Sanki Hırsızın Hiç Suçu Yokmuş Gibi

04 Nisan 2019 Perşembe

Nasrettin hocamızın fıkrasını bilirsiniz. Çeşitli şekillerde anlatılsa da özü aynıdır.

Bir gece evine hırsız girer, en kıymetli eşyalarını çalar. Hoca sabah uyanınca bakar ki, gözü gibi sahiplendiği eşyaları çalınmış.

Mahalleye çıkar ve evine hırsızın girdiğini, eşyalarının çalındığını söyler. Komşuları da görürler ki, hakikaten hırsız girmiş. Başlarlar hocaya verip veriştirmeye.

- Yahu hocam! Hep bize öğüt verirsin, ‘Evinize barkınıza iyi bakın, malınıza sahip çıkın’ diye. ‘Bak bize söylediğine kendin uymamışsın, neyin var neyin yok çalınmış’ derler. Bir kısım komşuları da:

- Yahu hocam! Bak avlunun giriş kapısında aralık var, buradan kapıyı açmıştır, şu deliği kapatsaydın, giremezdi derler. Bir başkaları:

- Yahu hocam! Dış kapı arızalı, içerideki kapıyı bari iyi kilitleseydin de başına bu işler gelmeseydi derler. Bazı komşuları:

- Yahu hocam! Hiç ses duymadın mı? Seninkisi de nasıl uyku öyle, evdekilerin de mi haberi olmamış deyince hoca patlar ve der ki:

- Behey komşularım! Cümleniz bana yüklenir, bir sürü açığımız olduğunu, dikkatsiz olduğumu söylersiniz. İyi hoş da hırsızın hiç mi suçu yok.

Neden onun kim olduğunu, nereden gelip nereye gittiğini, arkasında nasıl ve kimler olduğunu sorup soruşturmayı akıl ederek, birlikte hareket edip, hırsızı bulmuyoruz.”

……………………

Aynen bu fıkrada olduğu gibi İstanbul ve Ankara’da çok ciddi bir oy kaydırma kumpasıyla karşı karşıya kalınan bir olay olmuş.

Sandıklara kadar hiç kimsenin haberi olmamış, insanların oyları gasp edilmiş, biz de oturmuş, seçim sırasında veya öncesinde yapılan hataları konuşarak birbirimizi dövüyoruz.

Yapmayın abiler! Ablalar! Sıra birbirimizi arkadan çekiştirmek, seçim sırasındaki veya öncesindeki hataları, yanlışları, bilumum eksiklikleri dile getirip; “Ben demiştim” bencilliği rüzgârında hafiflemek, serinlemek değildir.

Halkımızın çok büyük ekseriyeti, tereyağından kıl çeker gibi böyle bir operasyonun nasıl yapıldığının şaşkınlığını yaşıyor.

Esas olan bu meselenin üzerine giderek, hem devletimize hem milletimize yardımcı olmak ve bu oyunu sahneye kimlerin koyduğuna ve nasıl oynandığına dair aydınlatıcı bilgiler varsa paylaşarak vazifemizi ifa etmektir.

………………..

İstanbul ve Ankara sonuçlarıyla bazı il ve ilçelerdeki neticelere siyasi bir gözlükle bakmadan, tarafgir bir düşünceyle hareket etmeden hakikati aramak gerekirken, “vur abalıya” hesabı; “şöyle yapsalardı, böyle yapsalardı” gibi Nasrettin hoca komşuluğuna soyunmak, kaçak güreşmek demektir.

Elbet belediyelerin eleştirilecek, partilerin eleştirilecek yönleri olabilir ve vardır.

Eğer böyle bir zamanda onları sayıp-dökecek olursak, seçimde yapılan operasyonun karanlıkta kalmasına yardımcı olmaktan başka bir faydamız olmaz.

…………….

