• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
İdris Günaydın
İdris Günaydın
TÜM YAZILARI

Anadolu irfanı dedikleri

11 Aralık 2023
A


İdris Günaydın İletişim: [email protected]

Babamın çocukluk ve yayla arkadaşı imiş. Rahmetli olmuş ama oğulları sağ. Ticaretle meşgul imişler. Büyük oğlu ile ben de tanıştım. Rahmetli babaları hep şöyle nasihat ediyormuş: “Oğlum. Sizden, büyük alacağı olanlar alacaklarını bırakmazlar. Asıl siz küçük alacağı olanları takip edin. Az borçlarınızı, hafif miktar vereceklerinizi gözetin de ödeyin. Çünkü tüccarı manen küçük borçlar  yıkar.”

Bu bir Anadolu irfanıdır.

Bir ara ticaretle meşguldüm. Bir sabah iş yerimi açmaya gittiğimde kapıda bir mektup buldum. Giresun Ülkü Ocaklarından bırakılmış. Ahilik Haftası dolayısıyla bir küçük etkinlik yapmışlar. Zarfta bir TL var ve bir de mektup. Haftamızı kutluyor ve bugünkü siftah bizden olsun diyor.

Ne kadar mutlu olmuştum o gün. O parayı ve mektubu saklarım.

Denilir ki Fatih Sultan Mehmet, Edirne’den İstanbul’a hareket etmezden önce tebdili kıyafetle sabah erkenden pazara çıkmış. Bir iş yerinden iki çeşit mal alamamış. Ekmek aldıysa tuz için başka bakkala yönlendirilmiş; “O arkadaş henüz siftah yapmamıştır” diye. 

Bu imanı ve asaleti gören Fatih, İstanbul’un fethine karar vermiş.

İhtikar, karaborsacı, ticarette dürüst olmayanın pabucu dama atılır daha ona kimse itibar etmezmiş.

Günümüzde pabucu değil kendisi damdan atılasıca yığınla esnaf var.

Bugünlerde Yahudi menşeli markalara karşı bir boykot var. Çok satan bir Türk Kahvesi de bu listede imiş. Sosyal medyada döndü dolaştı bu haber. Bana bunu haber veren arkadaş; ilimizde yılların kuru kahvecisi bir firma bunu fırsat bilip, yüz gram kahveyi otuz iki TL’den kırk sekiz TL ye çıkardı diyor.

Fırsat bu fırsat.

O boykota uğrayan kahvenin iki katından fazla.

Ayarı bozulan nedir? Ticari ahlak mı? Evet.

İslami salabet mi? Evet.

Anadolu irfanı mı? Evet.

Hülasa; diğergamlık, vefa, merhamet, vurdumduyarlık… Nerede kaldı o erdemler?

OKUYUCULARIMDAN İKİSİNE CEVAP

Hikmet Yılmaz adlı veya rumuzlu bir okuyucum neredeyse her makalemin altına şunu yazıyor: “Bir eğitimci olarak Türk Milli Eğitiminin meseleleri üzerine yazı yazsana…”

Hikmet; yılmadan bunu yazıyorsun ama ben iki yıl önce iki hacimli makale yazdım bu konuyla ilgili. Ayrıca Milli Eğitim Bakanına mektup başlıklı yazılar yazdım. Okumuyorsan ben ne yapayım? Okuduğunu unutuyorsan daha daha ne yapayım?

Yusuf Duman adlı okuyucum da hemen her yazının altına. “İdris ağabey. Şu Süleymancılar hakkında bir yazı yazsan!” diyor. Sanki Süleymancılar eğriyse ben doğrultacağım.

Yazıyorum Süleymancıları: Onlar Silistre doğumlu bir Müderris olan Süleyman Hilmi Tunahan’ın açtığı çığırdan gittiğini iddia eden nev-i şahsına münhasır bir cemaat.

Siyaseten merhum Süleyman Hilmi, Menderes’in başvekilliği zamanında hapse atıldığı halde seçimlerde yine Menderes’e oy verilmesini tavsiye etmiş. Sebebi sorulunca da; “Karşıda azılı İslam düşmanı CHP var” demiştir. Yani demek istemiş ki; Menderes beni hapse atar, cezamızı çeker çıkarız. CHP beni ve benim gibileri boğazlar…”

İşte İslami şuur budur. Allah razı olsun.

