Yılan mı akrebi sokar akrep mi yılanı?

07 Aralık 2018 Cuma

Akrep mi yılanı sokar, yılan mı akrebi? İkisinin de bulunduğu mekân ile hangisinin çevik olacağına bağlıdır.

Yılan sürüngen, diğeri zıplayan varlıktır. Sürüngenlerin uğramadığı yer yoktur. Ne bulursa sömürürler.

Akrep ise zıplayan varlıktır ve ömrü kısadır. Bir kere zıplar sokar, iki kere zıplar sokar, üçüncüsünde toprağa düşer ve yılana yem olur.

Bir akrep ve yılan hikâyesi anlatırlar:

¥

Yılan ile akrep avlanmak için aynı yöne gideceklermiş. Lakin yolun uzunluğu yılanın gözüne gelmemiş ama akrep için bir hayli yorucu ve uzun görünmüş.

İkisi de birbirine çirkin yüzlerini değil, riyakâr yüzlerini gösteriyorlarmış. Gidecekleri şehirlerde ikisinin de zehirleyeceği, sokacağı huzurlu, güvenli, iyilik sahibi bir halk varmış.

İki tehlike bir araya gelip, birbirlerini yemeye cesaret edemeyince; iyilere, istikrara, huzura, güvene dair ne varsa, kargaşa ve kaos çıkarmak için ittifak edip yola çıkmaya karar vermişler ve aralarında şöyle konuşmuşlar:

¥

Akrep demiş ki:

-“Ey koca yılan, senin kadar güçlü değilim ve boyum da uzun değil. Senin gibi sürünerek karnımın altındaki pislikleri gizleyemiyorum. Bak bana, sanki kopacak gibi derme çatma bir halim var.

Sen sürünerek yaşıyorsun ve bu işe alışıksın, sürünmek senin kaderin, çünkü iyilerin lanetiyle yaşıyor ve sürünmeye mahkûmsun.

Ben ise en az senin kadar tehlikeli olmama rağmen, fazla görünmem ve nerede ne zaman sokacağım belli olmaz. İnsan canlıları yahut diğer canlılar beni sen kadar fark edemezler.

İkimiz birlikte ittifak edip yola çıksak, ben yorulur ve sana yetişemeyebilirim. En iyisi ben senin sırtına bineyim, gideceğimiz yere kadar beni taşı, vardığımız yerde sırtından inerim, yine ittifakımız devam eder, her türden fitne, fesat, kargaşa, kaos ne varsa çıkarırız”.

Yılan demiş ki:

-“İyi dersin de sana nasıl güveneyim. Kendi ağzınla; ‘Benim nerede, ne zaman, nasıl zarar vereceğim belli olmaz’ diyorsun.

Ya beni yolda, hiç olmayacak bir yerde sokar ve benden aldığın tecrübelerle yoluna devam edip, kendine bir güç sahası oluşturursan”?

Akrep demiş ki;

-Senin kadar sefil, aşağılık, sürünen hınzır ve saldırgan birisi değilim. Merak etme sokmam, yeter ki beni yolda koma, sırtında taşı”.

¥

Ezcümle:

Yolculuk başlamış, varacakları yere yaklaşınca akrep yılanı sokmuş ve zıplayıp gitmiş. Yılan arkadan can havliyle; “Hani sokmayacaktın” diye bağırmış.

Akrep de:

“İkimizin de fıtratında sokmak vardır, ben seni sokmasaydım, sen beni sokacaktın. Aramızda hiçbir ortak yönümüz yok. Ben seninle sadece ihanette birleşebilirim.

İttifak edeceğimiz tek nokta; beslendiğimiz topraklara ve üzerinde yaşayan canlılara zarar vermek değil mi? Sen yoluna ben yoluma” demiş.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

  • Ayhan AdnanAyhan Adnan3 ay önce
    Yılan zaten sokmaz hocam, ısırır.
  • MisafirMisafir3 ay önce
    Tıpkı geri ile kol kola olanların hikayesi. Yılan fetih sokuldu.
  • Yılan mı akrebi sokar akrep mi yılanı?Yılan mı akrebi sokar akrep mi yılanı?3 ay önce
    İkisinin de canı cehenneme

Günün Özeti