• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
İdris Günaydın
İdris Günaydın
TÜM YAZILARI

Fındıkla ilgili dört şey

02 Ağustos 2023
A


İdris Günaydın İletişim: [email protected]

Fındık mahsulü Türkiye’de dokuz milyon kişinin ekmek yediği, beş yüz bin kişinin bu tarımla bizzat uğraştığı, yılda Türkiye’ye iki milyar doların üstünde bir ihracat kapısı açan,dünya fındığının yüzde seksenbeşinin de bizim ülkemizden sağlandığı müstesna bir üründür.

En kaliteli, sütlü, yağlı fındık ise Giresun Tombul fındığıdır.

Fındık tarımı Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun, Düzce, Sakarya, Kocaeli, Bolu, Kastamonu illeri başta olmak üzere hacim itibariyle az da olsa başka bazı vilayetlerde de yapılır.

En zahmetli tarım Giresun, Trabzon, Ordu ve Samsun’un bazı bölgelerindedir.

Özellikle, zorluk açısından Trabzon ve Giresun başta gelir.

Genel yüzölçümüne vurduğumuzda Giresun ilinin Şebinkarahisar, Alucra ve Çamoluk ilçeleri hariç tüm bölgelerinde fındık yetişir.

Yetişen fındık da en sütlü, yağlı, kaliteli fındık olan Tombul Fındıktır.

Özellikle Giresun fındığı ile ilgili aşılması gereken dört önemli konu vardır:

1-Fiyat. Giresun’da fındık arazisi son derece sarp, bakımı son derece zor, arazi son derece düşük verimli, kalite de ona göre diğer yörelerin fındıklarından çok daha üstündür.

Buna rağmen Giresun yağlısı diğer fındıklardan bir lira daha fazla fiyatla güya taltif edilmektedir.

Bu son derece adaletsiz, hakka ve hakkaniyete aykırı bir durumdur. Diğer fındıklarla Giresun yağlısı arasında en az on lira fark olmalıdır. Bu durum hem Giresun’daki zor arazi şartlarında tarım yapanlar için bir teselli kaynağı olacak, hem de Tombul (Yağlı)Fındık dikim alanlarını artıracaktır.

2- Bahçe altı temizliği: Araziler çok dik, sarp; yağmur çok bol olduğu için ısırgan, diken, ot v.s gibi bitki örtüsü bahçe altı temizliğini aşırı derecede zorlaştırmakta ve herkes için kabus olmaktadır. 2023 yılı itibariyle bir bahçe altı yevmiyesi 2.500 TL’dir. On gün işçi çalıştıran bir insan için bu 25.000TL yapmaktadır.

3-İlaçlama: Bahçenin ilaçlaması çok zordur. Masraflıdır. Yevmiyesi çok yüksektir. Bu yüzden çoğu çiftçi ilaçlama yapmamaktadır. Bunun sebep olduğu ürün kaybı ve bahçelerdeki yaşlanma hem çiftçiye hem de ülkeye zarar vermektedir.

4-Fındık toplayacak işçi meselesi: Bundan yaklaşık bir yıl önce “Mülteciler Allah’ın lütfudur” başlıklı bir yazı yazmış ve o yazıda eğer mülteciler olmasa fındığı, çayı, tütünü, pamuğu v.s.’yi kim toplayacaktı? diye sormuştum.

Yazının yayınlandığı gün İstanbul İstiklal caddesinde bir patlama oldu. Patlamayı gerçekleştiren bir terörist iken bizim yazıdan mütevellid mültecilerin hepsi terörist kategorisine sokuldu ve tam yedi bin kişi twıtterda şahsıma küfretti.

Şimdi küfretme değil ama sorma sırası bende. Çünkü ben bayağı ve adi insanların seviyesine inemem. Edepsizden edebimi satın almasını bilirim!

Bana küfreden namert! İşte yine bir fındık toplama sezonu geldi. Fındıklarımızı kim toplayacak?

Afganlı mı? Suriyeli mi? Iraklı mı? Gürcistanlı mı? Ermenistanlı mı? Yunanlı mı?

Çünkü yerli işçi yok. Kısmen Güneydoğudan geliyor lakin onlar da Samsun gibi, Sakarya gibi arazisi düz olan illere konuşlanıyorlar.

Giresun’un, Trabzon’un, Ordu’nun işçi ihtiyacını kim karşılayacak? Nasıl karşılanacak? Eğer dışarıdan işçi gelmez ise halimiz nice olacak?

Onun için hükümetten acilen isteğim ve yöremiz insanlarının isteği:

A-Fiyat konusunda Giresun fındığına hak ettiği farkı verilmelidir. Çünkü mesela Düzce’de on dönüm yerden altı ton fındık alınabilmekte iken Giresun’da taş çatlasa bir ton fındık alınabilmektedir. Hem tarımı zor olacak, hem arazi verimsiz olacak, hem fındık en kaliteli fındık olacak hem de arada bir lira fark edecek!

Reva mı? Adalet mi? Hakkaniyet mi?

Mesela “bu yıl fındık fiyatı kaç lira olmalıdır” soruma, yaptığım bir araştırmada aldığım cevap 100 TL ile 150 TL arasında değişiyordu. Eğer fındık 100 TL’nin altında kalırsa, geçimini fındığa bağlayanlar çok büyük bir geçim darlığı çekeceklerini söylüyorlar.

B-İlaçlama konusunda engebeli arazilerin ilaçlanabilmesi için teşvik vermeli ve dronla ilaçlama kolaylığına geçilmelidir. Devlet bu konuya ciddi anlamda el atmalıdır.

C-Gerek bahçe altı temizliği gerekse fındık toplama işçisi ihtiyacının karşılanması için her yıl bir ay süreyle yurt dışından (ülkeyi devletimiz belirlesin) işçi alımı yapmalıdır. Bir ay önce gelmeli ve sıkı bir şekilde, konteynır işçi evlerine yerleşmeli, bir ay sonra da sıkı bir kontrolle çıkmalıdırlar. Lakin, işçi iş veren münasebetleri de bazı kurallara bağlanmalıdır.

Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun’un bazı bölgeleri arazinin sarp yapısından dolayı devletin teşvikine ve ilgisine ihtiyaç duymaktadır.

Umarım devletimiz fındık üreticilerinin elinden tutar. Vesselam.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Devlet

Devlet ile hükümet...

Coşkun

Kalemine sağlık, güzel bir yazı olmuş..
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23