• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
İdris Günaydın
İdris Günaydın
TÜM YAZILARI

İki mağluptan bir galip çıkar mı?

23 Ağustos 2023
A


İdris Günaydın İletişim: [email protected]

 

Ekrem İmamoğlu CHP’nin başına geçmek iddiasından vazgeçti. Zaten geçemeyecekti. Çünkü Kemal Kılıçdaroğlu’na karşı kimse CHP’de seçim kazanamaz.

Kimse derken, ancak Alevi kökenli biri kazanabilir. Alevi olmayan kazanamaz. Çünkü defalarca yazdım, yine yazıyorum: CHP bugün bir Alevi partisi haline gelmiştir. 

Şahsen benim için hiçbir sıkıntı yok. CHP’nin kayığına binenlerin meselesi bu.

Kılıçdaroğlu, Alevi vatandaşlarımızın yaşadığı tüm il ve ilçelerde CHP delegesini Alevileştirdi!

Onun için Kılıçdaroğlu ölünceye kadar orada. Rahat olun. 

Aslında Ekrem İmamoğlu, basın ve yayın yolu üzerinden tanıdığım, yani gördüğüm ilk günden beri bana zerre güven vermeyen bir çehre idi. Gülüşünde bile bir sahtelik seziyordum ben. Hatta Eyüp Sultan Camiinde, imamın elinden mikrofonu alıp Yasin okurken ki hareketlerinden anladım; tam bir şovmen…

Tam bir müraiii…

Hatta Binali Yıldırım’ın onunla TV’ye çıkıp tartışmasını bile hem anlamsız, gereksiz buldum; hem de hazırlıksız çıkması karşısında o gece seçimin İmamoğlu lehine bittiğini kendi vicdanımda ilan ettim.

İmamoğlu, Cumhurbaşkanı olmak istedi ama zırnık koparamadı. CHP Genel Başkanı olmak için ayağını sürttü lakin zırnık koklayamadı.

Neden?

1- Adam olacak çocuk kundağından belli olur. Bizim Karadeniz’de “…doğumundan belli olur” denir.

2- 2002’den çok önce, yani Recep Tayyip Erdoğan daha Refah Partisi İstanbul İl Başkanı iken onun gelecekte Refah Partisinin başına geçeceğine dair, Refahlı olanda olmayanda bir beklenti vardı.

3- İBB Başkanı olunca bu daha da pekişti.

4- Cezaevine girdiğinde yarım yamalak solcusu sağcısı bir beklenti içindeydi.

5- Adalet ve Kalkınma Partisini kurmaya yakın zamanlarda tamamen gün yüzüne çıkmıştı bu talep.

6- Ve nihayet partiyi kurduğunda artık milletin vicdanında iş bitmişti. Sadece resmiyetin onayı için seçimin yapılması bekleniyordu.

7- Ekrem İmamoğlu’nda bu beklentilerin hiçbiri oldu mu? Hayır.

8- Artık Ekrem İmamoğlu’nun bir seçimlik sermayesi kaldı. Kazanırsa belediye başkanlığına, İstanbul halkını çile yumağına sarmaya devam edecek. Kazanamazsa bol bol müteahhitlik yapmaya devam eder artık.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP’nin başına gelişi CHP’lilerde kısmen bir beklentiye ulaşmıştı. O da Melih Gökçek ile çıktığı TV programında başarılıydı lakin CHP’nin başına gelişi çok karışıktı. Bir kaset olayının ardından, iki CHP’linin alenen ve açıkça işlemiş olduğu fuhşiyyat-ı şeniyyatın üzerine getirilmek istenmişti. Kılıçdaroğlu için bundan daha güzel fırsat lakin bundan daha çirkin bir oturak olamazdı.

Hani kendisi diyor ya: “Bir lider bir koltuktan kalkmıyorsa mutlaka altını pisletmiştir.”

Kendi ifadesi. Kendisi kirletilen bir oturağa gelip oturdu. Kazandığı en büyük başarı o liderlik koltuğu (oturağı) oldu.

