• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
İdris Günaydın
İdris Günaydın
TÜM YAZILARI

Özgür Özel fırtınası

15 Mayıs 2024
A


İdris Günaydın İletişim: [email protected]

 

CHP Genel Başkanı olduktan sonra Özgür Özel sanılanın aksine çetin ceviz çıktı. 

Ak Parti lideri ve Cumhurbaşkanıyla görüşüyor. Muhalefet lideri ve Cumhur ortağı MHP lideriyle görüşüyor. Öğretmenlerin atanmasıyla ilgili iktidarla görüşeceğim diyor. Emekli meselesiyle ilgili miting yapacağını söylüyor. Kuzey Kıbrıs’ı ziyaret ettiğini söylüyor. Azerbaycan’ı ziyaret etmek için teklif ilettiğini söylüyor. v.d.. Özgür Özel yapılması gerekeni yapıyor. İktidarın yolunun doğru olduğunu teyid ediyor. Türkiye›nin doğrularının iktidarın geçtiği yoldan olduğunu ima ediyor. Bir de kavga, anlamsız gürültü ortamının itilip, hak yola gelinmesi gerektiğini ima ediyor.

Bu, iki kesimce de tehlikelidir. 

Birisi Özgür Özel’i çantada keklik görüp onu harcamak isteyen parti içi çevreler. Onlara göre partiye Ekrem İmamoğlu hakimdir ve gittikçe Özgür Özel’i bir kukla gibi oynatacaktır. Son tahlilde İmamoğlu’nun dediği olacak ve Özgür Özel, bir olağanüstü kongrede gidecektir. Bir diğer hesabı olan ise sabık lider Kemal Kılıçdaroğlu’dur. O da kongrede yenilmişliğini Özgür Özel’in başarısızlığına bağlamıştır ki; nerden çıktı bu ataklar?

Özgür Özel’in bu ataklarının hazımsız olduğu bir diğer kesim iktidar çevreleridir. Çünkü onlara göre Özgür Özel ve CHP, iktidar için yapılan eleştirilerden ders çıkarmışa benziyor. Dikkat edin; iktidar için dedim. İktidar henüz bu dersi çıkaramadı.

Seçimde birinci parti olan CHP’nin çiçeği burnunda genel başkanı yaptıklarıyla, Türkiye’de her kesimin kabulleneceği bir Cumhurbaşkanı olmayı hak eder hale geliyor. Yani bugün için ne kadar “ben 2028’de aday olmayacağım” dese de 2028’e çok var; siyasette bir gece bile çok uzun zamandır.

Bu atak Özgür Özel’i güçlendirir. Onu Cumhurbaşkanlığı makamına çıkarabilir.. Ak Parti de bir an önce kongresini yapmalı ve yollara düşmelidir.

Çiçeği burnunda iki lider var. Biri Özgür Özel, diğeri Fatih Erbakan. 

Onun geleceği de, yeni projeler üretip halka sunmasına bağlıdır. Öyle meydanlarda hükumeti eleştirdi diye oy verilmiyor...İzah edecek, emeklilere onları memnun edecek zammı nasıl verecek.? Enflasyonu nasıl düşürecek?. Eleştirdiği şeyleri kendisi nasıl, hangi programla yapacak? Öyle biz Refahyol hükümeti zamanında yaptık demekle olmuyor. O zaman yapan Necmettin Erbakan’dı. On bir ayda hükumeti terk etti.

MİLLETVEKİLİ NE İŞE YARAR?

Sahi milletvekili ne işe yarar. Eskiden vekilin seçilmesinin bir heyecanı vardı. Falancayı işe koydu. Falancaya iş buldu deniliyordu. Filan yere şunu yaptırdı. Filan köye yol yaptırdı deniyordu. Şimdi her şey merkezden planlanıyor. Peki, vekil ne yapıyor. İşkur kuraları bile bilgisayardan çekiliyorsa iktidar vekilleri ne yapıyor? Efendim onlar da TBMM’de yasa çıkarıyor. Peki, kim biliyor bunu? Seçmen bölgesindeki adama ne? İktidar milletvekilinin % 3 veya 5 bir işe alma kontenjanı olmalı değil mi? Alt yapısı hazırlanarak. Muhalefet milletvekili zaten bir iş yapamıyor. İktidar vekili de öyle. O kadar parayı neye veriyorsunuz? TBMM’deki koltuklar boş kalmasın diye mi?

Partide gece gündüz çalışan gençler ne olacak? Onları sadece belediyeyi kazanma durumunda belediye başkanı mı işe alacak?

Bu işte bir yanlışlık yok mu? Milletvekili dediğin şehrine kalıcı, milletin gördükçe hatırlayacağı bir hizmet yapacak.

Nedir bu hizmet? Her şey merkezden ve uzmanlarınca planlandığına göre.

KAMUDA TASARRUF GENELGESİ

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Cumhurbaşkanı yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın açıkladığına göre Kamuda Tasarruf Genelgesi yayınlandı. Buna göre elektrikler bile söndürülecek. Biz Avrupa’nın en zengin ülkesiymişiz gibi, Emniyet Müdürlüğünün kapısında kocaman bir tabela. Sanki Emniyet Müdürlüğü bir şey satıyor.

 Almanya’da polis merkezinin kapısında ne nöbet tutan polis var ne böyle tabela. Sadece küçücük bir ışıklı tabela var, o kadar.

Üst düzey bürokratlara araba tahsisi ne demek oluyor? Tek parti döneminden gelen ve CHP’nin devletçilik okuna uyan ilkesi ne zaman yerini gerçeğe bırakacak? 

Adam zaten yüksek maaş alacak. Lojmanda oturacak. Devletin tahsis ettiği Mercedes’e binecek. Bari satılsın da değeri ettiği kadar TOGG alınsın. O da yok. Ta 22 sene önce Ak Parti iktidara gelir gelmez yapılmalıydı. Sanki Ak Parti 2002’den önceki maaş ödeyemeyen devletten gelmedi buraya? 

Kamuda tasarruf mutlaka yapılmalıdır. Bir de Necmettin Erbakan’ın Kaynak Paketleri… 

Devlete para lazım ise, IMF’ye de tüm borçlar ödendi ise, başka bir dış kuruluştan borç istemek emir almak anlamına geliyorsa, bunları yapmak zorundayız. Devletin 11 vilayeti yıkıldı ise bunlara para bulmak zorundayız. Adıyaman’da deprem olmasaydı banko CHP’nin dışında bir parti alırken deprem oldu CHP aldı. Burada yanlış giden bir şey var. 

Demek depremden sonra halk küstürüldü. En doğrusu para lazım. Paraya ihtiyaç varsa Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk günkü gibi bu işleri düşünmesi lazım. Yoksa bu gemi bir kez seçim kayasına çarptı. Sığ sularda yüzüyor. Bir daha çarparsa Allah korusun, vesselam.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Okur

Eninde sonunda kayaya carpacak sonu anap gibi olacak cunku millette sugur bitti

Ali

Tasarruf mutlaka lazım. Valilerin birkaç makam arabası var. İsrafın haddi hesabı yok
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23