• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI
14 Kasım 2019

Topkapı Sarayı Aslına Rücu Etmiş

“Osmanlı bir tarih döneminde, çok önemli bir coğrafya alanında, çok onurlu bir insanlık görevi yüklenmiştir. Osmanlı bir dünya devletidir. Salt geçmişi değil, taşıdığı insani değeri ve özelliğiyle ne kadar görünmezden gelinmek istenirse istensin, geleceğimizi de etkileyecek bir deha eseridir”. Kemal Tahir.

Yazının başlığı TBMM 27. Başkanı İsmail Kahraman’a ait.

Önceki gün Milli Saraylar İdaresi Başkanı Yasin Yıldız’ın ev sahipliğinde, İsmail ağabeyle birlikte Topkapı Sarayı’ndaydık

Topkapı Sarayı, müze olan tarihi 1924 yılından, Cumhurbaşkanlığına geçtiği güne kadar, böylesine yenilenme ve tarihe ışık tutacak eserlerle buluşma çabası hiç yaşamamıştı.

İstanbul’a turizm veya iş için ayak basan hemen her yabancının ziyaret yerlerinden birisi olan Topkapı Sarayı, sadece Cihan Devleti Osmanlı’nın 700 yıllık tarihini değil, 14 asırlık bir medeniyetin ve inancın da mümessilliğine hazırlanıyor.

İsmail Kahraman, Refahyol hükümetinde Kültür Bakanı iken sarayla yakından ilgilenmiş ve çatal kazığın (ortaklığın) yere geçmemesi yüzünden, istediği bazı şeyleri gerçekleştirememişti.

Şimdi Cumhurbaşkanlığına geçmesiyle devletimizin-milletimizin büyük emanetinin ehline verildiğini, dünya tarihine bu sarayın şahitlik ettiğini, diğer medeniyetlerin geçmişini-tarihini de içinde barındırdığını ifade ederek bir hatırasını paylaştı.

Topkapı Sarayı’na mukaddes emanetleri getiren Yavuz Sultan Selim, emanetlerin sahiplenilmesi ve hürmet edilmesi için “Hafızlık sıfatına layık olmak” kaydıyla, ehil insanlarca 24 saat Kur’an okunmasını emretmiş, bu dini gelenek 300 yılı aşkın sürmüştü.

Bir ibadet iştiyakıyla sürdürülen bu hizmet, yakın tarihte defalarca kesintiye uğramış, yıllar sonra rahmetli Özal’ın ilk döneminde, günde sekiz saat olarak yeniden başlamıştı.

İsmail Kahraman 1996’da Kültür Bakanı olduğunda sekiz saat yerine 24 saat okunmasına dair çalışmalar yapmış ve bazı engelleri aşarak okunmasını sağlamıştı. Şimdi artık 24 saat Kur’an-ı Kerim okunmaya devam ediyor.

Milli Saraylar İdaresi Başkanı Yasin Yıldız’ın verdiği bilgiye göre, okumalarda herhangi bir aksaklık ve eksiklik olmaması için yeni çalışmalar yapılmaktaymış.

İsmail ağabey saraya dair sohbet ederken, tarihinden koparılmak istenen bir neslin, küçük bir fotoğraf karesine bile nasıl sevindiğini şu hatırasıyla anlattı.

1968 yılında Milli Türk Talebe Birliği Başkanı iken, Milli Gençlik dergisinin kapağına, Bağdat Köşkü’nün tavan resmini basmışlar.

Bu resme öyle sevinmişler öyle sevinmişler ki, sanki etrafı aşılmaz duvarla çevrili ve yabancı ellerin esaretinde bulunan tarihimize, medeniyetimize, milletimize, devletimize ait bir hazine bulmuş gibi mutlu olmuşlar.

Ezcümle:

Bunları anlatırken defalarca şükretti, duygulandı ve hiç kimse tarihinden kaçmamalı, tarihten kaçmak; namustan, doğruluktan, bilgiden, hakikatten kaçmaktır.

“Böyle bir emanet, her lidere her yöneticiye tevdi edilmez, nasip olmaz. Sahip çıkın. Tarih sahip çıkıldıkça yaşar” dedi. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Tata Tonga

Eskiden kültür bakanlığına bağlı idi. Kültür bakanlığı başka bir ülkenin mi bakanlığı?
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23