14 Mayıs seçimlerinde de daha önceki seçimlerde de Recep Tayyip Erdoğan’a karşı hep kaybetti.

Kendisi veya desteklediği adayların seçimlerinde de kaybeden önce kendisi(CHP) sonra sırayla destek verenler oldu.

Mağlubiyetin de galibiyetin de payı sırayla koalisyonu oluşturanlarda güce göre, orana göredir.

Şimdi durum şu:

1- Kılıçdaroğlu’nun bir galibiyeti vardır, o da CHP Genel Başkanlığı… Oradan gitmek istemeyecektir. Bunun dışındaki tüm hayatı mağlubiyet üzerinedir. CHP’yi de bir mezhebe göre iyi dizayn etmiştir.

2- Ekrem İmamoğlu’nun bir başarısı vardır; İBB Başkanlığı… Kalan icraatlarında ve daha yükseklere tırmanma arzularında hep kaybetmiştir. CHP’liler bile kendisine güvenememektedirler. Çünkü “İstanbul’u açıp gülzar yapamamıştır.”

Bu söz İstanbul’un fethi öncesi yirmi bir yaşındaki Fatih Sultan Mehmet için söylenmiştir.

Sultan Ertuğrul oğlusun,

Oğuz Karahan neslisin,

Hakk’ın bir kemter kulusun;

İstanbul aç, gülzar yap.

Şimdi ortada iki mağlup bulunmaktadır. İki mağluptan bir galip çıkar mı? Çıkar.

Şöyle ki; Kılıçdaroğlu yeniden CHP’nin başına seçilir ki; seçilecektir. Kendini galip ilan eder.

Ekrem İmamoğlu da İBB’yi yeniden kazanırsa kendini galip ilan eder.

KAZANABİLİR Mİ?

Teorik ihtimal olarak kazanabilir. 

Şöyleki,

1- Deva, Gelecek, Saadet, İYİ Parti belediye meclisi üyeliği, bazı ilçelerde başkanlık ve kadrolaşmada kendi adamlarını işe alım karşılığında destek verecekler gibidir.

İnsan ilk günahı işlerken zorlanırmış. Sonraki tekrarlarında ilk işlediği günahı emsal gösterirmiş.

Saadet, Deva, Gelecek ve İyi Parti o ilk günahı işledi. İYİ Partinin bu kaçıncı?

Yeni Asya’cılar, Süleymancılar, Fetö’cüler ve bazı gruplar zaten yıllardır ellerini (siyaseten) habasetten, necasetten çıkarmıyorlar. 

Allah işledikleri cürümlerin kazancına ortak etsin onları.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ömer

Ekrem’in eline altın fırsat istanbul eline geçmişti ama kıymetini bilemedi zaten o kapasite , beceri de yoktu . Yine de birşeyler yapsaydı CHP ye Başkan olabilirdi . Şimdi kimse ciddiye almıyor almaz . Ekrem bitmiştir . Kemal e gelince liderlik vasfı yok zorlama ile duruyor olmuyor olmaz da kalsa da kalmasa da bir şey ifade etmez zaten CHP de hizip hiç bitmez . Çünkü hizmet dertleri yok halkla alakaları yok . Marjinal Etiler , kadıköy Bağdat caddesi partisi ötesine geçmez . Tabi muazzam bir rantta var

bir

ibb bitirdi istanbulu kendi de bitti Abb Ankara'yı bitirdi kendide bitti izmirde öyle otobüsleridahi yönetemedi milletinsirtinayükledi chplilerkayyumNİYE atamadılar paralarımızı bitirdiler chpliler otobüsmetrobüsbitti ellerine ne geçtiise kaç yılgeriye götürdü chpli belediyeler en büyükbütçeyi aldılar haram olsun para vererek yalanı algı yı yazdırıyor haram zıkkim olsun chpkkya tescilliyalancılgbtcikemal kılıçtaroğlunaoyyok
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23