• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
İdris Günaydın
İdris Günaydın
TÜM YAZILARI

Giresunlu şairler

24 Nisan 2024
A


İdris Günaydın İletişim: [email protected]

 

Giresun’da da şairler var. Hatta onlardan Ozan Arif var. Merhum İmamoğlu var. Can Akengin var.  Ve meşhur Kaldırımlar Şiirini yazan Necip Fazıl Kısakürek var. Necip Fazıl Giresunlu değil ama sözü edilen şiiri Giresun’da yazdığı söyleniyor.

Şiir sözün estetiğidir. Konuşmacının saatlerce anlatmaya çalıştığını şiirle bir dörtlük anlatır. Herkes sözü bu manada kullanamaz. Şair olmak herkese nasip olmaz. Peygamberler vahiy alır şairler ilham. Peygamberlerin söyledikleri mutlak gerçektir. Şairlerinki ise şartlara bağlıdır.

Bizim tarihimizde kadın şair/eler azdır.

Bunlardan en meşhur olanı Fıtnat hanımdır. Sırayla gidecek olursak: Zeynep Hatun, Mihri Hatun, Ani Hatun, Leyla Hanım, Şeref Hanım, Adile Sultan, Tevhide Hanım, Feride Hanım, Hatice Nakiye Hanım, Sırri Hanım, Münire Hanım, Fıtnat Hanım (Trabzonlu) Habibe Hanım,  Hasibe Maide Hanım, Hatice İffet Hanım, Leyla Hanım(Saz), Nigar Hanım, Makbule Eman Hanım, İhsan Raif, Şukufe Nihal Hanım… Bir de hem Osmanlıyı hem de Cumhuriyeti yaşamış güçlü şairelerimizden Halide Nusret Zorlutuna…

Giresunlu yaşayan şairlerimizden bir  hanım.

HATİCE SATGUN

Bir bayan olması üzerine onu en başa aldım. Kendisinden aldığım bilgiye göre 6 şiir 13 Antoloji kitabı basılmış. Çok üretken bir hanım olduğu her halinden belli. Kitaplarından bazıları Yunusca, Gelincik Çiçeği, Vuslat… daha çok hece tarzıyla şiir yazan şairemiz şiirlerinde dokunduruyor. Mesela Gelincik Çiçeği” adlı şiir kitebından: “Yılın sonu diye süslemiş   Yolun sonu değil Müslüman bacım.  Yüreğin imanla doluysa cami    Yolun sonu değil Müslüman bacım.

“Dilime Allahı, kıbleme Kabe,

Vird eyledim her dem, başımda tacım.

Benzemek ne imiş kafire, tövbe…

Yolun Sonu değil Müsüman bacım.”

Şairemiz görüldüğü gibi toplumsal duyarlılık üstüne de aşk üzerine de din ve inanç üzerine de Giresun üzerine de şiirler yazmış. Zaten mahlası Giresuni…

Yunusça isimli şiir kitabında ise şöyle diyor:

“Ben dağların kuşuyum,

Konar, göçer yaşarım,

Sabahlarda huşûyum

Derelerden taşarım.”

Hatice Hanıma bol verimli bir hayat tamennisiyle.

ALİ ALGÜN

Emekli öğretmen olan Ali Algün, biraz siyasetle uğraştıktan sonra asıl mesleğine dönmüş. Yani şairliğe… Onun ilk şiir kitabı. Ali Algün de hem toplumsal, hem aşk, hem de din ve inanç konularında şiirler yazmış. O da hece veznini kullanmış. Okuduğum kadarıyla okula gittiği andan itibaren bilhassa büyüklerinden toplumda iz bırakanlara değinmiş. Galiba öğrencilik yıllarına kendisini “Çakır Ali” diye çağırıyorlarmış ki; kitabının adını “Çakır Alinin Penceresinden” koymuş. Bu kitaptan bir şiir lütfedeyim şiir severlere:

“Bir tutkudur bende şiir”

Sıkılınca sarıldığım,

Kirlenince arındığım,

Darda kalıp sığındığım,

Bende bir tutkudur şiir.

Şiir yazmayı bir liman olarak görmek hem bir emeklinin üretkenliği hem de sığınağı. Üretici olmak. Keşke her emeklimiz böyle olsa. Keşke her insan gönülden duyabilse… Ali Algün bir başka şiirinde

“Benim imanım özüm” diyor ve şöyle yazıyor:

Aklı fikri ilimle arzda buluşturalım,

Parçaları toplayıp bütün oluşturalım.

Boş çeneyi bırakıp düşünmeye meyil et,

Oturanı yürütüp amaca koşturalım.

•••

diyerek aklın ve ilmin önemine vurgu yapıyor. Asıl meselemizin ilmin hafızlarını yetiştirmek olduğunu haklı olarak vurguluyor. Çünkü yüz senede bugün iki milyar nüfusa baliğ olan Müslümanların sadece dört, yirmi milyon Yahudi ırkının ise 100 adet Nobel Ödülü alması, üzerinde çok düşünmeyi gerektiriyor.

DR. FAZIL ÖZDEN

Bizim geleneğimizde doktorlukla hekimliğin ayrı yeri vardır. Tıp Fakültesini bitiren herkes doktordur ama herkes hekim değildir. Hekimlik hikmet sahibi olmayı gerektirir. Onun için doktorlukla yan yana anılmıştır. Kökeni Arapça olan bu kelimenin aslı olayların görünmeyen yüzünü de görebilmek, hikmet sahibi olabilmektir. Cumhuriyet sonrası tanıdık doktorların hekimlik taraflarına da yatırım yaptıklarını görmekteyiz. Bunlardan biri de dr.Fazıl Özden’dir. Kendisi tıp doktoru olmakla birlikte “hekim” olmaya da adaydır. Yani ince ruhların ilgilenecekleri şiir yazma işiyle ilgilenen bir şairimizdir. “”Bir bakış için” adlı şiirinde o güzelim dizeleri dökmenin yanında sanatını da konuşturmuştur;

“Unu senden olsun suyu gözünden

Aşkın hamurunu sarıver güzel

Sırlarda açılmış şeffaf yüzünden

Baklava şöbiyet sarıver güzel.”

Aynı zamanda, daha yakın, bayramdan çıktığımızı düşünürsek şairimizin şiirinin ne kadar anlamlı olduğu anlaşılmaktadır. Doktorumuz Giresun’dan çok uzakta, Kulakkaya’da iken insanlardan uzakta, adeta inzivaya çekilmenin, orada şiir yazmanın hazzını yaşamıştır. Şairimizin:

“Dinle dinle koy bir rafa,

Cana sefa, ruha şifa,

Her anında farklı sayfa,

Klasik bir kitapsın sen;

Cümle cümle okuyorum.”

Şiiri dokunaklı bir şaire işaret ediyor. Tüm şairlerimize hayırlı ömürler ve verimli bir hayat diliyorum. Vesselam.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

İki kişiyi tanırım.

Benim tanıdığım, Giresun'dan çıkmış adam gibi adam 2 kişi var. Başkaca varsa da diğerlerini tanımıyorum. Birincisi, Alucra ilçesine bağlı şimdiki ismi ile Yükselen eski adı ile Hapu köyünden rahmetli Arif Şirin (Ozan Arif) diğeri de sizsiniz.

Adanalı Cumaali

Güzel insanların memleketi Türk yurdu Giresun'un 2 tane meşhuru var. Birisi rahmetli Topal Osman, bir diğeri de rahmetli Ozan Arif. Mekanları Cennet olsun.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23