Yorumlar deryası

25 Haziran 2019 Salı

Böyle zamanlarda köşe yazıları okuyanları, televizyondan, radyodan veya diğer iletişim araçlarından yorum dinleyen ve izleyenleri düşünürüm hep.

Yazanlar ve konuşanlar düşündüklerini ve bildiklerini yazar ve konuşurlar. Ya yazma ve konuşma fırsatı bulmayan ama yazdığında veya konuştuğunda daha esaslı yorum yapacak insanların hali nicedir bilmem.

Dolayısıyla onların yerinde olmak istemem. Galiba onlar sandıkta konuştu. Evet, evet, bana kalırsa sandıkta konuştu.

Seçim sonuçlarını kimse böyle tahmin etmemişti. Anket şirketlerinden söz etmiyorum, şahsen oldum olası anketlere inanmam zaten.

Yaklaşık 40 yıldır hemen her seçimi takip etmişimdir. Hatta son 25 yılın seçimlerini gazeteci olarak izledim ve çalıştım fakat böylesine ilginç bir sonuçla hiç karşılaşmamıştım.

¥

Pazar akşamından bu yana televizyonlarda, internette, dünden beri de gazetelerde seçim sonuçlarına dair binbir çeşit yorum okuyor ve dinliyoruz.

Şunu da unutmadan hatırlatayım. Yalnız bu sonucu ne Cumhur İttifakı ne Millet İttifakı da tahmin etmiyordu. Haliyle adaylar da hiç beklemiyordu.

Ee ne oldu peki? Nasıl böyle bir sonuç çıktı ortaya?

Soru tek ama cevabı pek çok lakin verilen cevapların hiç birisi, sorunun tam karşılığı olma gücünden zayıf kalır.

Garip bir şey oldu, sandığa giden insanlarımız, siyasi tercihlerinden ziyade ortada bir yerde durarak her iki ittifaka da “Aranızda ne yaparsanız yapın ama bizi artık rahat bırakın” diye bir mesaj verdi gibime geliyor.

Yani her ittifaka karşı da toplu olarak bir ideolojik yaklaşım olmadığı meydanda! Sanki oy kullanma hakkına sahip her yaştan kadınımız ve erkeğimiz; “siyasi çekişmelerden kutuplaşmalardan yorulduk, bizi daha fazla yormayın” dedi gibi.

¥

Muhalefete dair ne denilmek istediğini bilemem ama Ak Parti’ye “geçici” olarak verilmiş mesajlar olduğu çok açık.

Geçici olarak ne demekten “ders verelim” anlamı çıkmasın. “Ders verelim” anlayışı bencil bir ifadedir. Diğer seçimlerde buna benzer laflar edildi. Çirkindi.

Hakikaten seçimlerden yorulduk. “Yeter artık yormayın, işinize bakın”mesajını yinelemeli. Bunu da partilerin ilgilileri bir yere not etmeli.

Aman! Akıl vermek gibi bir niyetimiz yok. Kimse burnundan kıl aldırmıyor çünkü. Ne haddimize ders vermek yahut ikaz etmek! Haşa!.. 

Kaynana tarz bir ifade oldu ama yaşımız gereği bu kadarını da söyleyelim. Aslına bakarsanız kabahatin büyüğü iktidarı eleştirmeyen kesimde!

İtiraf etmek yahut yanlışları görmek bir feraset ve irfan meselesidir.

Seçim sonuçları, siyaset başta olmak üzere hayatın hemen her sahasında toplumun her kesimine; “Birlikte yaşama kültürünün kodlarındaki arızaları tespit edelim ve giderelim” demiştir.

¥

Ezcümle:

Artık “Kol kırılır yen içinde kalır” sözünü unutup, kırık kollarla dolaşmamak ve iş yapmamak lazım geldiği kabullenilmeli.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Burhan KartBurhan Kart27 gün önce
  Evet fanatikler dışında sıradan halk artık kavgadan bıktı.Kendisine hakaret edilmesinden bıktı.Kibirden bıktı.Mütedeyyin bir azınlık her türlü lüks içinde yaşarken halk geçim derdinden ne yapacağını şaşırdı.İstanbul seçimlerinde verilen mesaj gayet açık.Eğer bu zihniyet bu şekilde devam ederse bir sonraki aşama iktidarı da kaybetmektir.
 • Ahmet ÖzAhmet Öz27 gün önce
  Hüseyin Bey;Bugünkü yazınız çok güzel olmuş,Kaleminize sağlık.
 • Murat KeleşMurat Keleş27 gün önce
  İşte ben de bunu anlamıyorum anlı şanlı köşe yazarlarımız televizyon yorumcularımız hala nedenini bulamamışlar. Ben sadece bir lise mezunuyum. Neden bu kadar fark yediğimize gelirsek: 31 mart seçiminde sandiğa gitmeyen 1700000 seçmenin (EN AZ 1200000) büyük çoğunluğu sandığa gitmemek içintatile gittiler.Ki bu kesim tatile gitmese yine sandığa gitmeyecekti.Teşkilatlar bir şekilde onları sandığa gitmeye ikna ederek İSTANBUL a getirdiler.Ama bu kesimin büyük çoğunluğu sandıkta yine tepki koyarak oyunu rakibe verdiler. Asıl mesele bu tepkiler neden oluştu.Teşkilatlar algılara karşı üyelerimizi koruyabildi mi?
 • Hami KurtHami Kurt27 gün önce
  Sen ne diyorsun hocam ya dinsiz CHP'lilerle beraber barış içinde mi yaşayalım yani. HDP kafirleriyle İYİP kafirleriyle barış mı yapalım. Siz ne diyorsunuz allah aşkına. Sonuna kadar Reis. Bunu biliniz.
 • sema emine aydınellisema emine aydınelli27 gün önce
  SAYIN YAZAR, çok güzel ifade etmişsiniz,birlikte yaşama kültüründeki arızaların giderilmesi o kadar önemli ki, bu söylemİmamoğlu na807 binfark yaptırdı. Yorulduk, bunaldık, kavga istemiyoruz artık, ayrışma istemiyoruz,bu canım ülkede huzur içinde yaşamak istiyoruz.
 • Mustafa Mustafa 27 gün önce
  Gezi de olaylarında Beyoğlu'nda Camide ayakkabı ile dolaşmadık diyenler. Sadece belediye kazandılar camiye karşı şanpanya patlatanlara namaz kılanlar oy verdi. CHP inancımıza küfretti diye müslümanlar CHP NİN inancına küfretmeyin onlar Kemalizm e iman etmişler sakın Mustafa Kemal e küfretmeyin Kuran yasaklıyor başkasının ilahlarına küfretmeyi ayetle yasak.En'âm Sûresi /108. (Onların) Allah’tan başka (değer verip) taptıklarına (hakaret edip) sövmeyin. Sonra (onlar da) cahillik ederek hadlerini aşıp Allah’a söverler. Biz her ümmete yaptıklarını böylece süslü (cazip) gösterdik. Sonunda onların dönüşleri yalnız Rablerinedir. O, onlara (dünyada) ne yapmakta olduklarını haber verecektir.
 • Mustafa Mustafa 27 gün önce
  En'âm Sûresi / 108.Ayet108. (Onların) Allah’tan başka (değer verip) taptıklarına (hakaret edip) sövmeyin. Sonra (onlar da) cahillik ederek hadlerini aşıp Allah’a söverler. Biz her ümmete yaptıklarını böylece süslü (cazip) gösterdik. Sonunda onların dönüşleri yalnız Rablerinedir. O, onlara (dünyada) ne yapmakta olduklarını haber verecektir.Siz mü’minler olarak onlara yalnız İslâm’ın özellik ve güzelliklerini anlatın. İlâhlaşmış put ve tapınaklarına kötü kelime ile sövmek yerine onların batıl, şirk ve küfür olduklarını uygun ifade ile söylemek ve elbette onları yermek gerekir. Yoksa onları onaylama gafletine düşmüş olunur.
 • MemetMemet27 gün önce
  Bu sonuç iktidara ders vermek değil burnunu sürtmek oldu, muhatapları düşünsün artık
 • SofuoğluSofuoğlu27 gün önce
  ÖZ ELEŞTİRİ:REİS'İN VE DANIŞMANLARININ DİKKATİNE:Biliyorum, yazacaklarıma bazıları "Sen REİS'e nasıl böyle yazarsın"derler ve beni suçlarlar ama, ben hakikatları yazıyorum.Sayın REİS'imiz,bir kere lütfen (BEN)dilinden,(BİZ) diline geçermisiniz.Allah aşkına bir düşünelim."Benim valim, benim kaymakamım, benim askerim, benim milletvekilim, benim bakanım, benim işçim,benim memurum,benim milletim veya vatandaşım" uzayıp gidiyor.....Halbuki,(BENİM) yerine (BİZ)kelimesi kulağa daha hoş gelmekte ve hepimizi kapsamaktadır.(BEN)kelimesini halkımız, kibir olarak görmüştür.KİBİRLENMEK, kişiye ve temsil ettiği kurum,kuruluş ve partilere zarar verir.23 Haziran İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanlığı seçimleri meydanda.İkinci husus:Mütemadiyen, her açılışta, her toplantıda, her yerde konuşmanız.Hiçmi konular üzerinde konuşacak kimse yokmu ki, SİZ 17 yıldır mütemadiyen her gün tv'lerde canlı yayınlarda konuşuyorsunuz?Bu konuşmalarınız HALKIMIZ tarafından bir bıkkınlığa sebebiyet vermiştir.Üçüncü husus:SİZ,eski arkadaşlarınızın hemen hemen hepsini devre dışı bıraktınız.Kul hatasız olmaz.Hepimiz beşeriz.Yanlışlarımız, hatalarımız vardır.Sizinde hatalarınız var.Siz, kendi arkadaşlarınızın yerine, cebini dolduranları, gemi su alınca fareler gibi, gemiyi hemen terkedeceklerle doldurdunuz.İşte sonuç meydanda!Sayın REİS'imiz'BEN dili terkedilmeden, kimseye fırsat vermeden Allah'ın her günü TV'lerde konuşmalar terkedilmeden, küsülü olan arkadaşlarınızı partinize davet etmeden ve gönüllerini almadan,AKP+MHP+BBP+SP+İYİ+BU BLOKTAN KURULACAK OLAN PARTİLER BİLEŞMEDEN 2023 yılında yapılacak BAŞKANLIK SEÇİMİNİ KAYBEDERSİNİZ!Çünkü, karşınızda derlenmiş, toparlanmış bir blok var.Ben bir duyarlı vatandaş olarak hepinizi uyarıyorum!Sayın editör:Lütfen bu yazıyı yayınlar mısınız!
 • Farkında olmadan laikleşme!Farkında olmadan laikleşme!27 gün önce
  “Birlikte yaşama kültürünün kodlarındaki arızaları tespit edelim ve giderelim” Bu laf irâde- İlâhî' ye uygun değildir. Öyle olsaydı, peygamber de göndermez; kıyameti de koparmazdı!
 • Beşer şaşar uydurmalarıBeşer şaşar uydurmaları27 gün önce
  "Müslüman, gavur birlikte kardeş kardeşe yaşayalım" sözü hakikat olsaydı, Allah kıyameti koparmazdı.

Günün Özeti