• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
İdris Günaydın
İdris Günaydın
TÜM YAZILARI

Yetimi yerinden oynatma

18 Ağustos 2023
A


İdris Günaydın İletişim: [email protected]

İmam İbrahim, kaldığı yerden sesli okuyarak çubuğunu kaldırmaya devam etti:

Ve vecedeke ailen fe ağna: Rabbin seni fakir bulup zengin etmedi mi?”

Üç yüz sente muhtaç olan, IMF kapılarında para dilenen, Lüxemburg’tan bile borç almaya uğraşan, deprem yardımlarıyla memurunun maaşını ödeyebilen, merhum Erbakan tarafından temelleri atıldığı halde 400 fabrikanın ancak 130’unu yapabilen Türkiye’den; ihracatı bir milyar dolar olduğunda başbakanının sevinip bununla övündüğü bir Türkiye’den sadece savunma sanayii ihracatı dört milyar doları, toplam ihracatı 260 milyar doları bulan bir Türkiye’ye ulaştıran Rabbin sizi zengin kılmadı mı?

Amin.

 “Fe emmel yetime fela teghar: Sakın yetimi, öksüzü ezip huzursuz etme.”

Suriye’den, Irak’tan, Afganistan’dan, Ukrayna’dan ve diğer memleketlerden sana sığınan, babaları savaş bölgelerinde kalmış, ölmüş yetimleri sakın üzme. Allah, o yetimlerin yüzü suyu hürmetine ülkeni bereketlendiriyor. Sakın öksüzleri, dulları, yetimleri korkutma. Sen ağlamak için bile kucağına sığınılan ana gibisin ey Türkiye.

Sen, sakinleşmek ve billurlaşmak için çağlayanların kendisine koştuğu göl gibisin.

Yetimin bir damla göz yaşını dünyaya değişmez Rabbin. Yetim ağlarsa Arş titrer. Peygamberinin sözünü dinle: “Yetimin oturduğu bir sofradan daha bereketli bir sofra yoktur.(Kenzül Ummal)”

Amin.

Ve emmessaile fela tenhar: Sakın dilenciyi azarlama.”

Dilenen yüzünü yere vurmuşsa, elini açacak hale gelmişse, azarlama onu. İstediğini vereceksen ver, vermeyeceksen bırak kendi haline.

Amin…

Ve emma bi ni’ameti rabbike fe haddis: Ve Rabbinin nimetini minnet ve şükranla an.”

Nereden ne hale geldin Ey Türkiye? Nereye gitsen hayranlıkla, saygı ve hürmetle karşılanıyorsun. Sözün dinleniyor, ciddiye alınıyor. Verdiğin taahhüt değer buluyor. Bir kitap fırlatıldı diye titreyen Türkiye idin, şimdi ciltler dolusu kitaplar yazdırıyorsun.

Her ülke adımını attı, pozisyonunu belli etti ama?!

Türkiye ne adım atacak diye beklenen bir ülkesin artık.

Dünya üzerinde milyonlarca metrekare arazi kiralayıp üzerinde tarım yapacaksın. Kendi kabına sığmıyorsun!

Düşman olanlar da aslında sana rakip olabilmeyi bir seviye saydıkları için düşman oluyor!

Muhalif olanlara aldırma. Onların tüm sermayeleri mideleridir. Mideleriyle düşünenler bağırsaklarıyla meydan okurlar.

Eleştirileri bile yol göstermek gayesiyle değil yıkmak gayesine müstenittir.

Muhalefet, bugünün meselesi değildir. Allah’a bile muhalefet ederek başlamadı mı hayat yer yüzünde? İblis değil mi muhalefetin başını çeken?

Amin.

***

İmam İbrahim Günaydın babamdır. Köyümüzün on dört yıl fahri İmam Hatipliğini yapmış ve ne devletten ne de milletten para almamıştır.

1974 MSP-CHP koalisyonunda Türkiye’de yedi bin fahri köy imamına kadro verilmişti. Babam beş vakit caminin yanında hazır bulunup ezan okuyamam. Evim uzak. Bulunmazsam aldığım para haram olur. Bağıma bahçeme bakamam. Bakarsam aldığım para haram olur, diyerek resmen imamlığı kabul etmedi. Resmi kadro gelinceye kadar fahri görev yapmaya devam etti.

Doksan yaşındadır ve çocukluğunda çobanlık yapmış, yaylalarda gezip soğuk sularından içmiş, her şeyin doğalından yemiş olduğu için bizlerden daha genç ve sağlıklıdır.

Şimdilerde en sürekli meşguliyeti Kur’an okumaktır. Rabbim ömrünü artırsın.

Bu anlattığım olay, mahallemizde, çocuklar okusun diye yapılan Sıbyan Mektebinde her yıl bir veya iki ay hoca ayarlanırdı fakat gelenek icabı perşembe akşamları dua ile, Duha Suresi okunarak, hep bir ağızdan “amin” denilerek tatile girilirdi; o yıllara aittir.

Bu şekilde köyümüzde üç adet Sıbyan Mektebi bulunurdu. Bunlardan başka bazı yaşlı amcalar, evlerinin bir odasını mektep yaparak kendileri bir veya iki ay yakın mahallelerden talebelere ders verirlerdi.

Para mı?

Para o tarihlerde insan hayatının geleceğini belirleyen bir vasıta değildi.

Duha Suresi özelde peygamberimize hitap etmektedir. Genelde ise tüm inananlara…

Kur’an’ın tüm ayetleri özelde peygamberlere hitap etse de genelde tüm insanlara seslenmektedir. Vesselam. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Bahattin Albayrak

Kardeş yazılarının bir çoğunu okudum eline gönlüne Rabbim sğlık versin Allah razı olsun Yazmaya devam

bir

Çok yanıt kendi evinde problemyok öylemi bütçeni yapabildin Devletin bütçeyide yapacan 20 yıl önceenflasyonyüzde70hastaneler bitmişti IMFye borçlu idik depremzedelerin parasını memurmaaşlarını ödemeye kullandı ecevit mi idi???
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23