• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
İdris Günaydın
İdris Günaydın
TÜM YAZILARI

Umre yolcuları kalmasın

17 Kasım 2023
A


İdris Günaydın İletişim: [email protected]

Necip Fazıl’ın “bilinmeyen makalesini” yazmaya devam edeceğim; lakin bu Filistin meselesi için araya yazı girmesem, Allah katında sorumlu olurum endişesi taşıyorum.

Helena Rubinstein… Polonyalı-Yahudi asıllı Amerikalı iş insanı. Polonya’da doğdu. Zürih’te tıp eğitimine başladı. Eğitimini yarım bırakıp Avustralya’ya yerleşti. Sonra Londra’ya gitti. Orada güzellik salonu açtı. Sonra Paris’te sonra Newyork’ta… Kozmetik sanayiinde bir dev oldu.

Bir kadın bu. Kendisine soruldu: “Siz ürettiğiniz kremlerden hangisini kullanıyorsunuz?” Cevap: “Hiçbirini!”

“Aaa! Niçin?”

“Kadının en güzel hali doğal halidir.”

“Niçin üretiyorsunuz o zaman?”

“İsrail için!”

İşte yirmi milyon Yahudi’yi başarıya (!) götüren budur.

Öğretmen: “Son kez uyarıyorum çocuklar! Yarın deftersiz geleni derse almayacağım!”

Sınıfta bir Yahudi kız vardır. Kız ağlamaya başlar. Öğretmen niçin ağladığını sorunca: “Ama öğretmenim. Yako on gündür kırtasiyeyi açmıyor ki! Hasta galiba!”

O şehirde Yako’dan başka kırtasiye dükkanları yine var. Ama bir tek Yako Yahudi.

Almanya’da “Aldi” ve “İdil” marketlerin sahibi Yahudi. Kârlarını İsrail’e gönderiyorlar. En çok müşterisi olan marketler…

Cola firması cumartesi kârını İsrail’e bağışladığını resmen ilan etti.

2013 yılında Başakşehir Ensar Kolejinde öğretmenim ve o gün kütüphane katında nöbetçiyim. Kütüphane ile kantin karşı karşıya.

O tarihlerde yine İsrail’in saldırılarıyla Filistinli Müslümanlar şehit oluyor. Durum bugünkü gibi olmasa da hüzünlü.

Yönetim, okulda iki çocuğu olan bir mühendis bayanı Filistin meselesi üzerine konuşma yapması için davet etti. Kadın Filistin asıllı. Geldi, anlattı, dinledik. Hüznümüz arttı v.s.

Konferans sonrası nöbet yerime indim. Baktım kadın kantinden hamburger almış çocuklarıyla yiyor. Masada üç şişe cola!

Durdum durdum; duramadım. Dedim ki; “yukarıda az önce İsrail’in eline silah verenlere lanet okuttun. Şimdi tüfeklerine mermi gönderiyorsun!”

“Anlamadım” diyerek yüzüme baktı. 

“Ben Filistinli değilim ama evime ve çocuklarıma, torunlarıma cola içerlerse hakkımı helal etmeyeceğimi va’d ettim. Sen ise içiyorsun. İçinde ‘karmin’ adlı bir böceğin kanı olduğu ve colanın muhteviyatında E120 koduyla belirtildiği ve böcek, kanıyla gövdesiyle Müslümanlara haram olduğu halde!” dedim.

Lübnan’da iç mimarlık bitirmiş, Suriye üzerinden Türkiye’ye ve dolayısıyla Giresun’a gelmiş bir genç. Tanışıyoruz. Ne zaman elinde dönerle görsem öbür elinde cola. Bir gün ikaz ettim; “bu cola da ne iş?”

“Anlamadım,” dedi. “Anlayamadığın için Lübnan’dan kalkıp buralara geldin. Sürekli muhtaç ve perişan durumdasın. Biz de anlamadığımız için koca bir imparatorluğu kaybettik” dedim.

Umre sezonu başladı ya; tabidir ki; bir ibadet olduğu için inananlar gürül gürül umreye gidiyor. Lakin dikkat edin bakın; gidenlerin önemli bir kısmı ilk kez gidenler veya hacca yazılmış fakat hac çıkmamış olanlar değil, aksine; daha önce hacca ve umreye gidenler çoğunlukta. Bir hac ve bir umreden başka her yıl umreye gidince değişen ne oluyor? Halbuki; Afrika’da Müslümanlar en ibtidai şartlarda yaşarken, Gayr-i Müslimler ufak bir iyilik karşılığında kitleler halinde Müslüman olurken, Gazze yanarken, Peygamberimizin “çocuğun kokusu Cennet kokusudur” diye tavsif ettiği o bebelerin daha tenlerinden Cennetin kokusu gitmemişken, vahşi İsrail cellatları tarafından minicik bedenler parçalanırken, tüm zengin dünya ve ehl-i küfür ufacık bir karaya sığınmış Hamaslı Mücahidlere ve Gazzeli masumlara karşı iktisaden, kuvveten, silah cihetinden birleşmişken, Filistinli kardeşlerimiz, yüz sene önce Mehmet Akif’in: “Yetmez mi musab olduğumuz bunca devahi; Ağzım kurusun yok musun ey adl-i ilahi” dercesine haykırırken, üstüne-üstlük; Suudi Arabistan devleti vahşi, zalim, cani bir tavırla “Filistin” demeyi bile yasaklamışken, Filistin, Gazze diyeni ayaklarından zincirleyip mahkum ederken…

(Haberlere göre Arabistan Filistin, Hamas demeyi yasaklamış.)

Eeey Umreci kardeşim! Umren mübarek olsun!

Hac için demiyorum; o bir farz ibadet... Bir kez umre için de değil sözüm; o bir nafile ibadet lakin her yıl umre her yıl umre... Umren mübarek olsun.

Starbuks denilen İsrailoğlu firması fil kakası içirdiği ukalaların parasıyla İsrail’in yaralarını sarıyor. Sen de umre parası ile Arabistan’ın elini dilini bağlarsın; hayırlı olsun.

Siyonist firmalar birer birer, dünyanın dört bir yanından sömürdükleri Hristiyan, Müslüman, Budist, Hinduist v.s.’lerin paralarıyla kazandıkları servetleri Tel Aviv için demir kubbe yapıyor. Sen de kendine hurma liflerinden bir hasır habbe yaparsın.

Gelirken hurma yerine o masum bebeklerin dağılmış bedenlerinden birer parça, zemzem yerine kanlarından içecek getir.

İhram giymenize gerek yok. Sizin yerinize her gün yüzlerce Müslüman Filistinli kefen/ihram giyiyor zaten.

Yalnız bir ricam olacak; duaların en kuvvetle muhtemel kabul olacağı yere gidiyorsun; “Allah’ım! Aklımıza kuvvet, gözümüze feraset, gönlümüze basiret, düşmanlarımıza karşı cesaret, tüm bunlar için hakiki hidayet ver” diye dua et. İnşallah kabul olur, vesselam.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Umre

Sayın yazar. Yazına lafım yok ama umreyi devlet teşvik ediyor.kredi veriyor. Ama Arabistanla zitlasinca. fikirler uyusmayinca umreye protesto etmeye davet ediyorsunuz. Hatta hakarete varan cümleler kullanılıyor.

Kimsesiz

Hacı Türkiye cola firması kimin bilmiyon galiba.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23