşlarına tekme atıp yola yatanlar, kendi çıkarları için yola çıkmış olanlardır. Nokta kadar menfaat için, virgül gibi eğilenler, kullara kulluk etmek için sıra bekleyenlerdir. Bunlardan heva adamı çıkar, ama dava adamı çıkmaz.

Kemik uğruna köpek olanlar, menfaat uğruna çakal olmaktan geri kalmazlar. Kendi çıkarları söz konusu olunca her şeyi mübah görenler, meşru hiçbir tarafı kalmamış olanlardır. Rabbimiz haber veriyor:

“Tâlût, ordu ile hareket edince, ‘Şüphesiz Allah, sizi bir ırmakla imtihan edecektir. Kim ondan içerse benden değildir. Kim onu tatmazsa işte o bendendir. Ancak eliyle bir avuç alan başka’ dedi. İçlerinden pek azı hariç, hepsi ırmaktan içtiler. Tâlût ve onunla beraber iman edenler ırmağı geçince, (geride kalanlar) ‘Bugün bizim Câlût’a ve askerlerine karşı koyacak gücümüz yok’ dediler. Allah’a kavuşacaklarını kesin olarak bilenler (ırmağı geçenler) ise şu cevabı verdiler: ‘Allah’ın izniyle büyük bir topluluğa galip gelen nice küçük topluluklar vardır. Allah, sabredenlerle beraberdir.’ ” (Bakara Sûresi/ 249)

Meşru yolda yasaklanmış nehirden içenler, davadan vazgeçip kendi menfaatlerinden vazgeçmeyen dostlardır. “Deveyi yardan uçuran, bir tutam ottur.” Menfaat bir bal çanağı, insanlar da sinektir, kenarından yetinmeyip ortasına dalanlar, çırpına çırpına boğulurlar.

Menfaat caddesinde başlayan dostluk çile yokuşunda son bulur. “Hiçbir zaman unutma, menfaat çevresinde dost edinen, çile yolunda yalnız kalır.” Çıkarları için dine girenler, çıkarlarını kaybedince beklemez dinden çıkarlar. Rabbimiz haber veriyor:

“İnsanlardan öylesi de vardır ki, Allah’a kıyıdan kenardan kulluk eder. Eğer kendisine bir hayır dokunursa, gönlü onunla hoş olur. Şâyet başına bir kötülük gelirse, gerisingeri (küfre) dönüverir. O dünyayı da kaybetmiştir, ahireti de. İşte bu apaçık ziyanın ta kendisidir.” (Hac Sûresi/11)

Dostlukları zigzaglı olanlar, imanları pazarlıklı olanlardır. Menfaat için dine girenler, yine menfaat için dinden çıkarlar. Dün yere göğe sığdırmadığı dostunu bugün menfaatı kaybedince kötüleyenler, kötülükler için yaşayanlardır. Menfaat için dostluklar kurmaya çalışanlar çoktur. Lakin menfaat hesabı yapanların dostları yoktur. Düşmanımızın davulunu çalanlar, bize olan dostlukları menfaatleri kadar olanlardır. 

Dostlukları menfaatleri kadar olanlar fotoğraf gibidirler. Onları ne kadar büyütürseniz o kadar kaliteleri düşer. Hayata aynı açıdan değil, aynı acıdan bakanlar dost kalır. Dostluk, insanı insana anlatan aynadır; içinin seslerini duyuran dağ yankısıdır. İnsanın içinde bulutlanan sancıları sağanak sağanak indirdiği topraktır. Mutluluk ağacında sağlam duran yapraktır.

Beraberlerken yanlışı eleştirme cesaretini gösteremeyen dostların ayrılırken doğrulara doğru deme erdemini göstermeleri düşünülemez. Böyleleri yüze dost görünüp güler gezerler. Arkandan kuyu kazıp seni ezerler. Dostluğun dinde en mühim şubelerden bir şube olduğunu bilmezler.

Ey menfaatleri için dost görünüp oyun yapan insanlar. İnanın ki sizden üstündür ortalıkta gezen uyuz hayvanlar!