Ezcümle:

İstanbul ve Ankara seçimi kirlenmiştir. Kirliliği temizlemek öncelikle devletimizin işi olmakla birlikte, esas siyasi partilerin bütünün üzerine düşen hayati bir vazifedir.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Nasil yaniNasil yani1 ay önce
  Muhursuz oylar gecerli sayildiginda ne tepki verdin ankarada gokcegin kedileri trafoya girdiginde ne tepki verdin simdi bu masallara millet inanmiyor yalanci coban misali dusun mesele hirsizin sucu olup olmadigi degil sizin hirsiz bizim hirsiz meselesi olmus sizin hirsizlar bu kez yeteri kadar calamamislar yavuz hirsiz ev sahibini bastirmaya calisiyor
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer1 ay önce
  Kaleminize..sağlık..herkes..Ak..parti..Şöyle..yanlışlıklar..yapıyor,,böyle..yapsaydı..ya..da..şöyle..yapmasaydı..Metal..bilmemne..yorgunluğu..diyor..ŞER..CEPHESİ.BİRYANDAN..ÜLKE..İÇİNDE..BİRYANDAN..ÜLKE..DIŞINDA..YALAN..DOLAN..HER..TÜRLÜ..MANİPÜLASYONLARLA...VE..ÇİRKİN..İTTİFAKLARLA..TEK..VÜCUT..olmuş..biz..ne..alemdeyiz.
 • Mutlu GülerMutlu Güler1 ay önce
  Akşam akşam hiç güleceğim yoktu. Hırsızlık denince akıllara kimlerin geldiği malum. Parti olarak sandıklarda 1 milyon kişi görevlendireceksınız ama kaybedennce, oy hırsızlığı olacak, öyle mi? Sadece, bu sefer beceremediniz. Olayın özeti bu. Bilseniz fayda edecek, sineğin ön bacağınaki yağı bile çalma kabiliyetinizin olduğunu biliriz biz.
 • O.ural. O.ural. 1 ay önce
  Aynen devamlı evi soyulan adamın hatalarını konuşursak bu durumda hırsıza gün doğar hırsızlar ve hırsızlık cesaret alır yahu haydutun eşkıyanın hırsızın ekmeğine yağ sürülmüş olur burda ayan beyan ç.h.p. hırsızlık yaptığını oy sayımına karşı çıkarak belli ediyor ç.h.p. hırsızdır ve kendi kendilerini deşifre etmiştir yargı görevini yapıp bunları cezalandırmalıdır.
 • Mumine Mumine 1 ay önce
  Chpkk'lılar daha sandıkda oy verme aşamasında hırsızlığa başladılar.Vah ki bunlar güzel Ülkemin başına geçerlerse daha neleri çalarlar neleri.Buarada fetönün tasmalı köpekleri de pek bir umutlanmışlar bu durumdan. Hoşt hoşt, boşuna salyalarınızı akıtmayın..
 • Bak sen başa geleneBak sen başa gelene1 ay önce
  HOCAM bir yeniakit filozofunun beş gün önceki (Pazar günkü) seçim yazısında şöyle deniyor: "(Sandık görevlilerini kastederek) Ülke gündemini meşgul edecek, “Seçimde hile” şeklinde tartışmala fırsat vermesinler..Bugün görevlerini hakkı ile yapsınlar..Ya da..Dalga geçeceklerse.. Vazifelerinin başında durmayacaklarsa..Oylar sayılırken, akşam gidecekleri meyhanenin muhabbetini yapacaklarsa..Yarından itibaren halkın huzuruna, kafa karıştıracak iddialarla çıkmasınlar..""Hangi çağda yaşıyoruz..Kim, kafasına göre bir partinin oyunu az yazabilir? Diğerinin oyunu çok yazabilir?Oylar, kapalı bir odada, hiçbir partinin yetkilisi olmaksızın, sandık başkanı tarafından, kendi başına sayılıyormuş gibi iddialarla, bu ülkenin gündemini meşgul etmeye, kimin hakkı var?Oylar, o sandıkta oy kullanan sıradan vatandaşların da bulunabileceği ortamda..Seçime katılan tüm partilerin temsilcilerinin huzurunda sayılır..