Almanya’da Süleymancılar kadın şakirtlerini hac ve umreye götürmezlerdi. Sebep; Kâbe’nin çevresinin çok sıkışık olması ve kadınlara erkeklerin ister istemez temas etmesi.

Daha sonra kendileri şirket kurdular. Kadın, erkek, cümbür cemaat hac da umre de caiz oldu…

Birden tavaf alanları genişledi, temas etme tehlikesi ortadan kalktı.

Anladınız.

D8’LER NEREDE?

Bugünlere Türkiye’den İsrail’e mal sevkıyatı yapıldığına dair yığınla paylaşım yapılıyor. Başı da Saadet Partililer çekiyor. Tabii ki bu mevzuyu hükümet cihetinin açıklaması gerekir. Bazı pozisyonlar vardır hazırlıksız yakalanırsınız. Bıçak gibi kesilmez ama şimdiye çoktan ihracatın durdurulması gerekirdi. Detayları hükümet daha iyi bilir.

Ancak;

Saadet Partisi ‘kuyruk elime geçti’ kabilinden ha bire atak oynuyor. Gazze’de parçalanan masum sabileri sanki Ak Parti bombalamış veya bombalatmış gibi.

Veya neden Türkiye Gazze’ye müdahale etmiyor, etmeli der gibi…

Nasıl olsa CHP’nin çanağından su içtiler ve izanı, insafı, vicdanı bıldırda bıraktılar.

Biz de soralım: D8 ülkeleri nerede? Niçin demiyorlar ki “Biz Gazze’yiz, Gazze biziz.”

Bunlarla mı kurulacaktı İslam Birliği?

Kağıt üzerinde kurmakla oluyorsa, Arap Birliği de var. Türk Birliği de var. İslam Ülkeleri İş Birliği Teşkilatı var. KEİP var...

Olmayan ne var?

Olmayan şu: Cesaret, imkân, silah…

İki kadın veya çocuk saç saça, baş başa kavga eder lakin sadece dedikodusu olur. Babalar işe karışırsa kan akar. Türkiye işe girerse, Mısır girerse, Pakistan girerse ABD, İngiltere, Almanya ve bilumum Hristiyan ülkeler de girer. Ne olacağını düşünün.

Onun için ideallerle realiteler örtüşmüyor.

Rahmetli Erbakan 1974’te Kıbrıs’ın tamamını alalım sonra gıdım gıdım istediğimiz ölçüde veririz demişti ama en yakınındaki ortağına söz geçirememişti.

Saadet Partililer! Boşuna heveslenmeyin! Size buradan da ekmek çıkmaz. Asıl siz ekonomik krizi hangi ekonomi programıyla düzelteceksiniz?

Faizi nasıl kaldıracaksınız? Bunlar üzerinde kafa yorun. Vesselam.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Yusuf Duman

İdris ağabey şu Süleymancilarla ilgili bir yazı yazsan. Neden hep CHP'ye oy verirler. Allah'a reva mıdır

Okur

"İki kadın veya çocuk saç saça, baş başa kavga eder lakin sadece dedikodusu olur. Babalar işe karışırsa kan akar. Türkiye işe girerse, Mısır girerse, Pakistan girerse ABD, İngiltere, Almanya ve bilumum Hristiyan ülkeler de girer. Ne olacağını düşünün." Ülkede dünyadaki İslam'ın ve Müslümanların izzet ve şereflerini koruma niyetinde olan yeterli iman, basiret ve beceriye sahip bir topluluk yok. Gerçekte böyle bir niyeti olan da gözükmüyor. Beynelmilel seviyede söz sahibi olmak için nükleer silaha sahip olmak ülke için elzemdir. Lakin bizde bunun adından başka ne olduğunu bilen bir kimyacı ve fizikçi üniversitelerde henüz mevcut değil. Diyelim ki nükleer beceriye sahip birkaç kişi olsun, onları da devlet veya hükümet kesinlikle desteklemez şayet Müslüman lider dahi olsa. Hadis meali: Kişi sadece niyet ettiği şeye ulaşır. Demek ki niyet olsaydı kişi amacına ulaşırdı. Allah, Müslüman iddiasında bulunan riyakarları Batı ve Amerika güruhuyla korkutuyor. Aksi halde onlara dünyanın izzet ve şerefini çoktan ikram ederdi. Su akar, Türk bakar!
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23