Tarih ve Kültür Seyyahı Haluk Dursun

21 Ağustos 2019 Çarşamba

Rabbim rahmetiyle kuşatsın. Dostlarının yazdıklarına ve konuştuklarına göre Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun Hocanın hayra vesile olan pek çok hizmeti var.

Yine dostları her biri ayrı bir yönünü hatırlatmaktalar. Hani pek yeri değil ama kusur bağışlayıcılığınızı dileyerek şunu söylemeliyim.

Bu kadar güzel meziyetlere sahip olan bir insanı, “Ha ne var sağlığında iken tanıtsaydık, anlatsaydık, yazsaydık, özellikle genç nesillere rehber edinmeleri için önerseydik”.

Şahsım da dâhil olmak üzere kıymetli insanları hep ahirete irtihallerinden sonra yazıp, konuşuyoruz.

¥

Rahmetliyi “İstanbul’da Yaşama Sanatı” adıyla yazdığı kitabıyla tanımıştım.

İstanbul ilk defa yerli ve milli bir gözle yazılmış ve Bizans eserlerinin övücülüğü yerine, Osmanlı eserleri ve medeniyeti anlatılmıştı.

İlk defa bu eserde İstanbul’un bizim olduğu kanaati hâsıl olmuştu. Benzeri eserlere bakınca kendimi İstanbul’da turist gibi hissederdim.

“Bizim olan” ikinci bölge ise “Balkanlar’dı”. Rahmetli Ekrem Hakkı Ayverdi, Balkanlar’daki Osmanlı eserlerinin envanterini çıkarmış, Haluk Dursun da bu eserler üzerinden Balkanlar’ı kitaplar ve dergilerde uzun uzun yazmıştı.

Balkanlar’ı da Haluk Hoca ile tanıdım ve sevdim. Yakın dostu, Eman Turizm’in ortaklarından Bülent Katkak ile Balkanlar’ın bilinmeyenlerini ve unutulanlarını tarihe kaydetmişlerdi.

Bu arada yine bir hatırlatma yapmakta fayda var. Bülent Katkak, Dursun Hoca hakkında birkaç kitap hazırlamalı yahut hazırlatmalıdır.

¥

Haluk Dursun’un tarih ve kültüre olan ilgisi öğrencilik yıllarında başlar. Onun en önemli derdi “insandır”. Bu ülke insanlarının dini-milli değerlerle yetişmesidir!

Bu uğurda verdiği mücadele, Galatasaray Lisesi’nde okuduğu senelerde harekete geçer ve üniversite yıllarıyla birlikte Milli Türk Talebe Birliği bünyesinde devam eder.

MTTB’deki dostlarından İnkilâb Yayınları sahibi Hasan Güneş, kendi arşivinden Haluk Dursun hocayla ilgili Çatı Dergisi’nden bir sayfa paylaşmış.

MTTB Genel Merkezi’nin 1976 yılında yaptığı kompozisyon yarışmasına lise talebesi olarak Haluk Dursun da katılır ve birinci gelir.

Birinci gelen yazı MTTB genel merkezince çıkarılan ve bütün şubelerce severek takip edilen Çatı Dergisi’nin 12 Mayıs 1976 tarihli nüshasında yayınlanır.

Aynı yarışmada ikinciliği Hasköy Lisesi’nden Fevzi Bayraktar, üçüncülüğü de İstanbul İmam Hatip Lisesi’nden Numan Kurtulmuş elde eder.

Haluk Hocanın kompozisyon başlığı şöyledir: “Kültür Emperyalizmi Ve Batı’nın Yeniçerileri”. Yazının muhtevası bugüne bile can simidi.

¥

Ezcümle Haluk Dursun’un 43 yıl önce yazdığı kompozisyonundan:

- “Bugün gençliğin bin yıllık köklü kültürden bilebildiği ve öğrenebildiği sadece 50 yıldır. 950 yılı bilemez, okuyamaz ve anlayamaz. Okumaması ve nefret etmesi için de bu memlekette ellerinden gelen her şeyi yapmışlardır”.

