Yunus Emre

20 Mayıs 2019 Pazartesi

Bu haftaki kitabımız İnsan Yayınları’ndan. Üst başlığıyla; “13.yüzyıldan 21.yüzyıla” ismini taşıyan eserin adı “Yunus Emre”.

Ejder Okumuş tarafından hazırlanan kitaptaki isimler, edebiyatımız ve tasavvuf sahasında uzman ve özellikle Yunus Emre üzerinde çalışmaları olan yazar ve akademisyenlerden oluşmakta.

Harika bir derleme olmuş. Şeyh Tabduk Emre’nin ifadesiyle “Bizim Yunus” her yönüyle ele alınmış ve yaşadığı devirden bugüne getirdiği mesajlar oya gibi işlenmiş.

Yunus Emre’nin adını duyup da gönlünde bir ferahlanma hissetmeyen, yüzünde bir tebessüm belirtisi olmayan “insan” yoktur sanırım.

Yunus’umuzun ifadesiyle “kişinin gönlü Allah’ın evidir”. Bu evden kötülük sadır olmaz, şer çıkmaz. Fitne, fesat dedikodu, yalan, riya, ikiyüzlülük, mürailik zuhur etmez.

Bu evden; hayırlar, iyilikler, paylaşmalar, dayanışmalar, muhabbet, sevgi, kardeşlik, dua, ibadet doğar. Bu evin temelini; adalet, huzur ve güven oluşturur.

Yunus’la birlikte bu temel üzerinde medeniyetler doğmuş-yükselmiş, devlet kurulmuş, milletler bir ve beraber yaşamışlardır.

Bu ev öyle bir evdir ki, sadece kişiler yoktur. Allah’ın evi gönüllerde insanoğlu için yaratılmış tüm mevcudat vardır ve insana ikram edilen kâinatın yaşaması da bu gönüllere bağlıdır.

………………

Yunus’umuzun ille de “gönül” demesinin sebebini, kitabın satırları arasındaki gönül yolculuğundan takip edelim.

“Yunus Emre bir bunalım toplumu insanı, bir zor zamanlar düşünürüdür. Onun hayatı, döneminin sosyal, kültürel, siyasal, ekonomik ve eğitimsel şartlarına bir cevaptır.

Bu öyle anlamlı bir cevaptır ki, mesajlarının muhatapları o günün insanlarıyla sınırlandırılamaz. Sınırlandırılmadığı da bugün ortadadır.

Ondandır ki, Yunus’un cevabı, o günlerden bugünlere uzanmış, günümüzün küresel terörüne, küresel bunalımlarına da cevap olmaktadır.

Bugünün küresel dünyası, bir düşünür, bir şair olarak Yunus’un mesajlarına her zamankinden daha çok yönelmeyi düşünmelidir.

Yunus Emre’yi yeni ve farklı bir bilinçle okumalıdır. Bu yeni okumadır ki, günümüz insanının kendine gelmesinde, kendini gerçekleştirmesinde çok önemli katkılar sunacaktır.

İşte bundan dolayı küreselleşmenin getirdiği olumsuzluklara, özellikle küresel şiddet, sevgisizlik, terör ve savaşa karşı Yunus’un bakışından ilham alarak, bilhassa da Müslümanlar olarak buradan, bu topraklardan insanlığa, İslam’ın evrensel sevgi ve gönül dilini sunmak suretiyle barış dünyası kurabilir”.

………………..

Ezcümle:

Bugün maddi olarak insanlık çok büyük bir birikime sahip olmasına rağmen sevgisizlik gibi büyük bir problemle karşı karşıya bulunmaktadır.

Yunus Emre’nin mesajları, bu sevgisizliğe karşı sevgiyi inşa ederek yeni bir dünya kurabilecek mahiyettedir.

Esasen bu sebeple de günümüzün acılı, dertli, ıstıraplı dünyasına hitap edebilmektedir.

Bu hitap öyle bir hitaptır ki, kıyamete kadar gelecek bütün nesil ve toplumları kuşatıcı bir hitaptır. Meselenin özü bu hitaptan nasiplenebilmek, nasibi yaşayabilmektir.

…………...........

Kitap hakkında; İnsan Yayınları; 

0212-249 55 55

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

  • Ahmed SerhendAhmed Serhend1 ay önce
    Canım kurban olsun Senin Yoluna/Adı güzel kendi güzel Muhammed/Gel şefaat eyle kemterkuluna/Adı güzel kendi güzel Muhammed(Aleyhissalatü vesselâm)Yunus Emre (rahmetullahi aleyhi)

Günün Özeti