• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
İdris Günaydın
İdris Günaydın
TÜM YAZILARI

O kadar kolay değil

15 Nisan 2024
A


İdris Günaydın İletişim: [email protected]

 

Seçim sonuçları üzerine bazı değerlendirmeler var: Belediyelerin yükü merkezi bütçeye çok ağır geliyormuş da… Bu yükü hafifletmek için belediyeler kaybedilmiş de… Falan… gibi.

Bu tür değerlendirmeler züğürt tesellisi sayılır.

Çalışacakların çalışmalarına mani olur. Kuvvei maneviyelerini kırar.

Şunu unutmamak gerekir. İstanbul Belediyesinde olduğu gibi kaybedilen belediyelerde de kazananlar kuvvetli bir çalışan kıyımına gidecekler. Bu çalışanlara sahip çıkmak gerekir. Bu da ya çalışanların hükumetlerde istihdamı ya büyük şehirlere kaydırılması ya da kimsenin işten çıkarılmayacağının garantisi olabilecek bir yasal düzenlemenin yapılması… Mesela, ancak belediyelerden mahkeme kararıyla işçi çıkarılır, gibi bir madde ile bu iş sağlama bağlanabilir. Her seçimden sonra belediyede çalışanları bir korku almaktadır: Acaba işten çıkarılacak mıyım? İstanbul Belediyesinden böyle 22.000 işçi çıkarıldı ve tazminatları ödenmedi. Bunlara yazık değil mi? Evlerinde aş kaynamıyor mu?

Partinin kendisini baştan ayağa yenilemesi gerekir. Bir de emekli olan vekil maaşını yeniden düşünmeli…

Herhangi bir parti, iktidarının en güçlü olduğu dönemde böyle bir yasal düzenleme yapıyor lakin devlet inişe geçtiğinde müktesep haktan doğan yükümlülükler gereği çok tartışmalara sebep oluyor. Emekli bir vekile bu kadar verip diğer kesimi görmemek ne oluyor? Sonunda birikiyor birikiyor ve bu hale geliyor.

Siyaset Meydanında kazanmanın hüner olması kadar elde tutmak da büyük bir hüner. Bu defa kaybetmek iki kez mağlubiyet sayılıyor. Bir, belediyeyi kaybediyorsunuz, iki, belediye başkanınızı kaybediyorsunuz. Bakıyorum halka. Herkes verdiği karardan memnun. Kimse “tüh yanlış yaptık” demiyor. Bu korkulacak bir durum. “Bu defa ders verdik değil, saf değiştirdik” anlamı çıkıyor mu buradan, bunu da düşünmeliyiz. 

Öyle veya böyle… Seçim sonuçları iyi değerlendirilmeli.

Seçim sonuçları laik kesimde “Atatürkçülük” kazandı diye lanse ediliyor. Bunun da çeşitli izah yönleri var:

1- Eğer öyleyse Atatürk hiç kazanamamıştı. Çünkü hiç seçime girmemişti.

2- Eğer bu defa Atatürk kazandıysa yirmi iki yıldır kaybetmiş mi sayacağız?

3- Atatürk’ün partisiyim diyen CHP bu defa kazandıysa yanındaki müttefiki DEM Atatürk’ü hiç sevmez. Onunla kazandı.

4- Belediyeyi kazandıkları yerlerde belediyelere ilk gelenlerin başında “İçki ruhsatı!” alamayanlar bulunuyormuş. Bundan sonra bol bol içecekler demek.    Çünkü CHP’nin damarlarından içki akar. Hem de atalarının geleneği… Ama şişede durduğu gibi durmazmış. Söylemesi.

Aslında CHP’ye oy vermek istiyorum. Lakin bu CHP’ye değil. Milletimizin inancıyla, tarihiyle kavgalı CHP ile değil. Bugün CHP’nin kazandığı belediyeler bize düşman yerler haline geldi. Asla bizim bir isteğimizi yerine getirmezler. Bizim de müteahhitliğimiz yok ki belediyeye işimiz düşsün. Öyle Kılıçdaroğlu’nun yaptığı gibi uyduruk bir helalleşme programına da karnımız tok. Daha seçilmeden 6 yaşındaki çocukları hedef alan CHP ile asla…

Evet… Geleceğin CHP’sine diyelim o zaman. Sadece İzmir dağlarında yürüyen değil aynı zamanda “ceddin dedeni” de bilen. Vesselam.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Alamanci.

Hocam,bunlar tehlikenin farkında degiller:Camiler boş. Cami cemaatı artmadı azal dı.Gençler dinden bihaber.'Bir İmamhatip okulu mezunu olan Reis hiç olmazsa İmamhatipleri düzeltsin nasıl olsa Problemleri biliyor.Türkiyenin baştan ayaĝa tamire ihtiyacı var.Eskiden İmamhatip okuluna imtihanla giriliyordu şimdi ögrenci bulamıyorlar....Allah hesap sorar.....

Ordulu

Adamlar bizim yanlışlarimiz yüzünden kazanıyor kaybeden biz oluyoruz adaletsizlik tencere bizi bu hale düşürdü son olarak 60 euro ya karides yiyen vekil ve 230 bin lira alan milletvekilleri herkes yiyor içiyor
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23