¥

Rabbim mekânını cennet eylesin. Son nefesini de 1000 yıllık tarihin başladığı noktada hitama erdirdi. Ruhu için el-Fatiha. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Âtıf' a atıfÂtıf' a atıf28 gün önce
  Atıf' cım niye kızdın yaa? Abukatlığını yaptığın bilâ tesettürler ödemelerini mi yapmadılar sana bu ay? Boş ver, bu da senin hayrın olsun laik bütçeye!
 • cahitcahit28 gün önce
  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir yere gidiyor, bir açılış yapacak, kurdele geriliyor, makas uzatılıyor, Erdoğan kurdeleyi keserken diyor ki: "Ya Allah; Bismillah!"Sanırsın AKP, MHP koalisyonu on-on beş yıl önce kurulmuş...Çünkü hatırlayın sokaklarda ülkücü olanlar "ya Allah; Bismillah; Allahu Ekber!" sloganı atardı.Recep Tayyip Erdoğan'ın "Ya Allah; Bismillah"ı da işte bu ülkücülerin sloganına benziyor.Tevekkeli bu yüzden AKP'liler de Cumhurbaşkanına bir zamandır "Reis" diyor.Bir de mehter takımında mehter takımı önderi ya da "majör", -eğer yanlış hatırlamıyorsam mehter takımında ona "Çorbacıbaşı" denilmektedir- (bu cümleyle Cumhurbaşkanına asla bir hakaret amacım bulunmamaktadır.) çalınan marş bittikten, yeni bir marşa geçileceği zaman elindeki asasını yukarı kaldırıp aşağı çekerken der ki: "Has dur, Ya Allah"Gel gelelim işin uygunluk ve mana boyutuna... Bin dört yüz yıllık İslam ve uygulamalar bize göstermiştir ki, bir yere girilirken, bir yerin açılışı yapılırken "Ya Allah; Bismillah" şeklinde bir şey söylenmez.Bir yere giren, bir yerin açılışını yapan kişi "Bismillah" ya da tam açılımıyla "Bismillahirrahmanirrahim" der.Recep Tayyip Erdoğan'ın söyleyişinin manasına bakalım."Allah; Allah'ın adıyla..."Gerçekte olması gereken:"Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla..."Ya da "Esirgemesi ve bağışlaması çok Allah'ın adıyla... "İşin aslı bu olunca bir işe başlarken söylenmesi gereken sözün hakkı verilmezse o sözün acaba ahı mı tutuyor?Bizim daha besmelemiz, başlangıcımız yanlışsa işimizin gelişme ve sonuç bölümü de yanlıştır.
 • Atıf DedebayAtıf Dedebay28 gün önce
  gerisi boş adıyla yazan ... mütekebbir ölenin hesabını sen mi soracaksın? Münker misin Nekir misin? Kabir sorularını sen mi hazırlıyorsun. Sanan ne elin tesettüründen? Sana elin namazından: Sen mi kabul edeceksin? Akidesine gelince onunki seninkinden daha temiz. Çünkü rahmetli Halûk hiçbir kimsenin ardından senin sorduğun sorular gibi müslümana yakışmayan pespaye sorular sormamıştı, sormazdı da... Sen "gerisi boş!" efendi sorularına muhatap arıyorsan yanlış yerdesin, evine git, en büyük aynaya bak, aradığın orada.Ne günlere kaldık Ya Rabbim!...
 • islami kesimin aydınları göçüktür!islami kesimin aydınları göçüktür!28 gün önce
  Sosyalizm mel' un bir şeytan düzenidir; zamanın deccallerinin malzemesidir! Ancaak; ahlaklı, edepli, iyi bir aile terbiyesi almış bir nurettin topçu çıkar; "ben sosyalistim" der, ve kendine hiç taraf bulamayacak olan bu pis nizam böylece taraf bulur! Yoksa o taraftar adam, mehmet ali aybar' ı, atilla ilhan' ı depik depik depeliyordu ya hani! İşte en tehlikeli ve alttan alttan oyan adam nurettin topçu gibi akılsızlardır! İslam Sosyalizmi imiş bir de! (Tanımadık, ama umarım bu mevta iyilerdendir, islam adına bir temsili var mıydı!)
 • Bestami ERSÖZBestami ERSÖZ28 gün önce
  Ezcümle Haluk Dursun’un 43 yıl önce yazdığı kompozisyonundan:- “Bugün gençliğin bin yıllık köklü kültürden bilebildiği ve öğrenebildiği sadece 50 yıldır. 950 yılı bilemez, okuyamaz ve anlayamaz. Okumaması ve nefret etmesi için de bu memlekette ellerinden gelen her şeyi yapmışlardır”.HALA DURUM ÇOK FARKLI DEĞİL.
 • gerisi boş!gerisi boş!29 gün önce
  Tarih ve kültür seyyahı olması ilgilileri ilgilendirir; namaz kılar mıydı? Evliyse eşi mütesettir miydi? Haramlardan uzakmıydı? Akidesi İslam inancına uygun muydu? Kabirde bunlar lazım!

Günün Özeti