Dostlukları menfaatleri kadar olanlar, düşmanın güçlendiğini görünce dostlarının halini sormazlar. Düşmanlarının arkasında dururlar, ama dostlarının arkasında durmazlar. Bir dost ki kendi menfaatlerini kollar her bir yandan. Menfaati bitince kaybolur dostluk divanından. Köpek çok sadıktır böyle insandan!

Sahte dost her zaman kendi menfaatine kurbandır. Koyunlar ömürlerini kurttan korkarak geçirirler. Hâlbuki sonunda onu yiyen çobandır. Menfaati için dost olan yaşayan ölüdür. İnsanın dünyaya indiriliş sebebi, günahının cezası değil, tevbesinin ödülüdür!

Dava yolunda çile devri gelince tükenir yalanlar, düşer bütün maskeler. Meydana çıkar çıkarları için dost görünen çehreler. Aydınlanmaz olur karanlık geceler. Artık çağırsak da geri gelmez her gülen yüzü dost sandığımız günler.

Menfaatleri kadar dost olan kurtulamaz kullara kulluktan. Çöle rahmet iner buluttan. Şefkat gelmez koyuna kurttan. Dostluk yolunda ağardı tan. Menfaat için dost olmayan dost gönülde daimi sultan.

Dostluk fıtri bir ihtiyaçtır. Dostluk gönül aynasıdır, yüreklerin cilâsıdır. Mutlu olmak isteyen her insan ona muhtaçtır. Dostluk duygusu, Allah’tan bize ihsan. Mutluluğumuz dostluksuz noksan. Dosta muhtaç cümle insan

Nifak tohumu ekilmişse toprağına; kişi her şeye gelir ama gelmez dostluk bağına. Dünyevi bir menfaat gözetmeksizin dost olan baş tacı. Menfaatleri kadar dost olan her gün dostuna verir acı!

İbreti âlemdir karga ile bülbülün yoldaşlığı. Gül kokusu Allah’ın bülbüle bağışladığı. Karga gülün kokusundan istifade ettikçe bülbüle uyar. “Karga, gülün kokusundan uzak düşünce; bülbülün yoldaşlığından nefret duyar!”

