• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
İdris Günaydın
İdris Günaydın
TÜM YAZILARI

Pazar düşünceleri

07 Ağustos 2023
A


İdris Günaydın İletişim: [email protected]

Her Pazar günü geldiğinde aklıma çocukken öğrendiğim isim gelir: Eski Pazar…

Pazartesiye Yeni Pazar denirdi.

Pazar Cumartesinden de hatırlansa adı Eski Pazardı.

Bu gün Eski Pazar… Karadenizin yaylaları cıvıl cıvıl olur bugün… İnsanlar arabalarıyla ailecek pikniğe gider, buz gibi soğuk suyundan içer, özellikle karpuz götürür ki; karpuz çatlatır.

Yaylalarımızın çirkin bir yüzü var: çöp. Allah’ın yarattığı tabiat o derece güzel iken çöp marifetiyle ve insan eliyle bu güzelim tabiat çöp yığını haline dönüştürülmektedir.

Suçlu kim? Suçlu, iş bilmemezlik.

Valilik veya kaymakamlık bu meseleyi çözebilir. Çöp konteynırı gönderemiyorsa, görevliler eliyle çöp torbası dağıtabilir.  Halkımız eskisi gibi duyarsız değildir artık ama başka çare kalmayınca ne yapsın?

Daha önce de yazdım: Valilikler veya kaymakamlıklar bazı yaylalara konteynır evler kurup bir iki aylığına kiraya verebilir. Suyunu, elektriğini ve tuvaletini geçici olarak sağlayabilir.

Önemli yaylalar en yakın belediyeye bağlanabilir. Böyle olsa yaylalarda bir düzen ve temizlik olur ki; yaylalarımızı cazibe merkezi haline getirebilir.

NE OLACAK BU MUHALEFETİN HALİ?

Ana muhalefetin en büyük sıkıntısı genel başkanlık değildir bana göre… Genel başkan değişse de şu kadim tartışma değişmemektedir: “CHP Atatürk’ten uzaklaşıyor!”

Veya CHP “Atatürkçülükten uzaklaşıyor!”

Ne yapsın bu CHP? Atatürkçülüğe tam yaklaşsa %20 oyu var. Atatürk’ten tam uzaklaşsa %20 oyu var! Muharrem İnce gibi Atatürk boyasının tam içine girse de, girmese de %20… Bilemedin 25...

Olmuyor… Atatürkçülük iktidara gelecek kadar prim yapmıyor!

Yoksa CHP Atatürk söyleminden yıllar önce niçin vaz geçti? Bunun için.

Yeni bir parti çıkıp Muharrem İnce gibi sürekli Atatürk dese; Atatürk’ün ekonomisi, Atatürk’ün siyaseti, Atatürk’ün devlet anlayışı, Atatürk’ün medeniyet anlayışı, Atatürk milliyetçiliği… Uzatabilirsiniz; alacağı oy belli.

Ümit Özdağ gibi camide imamlara, cenazede gassallara Atatürk adına saldırsanız durum yine belli.

Atatürk konusu iyice kitleler tarafından tartışılıp bir karara bağlanmadan bu sonuçlar devam eder. Çünkü CHP’de bile bir sürü Atatürk muhalifi kitle var: Posteri indirmelerinden belli değil mi?

Türk bayrağını kaldırmalarından belli değil mi?

AK PARTİ’NİN GÜCÜ

Ak Parti’nin gücü muhalefetin dağınıklığından geliyor. İktidarı zorlamayan bir muhalefet. Recep Tayyip Erdoğan da ha bire Kılıçdaroğlu’na vuruyor da vuruyor. 

“Bana Mazlumu getirin!”

Ne yapsın? Eldeki ayaktaki bu muhalefet.

Beş yıl sonrası için Tayyip Bey bir Putin Medvedev yöntemini deneyebilir! Kendisi cumhurbaşkanı yardımcısı, işaret ettiği biri cumhurbaşkanı olabilir.

Bu yöntemle hem yeni cumhurbaşkanına yardımcı olabilir hem de devlet yönetiminden uzak kalmayabilir…

Bunlar birer düşünce lakin olmaz dememek lazım.

Davutoğlu örneği ortada dururken Tayyip Erdoğan’ın hem parti genel başkanlığını hem de cumhurbaşkanı yardımcılığı ile gölge cumhurbaşkanlığını üstlenmesi yadırganacak bir durum değildir.

BİR FINDIĞIN İÇİNİ...

Fındık hasadı başladı. Sahil kesimlerde fındık sepetleri dolup dolup boşalıyordur. “Bir fındığın içini yar senden ayrı yemem” türküsü de hatırlanıyordur sanırım.

Üreticide fiyat beklentisi tavan yapmış durumda.

Bazı kurum ve kuruluşlar 3.50 dolar seviyesinde fiyat beklentisi içindeler. Halbuki halk 100 TL’den aşağıyı kabul etmiyor. Çünkü masraflar anormalin üstünde artış göstermiş. Böyle bir şey görülmüş değil.

Her neyi alsanız, tutsanız ateşten bir parça tutuyormuşsunuz gibi…

Geçen yılın pahalı fiyatlarıyla beş litre benzin 110 TL idi. Fiyatlar artmazdan önce ise 55 TL... Şimdi olmuş 175 TL.

Bir misina 200 TL..

Umarım hükümetimiz bunu görür de vereceği fiyatla telafi eder, vesselam.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

YILMAZ DURMUŞ

Sayın Cumhurbaşkanımız mevcut şartlar çerçevesinde böyle bir uygulamaya tenezzül etmez, işaret ettiği Cumhurbaşkanı olur, oda Ak Parti Genel Başkanlığına devam eder ve partili cumhurbaşkanına icraatlarında ışık tutar

YILMAZ DURMUŞ

Hay ağzına sağlık, muhalefetin ölçüsüz vaadleri neticesinde yapılan anketlerde sonuçlar hükümet aleyhine çıkınca, RECEP TAYYİP ERDOĞAN da iktidarı bu kifayetsizlere bırakmamak için onların dümen suyuna girdi ve vaat üstüne vaat ederek kendi ilkelerini çiğnedi ve tabiiki olan yine bizlere oldu, vermeden almak Allah'a mahsustur. Tabiiki vaatlerin yerine getirilmesi ve asrın felaketi depremin yaralarını sarmak için söz konusu ilave vergiler ve ekstra zamlar sıra ile gelmeye başladı
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23