• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
İdris Günaydın
İdris Günaydın
TÜM YAZILARI

Türkiye’nin gelecek cumhurbaşkanları!

16 Ekim 2023
A


İdris Günaydın İletişim: [email protected]

Kehanet kâhinlere özgü bir şeydir lakin insan da geleceğe dair tahminde bulunabilir, yorum yapabilir, fikir beyan edebilir.

Bazı olaylar vardır ki; “perşembenin gelişi çarşambadan belli olur” atasözünde olduğu gibi kendini hissettirir. Bazı olaylar var ki; rüyalar ile haber verilir adeta… Bazıları için de keşif denir. Keşfedene de “Ehl-i Keşif” denmektedir.

Rüyalar, (her rüya değil tabi…sadık rüyalar) peygamberliğin alametlerinden olduğu gibi peygamber olmayanlar tarafından da görülen ve gelecek için bazı işaretlerde bulunulan gerçeklerdir. Bu manada birçok insandan dinlemişimdir ki; gördükleri rüyalar olacak bazı olayları haber vermiştir.

Benim de şahsen böyle rüyalarım çoktur.

Ancak, İslam Hukukuna göre “rüya ile amel edilmez.” Yani faili meçhul bir cinayetin katili zannıyla kişi bir rüya görse, rüyada suçlu addedilen kişi hukuk önünde de, vicdan önünde de suçlanamaz, cezalandırılamaz. Yani suçluyu tespit konusunda rüya bir delil değildir. Doğrusu da budur.

Benim bu makalemde işleyeceğim konu ne bir rüya ne bir keşiftir. Sadece tahminden ibarettir. Lakin AK Parti’nin 2002’de iktidara gelişinden sonraki Tayyip Erdoğan’ın ilk grup konuşmasında; (henüz Tayyip Beyin yasağı kalkmış değil) aynen şunu söylemiştim: “En az on beş yıl iktidardasınız.” 

Şimdilik kaydıyla on yıllık bir standart sapma olmuş. Tutturamamışım.

Aynı şeyi Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan için de söylemiştim. “Gelecekte ikiniz de başbakan olursunuz” O zaman başbakanlık vardı. Davutoğlu için isabet etmişim fakat Ali Babacanı tutturamadım.

İnsanız; düşünmeden edemiyoruz. Yemeden yaşayamadığımız gibi.

Tayyip Erdoğan’dan sonra lider gelir mi? Bu boşluk dolar mı? Bu ayağa kalkmış küheylana yeni binecek süvari atı şaha kaldırabilir  mi?

Bu soru bugüne kadar uzun sohbetlerde şöyle bir kısa paragrafla geçtiyse de bundan sonra sık, sık sık, nihayet gündemin en başat konusu haline gelecektir.

Doğrusu Tayyip Beyin yerinin doldurulamayacağı kanaatinde olanlardandım. Veya; “Analar neler doğurmuştur Tayyip Bey o kişiyi gizliyordur” şeklinde düşüncelerle ben de avunuyordum lakin son bir yılda, bana göre, iki lider ve karizma ufuktan süzülmeye başladı: Selçuk Bayraktar ve Hakan Fidan…

Selçuk Bayraktar, damat olması hasebiyle biraz fazla, Hakan Fidan, MİT Müsteşarı iken Tayyip Beyin kendisine çok güvenmesi, onun da hiç konuşmaması sebebiyle sır küpü görüntüsü vermesi yüzünden ara ara dile getiriliyordu.

Şimdi Selçuk Bayraktar, Türkiye’yi süper lige çıkaracak büyük bir hamlenin baş mimarı oldu ve tüm dünya bir anda tanıdı. Savunma Sanayii ürünleri içinde Baykar’ın yaptıkları önemli bir ihracat kalemi oluşturmaya baladı. Sanıyorum yakın ve uzak gelecekte Türkiye hem Baykar’ın ürettiği gözü kara projelerle hem de diğer kuruluşlarımızın ürettikleriyle dünya silah sanayiinde ilk üçü zorlayacak.

Selçuk Bayraktar’ın konuşmalarını dinliyorum. Hiç falso yok. Cümle düşüklüğü yok, mırın kırın yok… Allah nazardan saklasın ki; durduğu yeri de vurduğu yeri de çok iyi biliyor.

Hakan Fidan… Dışişleri Bakanı oldu ve nihayet sesi duyuldu. Nedense toplumda kendisine bir güven var. Aynı güven Selçuk Bayraktar’a da var.

Hakan Fidan’ın Kürt oluşuna hiçbir şey diyen olmadığı gibi, MİT Müsteşarlığından gelme oluşuna da, askeriyeden gelme oluşuna da bir şey diyen yok. Millet aldığı görevin hakkını verip veremediğine bakıyor.

Daha Hakan Fidan için çok erken ama hiçbir yalpalama, falso, tutarsızlık yok…

Bence geleceğin cumhurbaşkanı bu iki isimden biri olur.

PEKİ, BAŞKA NE OLUR?

Eğer Hakan Fidan olursa Tayyip Erdoğan onun yardımcısı olabilir. Kararı beraber alıp, Hakan Fidan onay makamı olabilir. Böylece, yasada değişiklik yapalım, üç dönem kuralını değiştirelim gibi bir işleme gerek kalmadan Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde devam eder.

Eğer Selçuk Bayraktar olursa Tayyip Erdoğan dinlenebilir. Çünkü ailevi yakınlık sebebiyle yine karar alınırken Tayyip Beyin fikri her zaman sorulabilir.

Bu dediklerim önemli konular içindir.

Tayyip Erdoğan yardımcılığı kabul eder mi? 

Takdir elbette onundur lakin siyasi tarih incelendiğinde karizmatik liderlerin sonrasındaki süreçler hep sancılı olmuştur. Devlet, kurumları ve kurallarıyla yönetilir ama kubbeyi tutan en üst taş yani lider çok sağlam olduğunda kubbe de sütun da sağlam olmakta, sağlam kalmaktadır.

Her ülkenin siyaseten birinci sıkıntısı, aradıkları lideri bulamamaktır.

İşte CHP, işte muhalefet bunun en güzel örneğidir.

Elbette en doğrusunu Allah bilir. Elbette karar Cumhurbaşkanımızdadır. Bizimki bir tahmin ve iyi niyet temennisidir vesselam.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Mustafa

Hafızları bilimden teknolojiden sanatkarlıktan uzak yetiştirmeyelim Hafız Prof İsmail Hakkı Aydın Hafız doçent Salih selman Mezarlıkta kuran okuyan vasıfsız nesil yetiştirmeyin . Kuran opera eseri değildir seslendirilmek için inmedi hayata hükmetsin diye indi . Ebced cifir remil ,büyü muska için kurana bakan bakara Suresi 102 de büyü yapan kafirdir yazıyor. Kuran alimi hadid suresi 25. Demirdeki kuvveti anlar.

Şadi

Hocam yanlış adamlar seçmiş sin Cumhurbaşkanı olacak kişi ya Ermeni ya rum veya mason olması gerekir Hakan fidan kürt ama ülkesini seven bir Kürt Selçuk Bayraktar da REİS in damadı
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23