• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI

Tanıklarıyla Urfaca Urfalıca

11 Mart 2019


Hüseyin Öztürk İletişim: [email protected]

Bu haftaki kitabımız İbrahim Halilullah’ın şehri Urfa’dan. Urfa Belediyesinin hazırlattığı kitabın adı “Tanıklarıyla Urfaca Urfalıca”.

Eseri hazırlayan ise Urfa tarihine ve kültürüne ömrünü adamış, sırf Urfa’ya hizmet etmek için Urfa’da kalmayı yeğlemiş edebiyatçı/yazar Mehmet Adil Saraç.

Urfa kadim şehirler listesine alınmayacak kadar daha kadim bir şehirdir. Tarihi 12 bin yıl ile anılsa da bu tarihten öncesinin varlığına dair bulgular vardır.

Urfa’ya sadece turizm şehri diye bakmak, Urfa’nın varlığını hafifleten bir anlayıştır. Urfa insanlık tarihinin kayıtlara geçtiği bir coğrafyanın başkenti konumundadır.

İnsanoğlu, “inanma/iman etme” fıtratıyla yaratılmış bir varlıktır ve bu varlığın diğer insanlarla tanışmaya, kaynaşmaya, anlaşmaya, gelişmeye, ilerlemeye başladığı yerdir Urfa.

Urfa turizm kavramı altında zikredildiği için ne yazık ki, kabuğuyla tanınmakta ve bilinmektedir.

Hakiki Urfa’nın, Halilurrahman’ın şehri Urfa’nın tanınması, bilinmesi, anlaşılması, kültürel değerlerden soyutlanarak eğlence merkezli turizme kurban edilmemelidir.

Dikkat edilirse ısrarla Halilurrahman ismini zikrediyorum. Yerkürenin en bereketli topraklarının bu isimle bereketlendiğini ve azizliğini söylemek istiyorum.

Ne yazık ki Urfa son dönemlerde Göbeklitepe ile anılmaya ve tanıtılmaya başlamıştır.

Elbet Göbeklitepe Urfa’nın tarihi bakımından çok önemlidir, tabi ki anılmalıdır ama Urfa’nın özünden soyutlanarak tanıtılması, inançların doğup büyüdüğü Halilurrahman şehrinin hakiki yönünü gölgelememelidir.

………………

Mesela bir anket yapılsa, “Urfa denilince aklınıza neler geliyor” denilse, ilk sırayı alacak olan liste aşağı yukarı şöyledir.

Sıra gecesi, gerçi sıra gecesinin de suyunu çıkardılar, sıra gecesi müzikli bir kültür gecesidir, şimdi kültürü gitti sadece müziği/eğlencesi kaldı.

Ciğeri, çiğ köftesi, balıklı gölü, mancılığı, çarşıları, Eyüp Peygamberin şifa bulduğu kuyu, Hz. İbrahim Halilullah’ın doğduğu mağara ve çevresindeki camilerle bir de bütün bunların önüne geçen Göbeklitepe.

Bu mudur Urfa. Elbet değildir. İşte altı ciltten oluşan “Tanıklarıyla Urfaca Urfalıca” adlı eser, Urfa’nın bu Urfa olmadığını anlatmaktadır.

Urfa şahsım için de özel bir şehirdir. İç huzur denilen şey nasıl tarif edilir bilemem ama onu Urfa’da yaşadığımı söylemeliyim.

Urfa benim için zihin istirahati ve muhasebe merkezidir.

Neyse kitaba geçmeden Urfa Valiliği ve bağlı kurumlar başta olmak üzere, mevcut ve yeni seçilecek belediye başkanından Urfalıların beklentisi, Göbeklitepe’deki kazıları, şehrin geniş tarihinin önüne geçirmeden tanıtmalarıdır.

………………

Altı sevimli ve hızla okunur şekilde hazırlanan “Tanıklarıyla Urfaca Urfalıca” isimli eserlerde, Urfa’nın anlatılmayan ve tanıtılmayan bir yönü kalmamış.

Sözü, şehrin kabuğundan öte özüyle ilgilenen Mehmet Adil Saraç’a bırakalım.

“Bir medeniyet beşiği ve kültür kavşağı olan Urfa’da Hıristiyanlık döneminden başlayarak günümüze kadar gelen edebiyatın hareketli yolculuğu özet bilgilerle de olsa anlatılmaya çalışılmıştır”.

Evet, darısı diğer tarihi şehirlerimize! 

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23