Yusuf ve…

01 Nisan 2019 Pazartesi

Beden ölür, çürür, cana bakın siz.

Kim kiminle yürür, ona bakın siz.

Bırakın dönsün dönme dolaplar,

Haktan, hakikatten yana bakın siz. Abdurrahim Karakoç.

…………………

Bayburt nüfusundan Pendikli Yusuf Özoğul’u bilmeyen duymayan kalmadı. İP’çi bir kadın tarafından uğradığı hakaret karşısındaki tavrını hemen herkes gördü.

Yusuf’un kendi halinde işini yaparken hiç tahmin etmediği-beklemediği bir anda, aniden uğradığı “küçümseme-alay” hali, öyle kolay kolay herkesin katlanacağı durum değildi.

Tasavvuf ehli kimselerin tarzını sergiledi. Yaşadığı kibir yüklü muameleye bir anlam veremeden “Eyvallah” çekip gitti.

Hakaretçi kadına karşı edebi ve hayâsıyla ders vererek, “abla” diye hitap edişi, “insan” olan herkesi derinden etkiledi.

Bu yüzden büyük takdir topladı ve yine “insan evladı” olan herkesin sevgisini-muhabbetini kazandı. Adı ve soyadı, karakterinin timsali olarak kendini gösterdi.

…………………

Hayat böyledir. Şer sandığımız işlerden hayır, hayır sandığımız işlerden şer çıkabilir. Şer ve hayrın ne vakti ne zamanı ne yeri ne yurdu ve nereden nasıl geleceği belli olmaz.

Bütün mesele, Yusuf gibi her ana hazırlıklı olabilmek ve Allah’a tam teslim olmakla birlikte, kişinin bilinçaltını ve değer yargılarını edeb ve hayâ ile perçinlemesi gerek.

İnsanın kaderi, kendisinden bir nefes önde yürür” denilir. Tercihlerimiz kader örgümüz içerisindeki önemli mihenk taşlarından birisidir.

Alıp verdiğimiz her nefesimizi, yaptığımız her işimizi, neye nasıl inanıyorsak, inandığımız şekilde organize etsek de kime hayır getireceğini, kime şer olacağını bilemeyiz.

İşte Yusuf’un yaşadığı hadise, nice hayırlara vesile oldu ve daha da olacak İnşallah.

Yusuf ilk önce üzüldü ve saldırıya uğramaktan korktuysa da ardından nice iyilikler geldi.

Yurtiçinden ve dışından binlerce Yusuf çıktı ortaya. Desteklerin haddi hesabı yoktu ve halen devam etmekte.

Hangi ideolojiye sahip olunursa olunsun, hangi siyasi parti tercih edilirse edilsin, yüreğinde zerre sevgi ve muhabbet taşıyan her insan Yusuf’un yanında yer aldı.

………………….

Elbet bu hadiseden zevk alan İP’çiler ve Zilletçiler de oldu ve olmakta. Yusuf, insanlığıyla onlarla birlikte yaşanabileceğini de gösterdi.

Yusuf’un kendisinden büyüğüne bir de üstelik bayana karşı gösterdiği “abla” saygısının, toplumumuzun büyük ekseriyeti tarafından “edeb ve hayâ” bazında takdir görmesi, umarız ki, “oh” çekenlere de fayda eder.

Hadisenin Ak Parti’ye veya MHP’ye oy vermeyecekler üzerinde bir tesiri olmuş mudur diye soruldu. Tabii ki olmuştur.

Ortalık; “Cumhur İttifakına oy vermeyecektim ama bu garibanın kibirle ve kinle aşağılanması, ötelenmesi affedilir gibi değil, oyum Cumhur İttifakına” mesajlarıyla doluydu.

………………..

Ezcümle:

“Bir kişiden ne olur” denilmeyeceği bir kere daha test edilmiş oldu. Karşısındakinin tacizini, şerefiyle-haysiyetiyle ve nezaketiyle yenen Yusuf’a selâm olsun. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Mücahit Mücahit 1 ay önce
  Bütün bunlar yaşandı ve Bayburt mhp ye verdi.
 • anlata bilmekanlata bilmek1 ay önce
  Sayın yazar, ben sizinle aynı kanıda değilim. Bu tarzolaylara kimse prim vermedi. Eğer verseydi AKP oy aldığı yerleri ve büyük şehirleri kaybeder miydi? Cevap basit hayır. Peki niye kazanamadı? İnsanlar artık bunlarla uğraşacak lükse sahip değil. Borsa çakılmış. dolar fırlamış vs. EKONOMİ,EKONOMİ. Yani insanlar geçim derdinde, anlatabildim mi?
 • AliAli1 ay önce
  Ya siz ? Yusuf kadar olamadınız
 • AbdullahAbdullah1 ay önce
  İyi ki varsın Yusuf, sayende gittim gavura vurur gibi cehapeye bastım mührü. Akıllanmıştır artık cehape.
 • Tarık BelgüçTarık Belgüç1 ay önce
  Problem o Yusuf'un neden belediye başkan adayı değil de sadece bildiri dağıtan bir gariban olarak kalmaya mahkum olmasıdır. Aşağılayanlar elbette kötü yaptı. İnsanlık onuruna dokunulamaz. Ama ya partilerin aday seçimleri? Nerede kodamanlar varsa onlar aday. Asıl aşağılama bu değil mi?

Günün Özeti