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • IsaIsa20 gün önce
  Bakara249 yanlışanlamissiniz yani ganimetler peşinde koşmayanlar,nehirden geçenlerden azı hariçherkes içtibiz savaşamayiz dediler, çünküçoğununamacı eşitlik,adalet içindeğil, ganimet, elde etmekti,, talut calut u nasıl yendi,, önemliolan güçlüolmak değilhaklıolmaktır,, bütünimparatorluklar, saltanatlar helak oldu neden, lemyelidd ve lemyoled,
 • Allah GörüyorAllah Görüyor27 gün önce
  Kimi kast ediyor, kime sesleniyorsunuz. Daha açık yazar mısınız. Sayın hocam, gerçekten çok güzel yazıyorsunuz. Büyülüyorsunuz da... Ama söylem çok güzelde uygulama tam tersi olunca bütün çabalar boşa. Din sanki istismar ediliyor görüntüsü var, var değil tam karşılığı da denebilir. İnandırıcılık yok. CHP zamanında başörtüsü mücadelesi sonucu başörtümü çıkarmadığım için istifaya zorlandım. Şimdi de adı ADALET olan partim tarafından yargısız infazla damgalandım. Bana damgalama yerine sizinle çalışmak istemiyoruz denilse idi, istifanızı verin denilseydi, inanın verirdim. Ama bunun yerine sui zannı tavan yapıp iftira ile hain damgası vuruldu. Sahi CHP den ne farkımız var? At gözlüğüyle bakmaya devam mı edeceğiz? Üç maymunu oynamaktan vazgeçersek görmeye duymaya bilmeye başlarız. Laf çokta icraat olmadıktan sonra doğruları büyüleyerek söyleseniz ne olur. Darbecinin, soru çalanın, yargıya, polise fesat karıştıranın canı cehenneme! Ama hiçbir şeyden haberi olmayana yapılan zulme ne diyeceksiniz? Geciken adalet adaletsizliktir. Neredeyse 3 yıl olacak. Yargısız infaz ile iftira ile işimizi elimizden al, üstelikte hiç hakermediğimiz halde kocaman hain damgasını vur. Acaba nerede hata yapıyoruz? Çocuklarım bu yüzden dinden uzaklaştı. Annem üzüntüye dayanamayarak kalp krizi geçirip öldü. Dost bildiklerim sizin sui zannınız ile uzaklaşıp gitti. Yapılan yanlışların daha hangi birini yazayım. Yazmakla bitmiyor. Ama görmek istemeyince "Biz nerede yanlış yaptık" diyerek yağ gibi üste çıkmaya devam ediyoruz. Yanlışa devam edecekseniz, durmak yok yola devam. Daha sonra pardon filmi gibi pardon diyeceksiniz ama kul hakkını nasıl ödeyeceksiniz? Mevlam neyler neylerse güzel eyler. Tekrar söylüyorum. Darbecinin, soru çalanın, yargıya, polise fesat karıştıranın canı cehenneme! Bana fetöcü diyen asıl kendisi fetöcüdür ve asıl kendisi kriptodur. Allah herkesi görüyor.
 • slymn ergvncslymn ergvnc27 gün önce
  kimse boşuna atıp tutmasınbence..Menfaat olan yerde dost (!) çok olur.Ben parti ayırımı yapmıyorum.Sonuş olarak partilerin amacı budur zaten..Kimse davasını yönetime yansıtmaz.Hele bu teknoloji çağında kimse yapamaz.Daha doğrusu yapmak istemez.Tahir Albayrak kardeşim aşağıda bir mesaj yazmış ancak mesajın yarısı yazarın söyledikleri.Terörist başına sayın ifadesini kullanıp güzellemeler yapan kimlermiş bir açıklasın lütfen.Bu insanlar hep önlerine bakarken arakadan onları itekleyip yokuş çıkartanları görmez mi?Öcalana yalvarıp destek istenmiş de...Peki bu arkadaşın adayının kazanmasının asıl sebebi neymiş?Kimlere borçluymuş?Mevzu vatan toprağı olunca,siyaset bitmeli derim.Ancak vatanı bölmek isteyen kesimlerin parlattığı ve desteklediği birileri çıkıptabu konuda karşı tarafı suçluyorsa,O zaman senin arkandan haberin yok derim kimse kusura da bakmasın..Saadet partisi buna en güzel örnektir.Bakın milletvekili yok..oturacak binası yok..kampanya yapacak gelirleri yok..Ancak bir ofis için,bir kaç kuruş tırtıklama için bakın kimlerle görüşüyor anlaşıyor.Bu siyaset tamamen rant kapma sanatıdır.Hangi parti yaparsa yapsın karşısında olmalıyız.Ben cezamı sandığa gtmeyerek kestim kendi imkanlarımca..Ceza keseceğim diye,gidip bölücülerle aynı kaptan ,vebali yüksek olacağını ve altından kalkamayacağımı bildiğim için yemek vemedim.Kundaktaki masumu bile katledecek kadar insanlıktan çıkmış birçok örgütün desteğiyle seçim kazanmış bir organizasyonun bir mensubu olanlar,ŞEHİTLER ÖLMEZ,VATAN BÖLÜNMEZ naraları atamaz..
