• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI
27 Şubat 2020

Üç Ayları Karşılama Merasimi

Ervah-ı ezelden dosta ikrar ederlerdeniz

Sâye-i Rasulullahtan ehl-i iman derler bize

Ta ezelden lebbeyk kelamın söyledi lisanımız

Cemale müşerref etsin hak eden derler bize. Narmanlı Âşık Summani.

Şeytan taşlamaktan tavafa fırsat bulamadık diye yerince söylenmiş bir söz vardır.

Memleketimizde gündem her taraftan rüzgâr gibi eserek değiştiği için satranç oyuncularına döndük, dilimiz, zihnimiz karmakarışık.

Nihayet salı akşamı mübarek üç ayların başlaması münasebetiyle, zihni kargaşaya ara verip, “Üç Ayları Karşılama Merasiminde” buluştuk.

Doğrusu bu tabiri de yeni öğrendim. Böyle bir merasim olduğunu ve yapıldığını bilmiyordum. Benim gibi bilmeyenler varsa onlara da duyurayım istedim.

Çamlıca Camii ya da fakirin benzetmesiyle “Türkiye’nin İkinci Selimiye’si” olan ve tam bir külliye haline getirilen camide, “Üç Ayları Karşılama Merasimini” izledik.

Çamlıca Camiine emeği geçenlerin isimlerin başında elbet Cumhurbaşkanımız R. Tayyip Erdoğan gelir. Onun önderliğinde nice isimli ve isimsiz hayırseverlerimizin emeği vardır.

Camiinin temelinden bugüne gelişine kadar her devresinde ve her metresinde emeği olan isimlerden birisi de Ergin Külünk’tür.

Üç Ayları Karşılama Merasimini de caminin vakfı olan Çamlıca Eğitim Kültür Vakfı adına Ergin Külünk ve Mimar Hilmi Şenalp düzenlemişler.

………………..

Üç ayların faziletleri üzerine söz edecek değilim. Yani söylerim de edep gereği geri durmam gerek. Çünkü öyle bir devirde yaşıyoruz ki, inanın kendi imanımı zor koruyorum.

Bu sebeple kimseye din adına bir şey söylemeye çekiniyorum. En iyisi gördüklerimi, duyduklarımı anlatarak üç ayların insicamını bozmayayım.

Yatsı namazını camide eda eyledik. İmamete tanıdık bir sima geçti. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş!

Namazın ikamesine müteakip, caminin alt katındaki “1071” kişilik konferans salonuna geçildi.

Türk Tasavvuf Müziği icracısı ve söz yazarı Mehmet Kemiksiz, büyük bir ekiple ilahi formunda eserler seslendirdi.

Çamlıca Camii’nin külliyesi içerisinde tarihi, kültürel ve sosyal öyle harika tesisler inşa edilmiş ve bir kısmının düzenlenmesi bitmek üzere.

Külliyeyi tüm detaylarıyla ayrıca yazmak gerekecek ama şimdiye kadar diğer külliyelerde olmayan çok yeni bir faaliyeti duyurmak isterim.

………………….

Külliyenin bünyesinde iki ayrı müze bulunmakta! Müzelerden birisi, Cumhurbaşkanlığı Milli Saraylar İdaresi Başkanlığına ait.

Milli Saraylar İdaresi Başkanı Yasin Yıldız da çalışma arkadaşlarıyla camideydi.

Anadolu Yakası Topkapı Sarayı İslam Medeniyetler Müzesi” adını verdikleri müzede, Topkapı’da bulunan eserlerden sergiler yapacaklarını söyledi.

Oldukça önemli bir hizmet! Topkapı Sarayı’na gidemeyen o kadar çok yerli yabancı insanımız var ve Çamlıca Camii’ne özellikle Anadolu’dan öyle kalabalık ziyaretçi gelmekte ki, yerinde bir karar olmuş, tebrik etmek gerek.

Ezcümle:

İyilerden ve iyiliklerden yana olup, iyilikleri ve iyileri çoğaltmalı. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı