• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
İdris Günaydın
İdris Günaydın
TÜM YAZILARI

Onur ve çukur savaşı

13 Ekim 2023
A


İdris Günaydın İletişim: [email protected]

 

İsrail’in yaptığına çukur, Filistin’in yaptığına onur diyorum. İsrail, tarih boyunca Yahudi olmayan gayrimüslimlerin kendilerine yaptığı soykırım ve işkenceleri Filistinlilere uygulayarak intikam almanın peşinde. Filistinliler ise onur mücadelesi vererek insanlığın hak için ve hak yere mücadele azmini ve davasını diri tutmakta. Onun için çukurda debelenen İsrail’e karşı onurunu muhafaza eden Filistin…

Filistin İsrail arasındaki bu çatışma ve savaşlar, nedense beni hep tedirgin eder. Çünkü biz daima çemberin dışında kaldık. Sadece dua veya beddua edebildik. Bunu ne İsrail işitti ne Filistin duydu. Bir mantar tabancası bile gönderemedik. Bilmiyorum para gönderilebiliyor muyuz devlet olarak!

Şair Orhan Veli Kanık’ın: “Neler yapmadık şu vatan için? Kimimiz nutuk söyledik kimimiz öldük…” demesi gibi, öyle bir şey.

Her kızışma ve kargaşa sonrası Filistin kaybediyor. Biz şehitlere güzellemeler yapıyor onlarla övünüyoruz. Nasıl olsa bize bir şey olmuyor. Evimiz yıkılmıyor, çocuklarımız sakat kalmıyor veya ölmüyor. Ekonomik olarak biz çökmüyoruz. Vatanımızı terk edip başka ülkelere sığınmıyoruz.

İsrail her defasında haklı çıkıyor. Dünyanın medyası yanında, sermayesi yanında, siyaseti yanında… Filistin’e en yakın Arapların sahip çıkması gerekirken Farsça konuşan İran sahip çıkıyor!

BİR DE!

Bir de Filistin’i yıkan içimizdeki Beyaz Türkler. Bu “Beyazlar”dan her ülkede var. Şu anda İsrail’den daha İsrailci, Yahudi’den daha Yahudici olanlar var. Aramızda dolaşıyorlar. Laikliği ve Kemalizm’i savunuyorlar. Yunan, İngiliz, Fransız hayranılar… Almanlara o kadar hayran değiller. Çünkü Almanlar Birinci Dünya Savaşında bizimle beraberdi. Bize düşman olan ne varsa bu adamların fikri ve siyasi gıdaları!.. Dün Karabağ Savaşında Ermeni idiler. Bugün İsrail…Bunlar her ülkede var…

İsrail’in en büyük gücü bunlardan geliyor. Kamuoyu oluşturuyorlar, parasal destek sağlıyorlar, içeriden aldıkları bilgileri sızdırıyorlar… Ne gariptir; İstiklal Savaşını Yunanla yaptık. Bunlar Yunan’a aşık da Araplara düşman… İngilizle, Fransızla, İtalyanla boğuştuk; bunlar savaşan Hasan Dedeye, Fatma Anaya düşman da Frederich ile Carolin ile kol kola…

ARAPLAR VE İRAN

Araplar Filistin’e yeteri kadar sahip çıkıyor mu?

1- Filistinliler Arap değil. Filistinlilerin Arap olduğu söylense de Rodos Adasından oraya yerleşen ve tarihte yine o bölgede İsrailoğulları ile savaşan Filist halkı vardır. O halk bugün Arapça konuşan Filistinliler olarak karşımızdadır. Saf Arap ırkından olmadıkları için olsa gerek, Araplar Filistinlilere sahip çıkmıyor deniliyor. Ürdün’den başka Filistinlinin yoğun olarak bulunduğu başka Arap ülkesi belirtmiyor kaynaklar. Eğer Filistin’e yakın zengin Araplar maddi veya askeri olarak sahip çıksalar Filistin asla bu duruma düşmez.

2-Arapların zengin olanlarının kararı ABD’den ve oradan da İsrail’den kesiliyor. Onun için sahip çıkamıyorlar.

Peki ya İran?

İran’ın gayesi Şiiliği yayma… Ortadoğu’da ayağını basabileceği bir basamak bulma ve oradan Şii olan küçük kolonilere destek olma… Samimi değil. Samimi olsa ya Filistin’e sahip çıkacağına dair yapmış olduğu gök gürlemelerinde bir kez olsun yağar ya da İsrail’in İran hedeflerini vurmasına bir kez olsun herif gibi karşılık verir. İran, kağıttan kaplan… Tarih boyunca hep öyle idi bugün de öyle… İran Irak Savaşında bile, aslında haklı olduğu halde galip gelemedi. Bugün de Filistin’e açıktan bir şey yapabilmesi olası gözükmüyor.

TÜRKİYE

Filistin konusunda en samimi ülke bugün için Türkiye. Maalesef sınırı yakın değil. Sınırdaş değil. Ama örtülü olarak destek verebilir. Vermelidir de… Çünkü o topraklar bizim bakiyemizdir. Abdülhak Hamit’in Makber Şiirinde:

Baki, o enis-i dilden,eyvah,

Beyrut’ta bir mezar kaldı, dediği gibi o topraklarda, o bölgede nice Osmanlıdan kalma mezarlar, âsarlar vardır!

AMA

Aması şu ki; biri çıksa karşıma da dese: “Yahu İdris Günaydın! Sen bırak Beyrut’taki mezarı, Filistin’deki âsârı… Giresun’da, Cumhuriyet İlkokulunun, emekli olduğun okulun kapısında, betonun altındaki ecdadının mezarlarını çıkar gün yüzüne. Senin şehrin işgal altında farkında değilsin.” Ellerim yana düşer, yüreğim kane düşer. Bizi yıkan da budur. Filistin’i de yıkan budur. Kendi mülkünde kendi ecdadının mezarına, tarihi binaların alınlarındaki tuğraya, medreseye, camiye sahip çıkamayan bir Türk Milleti, Bulgaristan’da yıkılmaya terkedilmiş Osmanlı hamamına, Yunanistan’da kiliseye çevrilmiş camiye, İsrail’in altını oyduğu Mescidi Aksaya, öldürülen çocuklara nasıl sahip çıksın? Onun için beddua ediyoruz, İsrail işitmiyor; dua ediyoruz Filistin duymuyor. Şükür ki Allah duyuyor. Onun için onur ve çukur savaşı her cephede şekli değişik olsa da ruhu ve manası aynı olarak devam ediyor. Rabbim Filistinli kardeşlerimize zafer nasip eylesin. Vesselam.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Sen beni öldrcn...s

Şerif Hüseyin, İngiliz ler kandırıp seni arap ülkelerinin başına getireceğiz diye ve Şerif Hüseyin İngiliz lere sırtını dayayarak Osmanlı'ya ihaneti ....

Ahmet Faruk

İsrail güçten anlar. Allah'ın lanetlediği bu alçak insanlar sözden anlamaz.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23