 • BirolBirol27 gün önce
  Erbakan hoca zamanında, milli görüş hareketinden olan insanlara ve mütedeyyin kesimlere CeHaPe zihniyeti,yobaz,gerici,irticacı,örümcek kafalı derlerdi.Ancak,yalancı demezlerdi.İftiracı demezlerdi.Gelinen noktada Akpartinin ve yandaşlarının müslüman algısına ve gerçekliğine verdiği zararı CeHaPe bile veremedi.Saadet partisi hakkı ve adaleti savunuyor.Kimden gelirse gelsin kime karşı olursa olsun Adaletsizliği kabul etmiyor.Bu çizgide devam ettiği sürece bir müslüman olarak,Saadet partililer benim dostumdur.Adaletsizliği savunan,seçim kazanma uğruna bütün ilkelerini çiğneyip,bir oy uğruna İslam'ın hükümlerini nefsine göre eğip büken veya buna yeltenen,terör örgütünün liderlerinden dahi medet uman kim varsa.İşte onlar, ölene kadar benim ve benim gibi düşünenlerin asla dostu olamayacalar.
 • Tahir AlbayrakTahir Albayrak27 gün önce
  "Kemik uğruna köpek olanlar, menfaat uğruna çakal olmaktan geri kalmazlar. Kendi çıkarları söz konusu olunca her şeyi mübah görenler, meşru hiçbir tarafı kalmamış olanlardır". Siz busunuz işte sayın yazar. Menfeatinız uğruna Öcalan'ı bile kullanırsınız, ona sayın dersiniz. İftira atmada, yalanda dolanda, sahtekarlıkta sınır tanımazsınız. Daha ne diyeyim ki. Hoşça kalın.
 • Caner canikliCaner canikli27 gün önce
  Hocam Allah razı olsun, çok güzel bir yazı olmuş.Allah kalemine güç kuvvet versin. Yorum yazan Enger kardeşimiz de bir kaç kelime edeyim. Niçin bu yazıdan rahatsız oluryorsunuz? Siz de biliyorsunuz ki bugün itibariyle partili partisiz hiçbir Müslümanın dostluk defterinde Saadet partisinin veya Saadet partililerin yeri yok. Çünkü siz Türkiye'de varlık sebebi din düşmanlığı olan bir partiyi yeniden iktidar yapmakla övünen kimselersiniz. Sizin bu yaptığınız, annesine tecavüz edene baba diyenin yaptığından farksızdır. Siz bu yazıyı alın hem Saadetlilere ve hem de Akplilere götürün okutun. Ne olur ders ve ibret alın. 40 yıllık milli görüşün bir İngiliz projesi olduğunu hala idrak etmeyecek misiniz? Müslümanlara yaşattığınız üzüntünün bedelini Allah'ın huzurunda ödeyeceksiniz.
 • Ramiz ÇAKIR Ramiz ÇAKIR 27 gün önce
  Evet “Dostlukları menfaatları kadar dost olanlar” Allah İnsanları bunlardan korusun, Amin.
 • engineerengineer27 gün önce
  Erbakan'ın talebelerinin ettiğine bakın,Milli görüş gömleğini çıkaranlar, akp yi kuruyor,Partinin kurucu genel başkanı olan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti'nin siyasi yelpazedeki yerini muhafazakâr demokratlık olarak tanımladı. Kurucuları ve partinin önde gelen isimlerinden bir bölümü, eski Fazilet Partisi'ne yakın ya da Fazilet Partisi kadrosundan isimlerden oluşuyor. Bu isimler, Fazilet Partisi kapatılınca partinin devam niteliğine sahip olduğu kabul edilen Saadet Partisi'ne katılmadı,Recep Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül, Binali Yıldırım ve Bülent Arınç partinin önde gelen isimleri arasında yer aldı. Bünyesinde, Millî Selamet Partisi-Refah Partisi-Fazilet Partisi (Millî görüş), Anavatan Partisi (Turgut Özal'a yakın isimler), ve Adalet Partisi-Doğru Yol Partisi (merkez sağ) kökenli isimleri barındırmaktadır, bune şimdi? dostluk bumudur?
 • KUL HAKKIKUL HAKKI27 gün önce
  Her işte ölçümüz, Kur'an ve sünnet olmalı... Dost seçerken de dostluğu sürdürürken de... Dostun İslam üzereyse ölümüne dostluğa devam. Dost yoldan çıkarsa önce ve kesinlikle, doğru yola dönmesi için mücadele... Allah'ın naslarını, peygamberin sünnetlerini defalarca hatırlatmana rağmen burnunun dikine uçuruma gidiyorsa... Güle güle dostum demek en doğrusudur. Ta ki dost Allah yoluna dönenen kadar... Gerisi fasa fiso...
 • Mustafa Mustafa 27 gün önce
  Hangi işimizi yaparken Allah subhanehu ve teala bu işten razımı diye düşünerek yapıyoruz.

Günün Özeti