• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
İdris Günaydın
İdris Günaydın
TÜM YAZILARI

Gezi Notları 2 Aziz Petrus, Aziz Pavlus ve Aziz Fetö

06 Kasım 2023
A


İdris Günaydın İletişim: [email protected]

 

İstanbul’da kaldığım süre içinde 2011/2014 yılları arasında Cuma Vaizliği yaptığım Kayaşehir’deki Hz. Hüseyin Camii’ne Cuma Namazı kılmaya gittim. Tanıdıklardan bir yaşlı çaycı kalmıştı. Cemaat profili değişmiş, yaşlılar yerini gençlere bırakmış…

Kayaşehir/Başakşehir arasındaki boşluklar dolmuş, yeni yollar açılmış, yeni apartmanlar inşa edilmiş… Fakirlik nerede diye aradım; yok.

Fakirlik şöyle var: Ben bir emekliyim. X maaş alıyorum. Bazı başka emekli veya muvazzaflar ise XX maaş alıyor. Onlar daha müreffeh yaşıyor. Ben ise dahası olmayan müreffeh yaşıyorum. Onlardan fakirim, doğru. Ama, sadaka alacak kadar, zekat alacak kadar, kurbandan pay alacak kadar değilim. Kendime yetiyorum. Zekat, sadaka veriyor, kurban da kesiyorum. Şükrolsun.

Öyle olan yok mudur?

Elbette vardır. 

Tarihte Halife Ömer b. Abdülaziz devri hariç her devirde ve dönemde fakir, muhtaç olmuştur. Almanya’da yok mu? Yığınla… ABD de yok mu? Yığınla… Bir memlekette fakir varsa Allah onu zenginlere soracak. Devlete de…

Maarif Vakfında görev yapan bir tanıdığımı ziyaret ettim. Vaktiyle Fetö’nün Üsküdar’daki karargâhı olan binanın evvelki ve son haliyle ilgili bilgiler verdi.

Binadan çok sayıda gizli geçit ve dinleme cihazı çıktığını ve meşhur 5. Kattaki cam ve duvarların zamanında kurşun geçirmez olarak yapıldığını söyledi. Binayı bir karargahı andıran halinden çıkarmak için taşıyıcı kolonlar hariç tüm duvarlarını yıkıp yeniden yapmışlar

 Birçok iç duvarın yıktırıldığını ve duvarlar içinden çok sayıda böcek çıktığını söyledi.

Fetö’nün toplantıya gelenlere hükmettiği yüksek makamı da görmüş oldum. Ayrıca Papanın Fetö’ye hediye ettiği tabloyu da gösterdi. Tabloda Petrus ve Pavlus bulunuyor.

Neden Petrus ve Pavlus? Petrus da Pavlus da ikisi de bir Hristiyan ilahiyatçısıdır. Petrus Havaridir. Pavlus ise İncili yorumlayıp, İncil’e Hz. İsa’dan daha çok kendini yerleştiren bir Yahudi’dir.

Petrus Pavlus ile aynı yıllarda yaşamış olmasına rağmen karşılaşmış mıdır? Petrus Hristiyanlığın ilk Azizi, ilk Papa’sı olması hasebiyle Pavlus’a görev vermiş midir? Bu alan çok açık değil lakin Pavlus’un Romalılara yeni kurulmuş (kendisinin kurduğu) Hristiyanlığı öğrettiği, M.S 30 ile 50 yılları arasında da Anadolu’da ve Güney Avrupa’da birçok Hristiyan cemaatler kurduğu kendisiyle ilgili verilen bilgilerde geçer.

Papa 6. Jean Paul’un Fetullah Gülen’e Petrus ve Pavlus tablosu hediye etmesi, Fetö’nün Papa’ya “Papa Cenapları ve Hazretleri” diye hitap etmesi, Papa’ya bir mektup yazarak: “Üç büyük dinin doğum yeri olarak bilinen toprakların dünyayı daha iyi yaşanabilir bir mekân kılma yolunda kutsal misyonumuzu tam manasıyla bilen halkından size en içten selamları getirdik” diyerek Anadolu halkının Papa’nın misyonunu çok iyi bilip ona selam gönderdiğini söylemesi, Papalık konseyinin bir parçası olmak istediğini açık bir şekilde beyan etmesi: “Papa 6. Paul Cenapları tarafından başlatılan ve devam etmekte olan Dinlerarası Diyalog için Papalık Konseyi (PCID)’ın MİSYONUNUN BİR PARÇASI olmak üzere burada bulunuyoruz. Bu misyonun tahakkuk edişini görmek istiyoruz. En aciz bir şekilde  hatta biraz cüretle, bu pek kıymetli hizmetlerinizi icra etme yolunda en mütevazı yardımlarımızı sunmak için size geldik” diyerek acaba tabloda üçüncü kişi olmak mı istemiştir veya Papa ona bu tabloda üçüncü kişi de sen olabilirsin mesajı mı vermiştir sorularını akla getiriyor!

Her ne ise; Maarif Vakfının hizmetleriyle gayretlerini dinledim. 

Yurt dışında Türkiye Cumhuriyeti adına Milli Eğitim Bakanlığı dışında doğrudan eğitim kurumu açma yetkisine sahip tek kuruluş olan Vakıf, 52 ülkede,450 okulda, 52.000 öğrenciyle hizmet veriyormuş. Kuruluşundan bugüne geçen yedi senede Fransız, Alman, İngiliz ve Çin uluslararası okul zincirleriyle rekabet kapasitesine erişmiş. Türkçe’nin yabancılara öğretilmesi ve yerli ve milli bir akreditasyon sistemi kurulması ile ilgili çalışmaları ise taktire şayan. Ayrıca bu yıl üçüncüsünü düzenleyecekleri İstanbul Eğitim Zirvesi ile tüm dünyadan eğitim konusunda otorite isimleri ve çeşitli ülke eğitim bakanlarını İstanbul’a getirip, uluslararası bir tartışma platformu oluşturmuşlar. …

. Bunlar Maarif Vakfının yayınladığı bültende de açıkça görülüyor zaten. 7000’i yabancı olmak üzere 800’ü de Türk 7800 de öğretmen kadrosu mevcut.

Her okuyan öğrenci bir Türkiye sevdalısı ve elçisi olacak şekilde Türkiye ile o ülkelerin arasında dostluk köprüsü…

TDV İSAM’ın kütüphanesinde çalışan yeğenim Recep Tayyip Günaydın’ı ziyaret ettim. Büyük bir kütüphane. 350.000 kitapla hizmet veriyor. 4253 dergi ve 237.000 de sayı...

Öğrenciler sabah dokuz akşam yirmi üç arası kütüphanedeler. Üyelik kartı olan öğrenci sayısı 43.400’e ulaşmış.

Yeğenimden bir ricada bulundum!

Devam edecek inşallah...

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Tarih adamı

Evet ilber doğru söylemiş.

doğruyu söyleyenin..

ilber dayı ata’nın boyu 1,62 demiş ki bence doğru! 
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23