• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
İdris Günaydın
İdris Günaydın
TÜM YAZILARI

Men tale gafletuhu, zalet devletuhu

04 Eylül 2023
A


İdris Günaydın İletişim: [email protected]

 

Hasan Aslan Konyalı bir emekli öğretmen. Ankara’da yaşıyor. Uzun yıllar Millî Eğitim Bakanlığında bürokrat olarak çalıştı.

Bir anısını anlattı ki beni çok etkiledi. 

“Erzurum’da Aziziye Camiinde Yatsı Namazı kılıyordum. Gözüm ön taraftaki tarihi saate ve saatin altındaki Osmanlıca yazıya takıldı. Şöyle yazıyordu:

“Men tale gafletuhu, zalet devletuhu: Kim gafletini uzatırsa devleti elinden gider.”

Yani saatin altında yazıyor olmasının ince bir göndermesi var saate: yelkovanın azıcık yavaş davransa akrebin sana uyar lakin evrende deveran eden zaman sana uymaz. İkindi güneşi tepeleri aşarken saat olarak sen hâlâ gündüz on ikiyi, biri gösterirsin.

Tabii böyle bir saatin de hüneri, devleti kalmaz.

Kim ki; ibadetlere yönelme konusunda acele etmez de tembellik yaparsa her şeyini kaybeder. Çünkü ölüm ansızın gelebilir. Çünkü yapmaya yapmaya ibadetten soğuyabilir.

Bir yerinde bir rahatsızlığın var fakat doktora görünmeye, hastahaneye gitmeye erinirsen; “şimdi gideceğim, benden kan alacaklar, belki kötü bir hastalığım çıkacak, en iyisi gitmeyeyim, sonuçları duymayayım…” dersen; hastalık ciddi değilse de ciddi hale dönebilir, bedenini kaplayabilir.

Zamanında müdahale edilebiliseydi tehlikeli olmaktan çıkacak olan hastalık bir anda sağlığını tümüyle yok edebilir.

Mutfağına veya banyona çok ince bir sızıntı, su kaçağı geliyor. Ohoo… Bu da bişey mi? Dersen bir süre sonra rahatın kaçabilir. Sızıntı ciddi bir rahatsızlığa dönebilir.

Öğrenci misin; dersleri biriktirir, yarın çalışırım, yarın çalışırım dersen sonunda altından kalkamaz ve istediğin üniversiteyi kaçırabilirsin.

Gafletin uzunluğu devletini elinden alabilir.

Atın ayağı sekiyorsa nalda bir sıkıntı vardır. Zamanında müdahale edilmezse yarın savaşa gitmeye binecek at bulunamaz. Bu da devlete mal olur.

Ülkemiz topraklarında çeşitli zenginlikler var. Bunlar zaman zaman yetkililer tarafından dile getiriliyor. Bu zenginlikler zamanında işletilmezse, gaflet ve dalalet gösterilirse gün gelir devlet bile elden gidebilir.

Ülkemizin savunması için zamanında tedbir alınmazsa, savunma sanayiinde gereken adımlar atılmazsa devlet tedbirsizlikten zayıf düşebilir, hatta elimizden kayabilir. Çünkü düşman gülerek yaklaşır daima ve mütevazı davranarak paçalarına kadar eğilir senin.

Sen, düşman ayaklarıma kapanıyor bile sanırsın.

Halbuki o bir hilenin peşindedir.

Men tale gafletuhu, zalet devletuhu: Gafletini uzatırsan devletin yok olur.

Kıbrıs Savaşında Hava Kuvvetlerimiz ile Deniz Kuvvetlerimiz birbiriyle savaştı. Uçaklarımızı kendimiz yaraladık. Kocatepe Gemimizi kendimiz batırdık. Adatepe Gemimizi yaraladık.

Daha çıkarmaya giderken birbirimize düştük.

Demek bu yanlış emri veren uyukluyordu. Belki de geceden kalan bir sekeratın içindeydi!

Eğer iktidar memurunu memnun etmeyi ana gayesi gibi görüp, emeklisini ihmal ederse, gıda, stok ve kira terörünü kalıcı, radikal tedbirler ile durduramazsa devletini yani iktidarını kaybeder.

İnsanların çok azı aklıyla, kalanı midesiyle düşünür.

Mahkeme kadıya mülk değildir.

Tedbir zamanında gerekir. Vesselam.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Sadullah

Kıbrıs savaşında askerdim ABD bir çıkartma gemisiyle çıkartma yapamazlar dedi yanıldılar 6ncı filo Kıbrıs açıklarına demirledi telsizler ABD malıydı hem dinliyor gemde frekansları bozuyorlardı gemimiz haberleşme eksikliği nedeniyle bulunmaması gereken koordinatlara girmişti haberleşme yok güverteye Türk Bayrağı çizilmişti ancak Yunan gemilerinde de Türk bayrağı mevcuttu hava kuvvetleri Yunan olarak gördü vurdu aynı durum Kıbrıs tada yaşandı komonda taburlarımız telsiz olmadığından birbirileriyle savaştı ancak gördüğünüz Türk kesimi 2 hafta gibi kısa Zamanda alındı Suriye’de bu bölge kadar yer teknolojimize rağmen 6 ayda kontrol edilebildi kubrısta karşımızda 30 yıl yığınak yapılmış asansörlü toplar dağlara oyularak yerleştirilmiş tank uçak Deniz kuvvetlerinin de dahil olduğu İngiliz’in desteği ABD nin verdiği teknolojiye sabotaj yapmasına rağmen 6 ayda ellerinde tankı topu olmayan çapulçuları zor çıkarttık Suriye’den o da 5-10 km öteye Kıbrıs savaşından sonra ASELSAN kuruldu kendi telsizlerimiz yapıldı Deniz kuvvetleri ilk gemiyi 1997 yıllarda denize indirmeye başladı vs vs suçlarken sızmış o bu demeyin günahtır

Kadir

Fransa’da emekli yaşı 67 çıkarıldı yaktılar yıktılar hükümet dinlemedi çünkü ülkeyi düşündüler seçimi kaybettiklerinde yeni hükümet istedikleri gibi araştırsın icraatları ystırımları yolsuzluk yok rahat karar verebilmekteler onlar Hristiyan
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23