İtirazı olan da, itirazını yapar..Pusula mühürlü idi, mühürsüz idi tartışmalarından kimse medet ummasın.Çünkü bu itirazlar, her şeyden önce hiçbir partiye mutlak fayda getirmez..Bu tür tartışmalar, bir ilçede şu parti lehine ise. Diğer ilçede karşı parti lehine neticeyi değiştirebilir..Önemli olan, seçmenin özgür iradesi ile oy kullanmak istediği adaylara mührü basmasında bir usulsüzlük var mı, yok mu?"
 • hüseyinhüseyin1 ay önce
  Kurtuluş Savaşı'nın en kritik günlerinde, Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla kuruldu.Savaşta yaşananları tüm yurda ve dünyaya duyurmakla görevliydi.Baskı altında kalmasın diye özerk bir yapıya büründürülmüştü.Yıllar geçti, iktidarın borazanı haline geldi.Anadolu Ajansı’ndan (AA) bahsediyoruz. Geçmişine ihanet eden bir kurum haline gelen AA, seçimlerin manipülasyon merkezi haline geldi. Her seçim tartışmaların odağında oldu. Her geçen gün inandırıcılığını, güvenilirliğini kaybetti.31 Mart’taki yerel seçimlerde ise en kritik anda, veri geçmeyi durdurdu.
 • ORHAN İNANORHAN İNAN1 ay önce
  AĞZI BOZUK,YALANCI VE PROVOKE EDİCİ YORUMLAR YAPAN,YORUM YERİNE FIRILDAKLIK YAPMAYA ÇALIŞAN AMA BUNU DA KABİLİYETSİZLİĞİ SEBEBİYLE AĞZINA GÖZÜNE BULAŞTIRANLARI ÇÖPE ATAR İSEK,YAZINIZDAKİ YERİNDE VE LÜZUM EDEN TESPİTLERİ DAHA İYİ ANLAMIŞ OLURUZ..BU HIRSIZLARIN YAVUZLUĞU HER HALLERİNDEN BELLİ..BİNALİ BEY İN DEDİĞİ GİBİ "SANKİ 2 MİSLİ OY ALMIŞLAR GİBİ" BAĞIRIP ÇAĞIRMALARI,FERYADI FİGAN ETMELERİ VE HATTA TAA ABD LERE ALMANLARA KADAR NE KADAR GAVUR VAR İSE ONLARI YARDIMA ÇAĞIRMALARI YAVUZLUKLARINDAN..UTANMA OLMAYINCA BÖYLE OLUYOR.DÜŞMANIN BİLE MERDİ BUNLARDAN EVLADIR AMMA NEREDE BULACAKSIN MERT RAKİBİ..BAĞIRSALAR DA ÇAĞIRSALAR DA HUKUKEN ORTAYA ÇIKMIŞ OLAN HIRSIZLIĞIN HESABI SORULMADAN BU DEFTER KAPANMAZ..ELİNİZE SAĞLIK..
 • ErcanErcan1 ay önce
  Referandumda YSK kanuna rağmen mühürsüz oyları geçerli saydığı zaman hiçbirimiz bu hukuka aykırıdır demediniz ve dilsiz şeytan oldunuz şimdi ise dilinizi çözüldü.
 • Seçim Sonuçları:Seçim Sonuçları:1 ay önce
  DSP: "Ben kazandım!" Temel Karamoloz: "Ben kazandım!" Doğu Perinçek: "Ben kazandım!" Kemal Kılıçdaroğlu: "Ben kazandım!".. Gördüğünüz üzre politika 'ebedi manyaklar alemi', hastalıklarının çözümü yok: Allah şifa vermesin!
 • Köroğlu Köroğlu 1 ay önce
  Estağfurullah hocam bu konuda elinize su döken çıkamaz atı alan Üsküdar'ı geçti olayı tamda böyle oldu yazık günaha girme daha fazla Biliyorsun ALLAH Çarpar bu konuda seve seve iki dönemoy verdiğim bir parti bu konuda sicili son derece bozuk ben bunların ruhlarını biliyorum sefil bilodaki enişte gibi bir eniştem var akpli gözümün önünde bana hikaye anlatma hırsızın hiçmi suçu yok adam hiç utanmadan hırsız bizim hırsızımızdiyor şimdi hacca gitmeye hazırlanıyor fırıldak
 • karamanlıkaramanlı1 ay önce
  öss kpss polislik soruları çalınıyor," yok öyle birşey, yapılamaz". iş size dönüyor, adamlar senelerdir soruları çalmış. seçimlerde usulsüzlük var, yeniden sayalım, " atı alan üsküdarı geçti" " en güvenilir seçim sistemi" siz kaybedince operasyon. geç bunları hocam,
 • mantıkmantık1 ay önce
  Vatandaş, iman kapını mı açık bıraktın da 17 yıldır iktidarda olanlar dinini çaldılar? İnsanlığını da çaldılarsa, ortalıkta ne olarak geziyorsun?
 • misafir-1misafir-11 ay önce
  Said, ne beddua be. Amerika'da yaşayan ağababan mı öğretti?
 • vatandaşvatandaş1 ay önce
  itiraz edilen yaklasik 10 000 sandiktan 3000 i acilmis , yani %30 su acilmis , fark topu topu 170 azalmis,siz halen buradan yenilen pehlivan güreşe doymaz misali millete hırsız diyorsunuz gelmişsiniz 70 yaşına değer mi?
 • SaidSaid1 ay önce
  Hüseyin bey; İstanbul'da iki üç sandıkta Ak parti oyları Sıfır yazılmış. Ederi tutarı 300 500 oy. Aradaki fark olan Yirmibeşbin oyda devede kulak. Lakin bu üçyüz beşyüz oyu bahane edip hırsız diyip duruyorsunuz adamlara. Ak partinin o sandık görevlilerini soruyor herkes, mantıklı açıklama uyduramıyorsunuz. Ha o adamlar oy çaldıysa işleri rast gitmesin de, sizin bir oyununuz ise bu iş Allah yukarıda, bunca kulun hakkına giriyorsunuz, iki yakanız bir araya gelmesin İnşAllah.
 • HırlıHırlı1 ay önce
  En azından hırsızlığın normal bir şey olmadığını, kelime anlamını anlamanız çok güzel oldu, bu kayıp seçim size hırsızlığın aslında kötü bir şey olduğunu öğretti ne güzel hırsızları beslemeyelim artık.
 • GülhasGülhas1 ay önce
  Yapmayın beyfendi.soganı patatesi tahılı ithal eder hale geldik.kimi yani akp degilde chp yi sucluyacagız .sandık görevlileri islerini yapmadıysa yada taraf degistirdiyse chp nin sucu ne.
 • Hani milli iradeHani milli irade1 ay önce
  Kusura bakmayin huseyin bey sizin bu mantiginizla daha dogrusu mantiksizliginizla ilgili partinin secim kaybetmesinin nedenini basite indirgemissiniz. Sapkanizi onunuze koyup secim oncesi yapilan hatalari degerlendirip ilgili partiye ogutler vermeniz daha yararli olur kanaatindeyim. Olmus diye bir ifadeniz var ona da ayrica takildim. Emin olmadiginiz bir durum hakkinda uzun bir yazi yaziyorsunuz. Milli iradeye saygi lutfen
 • hamido: Enbol vakti olan memurlar sitesihamido: Enbol vakti olan memurlar sitesi1 ay önce
  Çok doğru dersin. Fakat burası japonya değil. Japonlarla bizim farkımıza gelince, Onlar işlerinin başında iken bilemucidlikleri ni tasarımlarını yapar. Bizde ise nasıl daha fazla yerim çalarım vs. hesabı yapılır. Ve bu manzara ortaya çıkar.
 • GurbetçiGurbetçi1 ay önce
  İmamoğlu gitsin gizlice mazbatayı çalsın onu öyle iyi yere saklasın ki Binali bulamasin CHP den başka ne beklenir Allah korkusu olmiyandan böyle bir rezillik ancak Türkiye'de olur yazık Reise adamın sevincini kursağında koydular
 • alkanalkan1 ay önce
  ADALET HERKESE LAZIM.KİMSE ZULÜMLE ABAT OLMAZ.ZULÜMLE ABAT OLANIN AHİRETİ BERBAT OLUR.TÜRKİYENİN HER TARAFINDA ÖZELLİKLE İKTİDAR PARTİSİNİN ELİNDEKİ İLLERDE HER SİYASİ PARTİNİN AFİŞ VE PANKAERT ASMA HAKKI OLDUGU GİBİ SP DE BU HAKKINI KULLANARAK DEVLETTEN ALDIGI BAGIŞLA VE YARDIMLA DEĞİL ÜYELERİNİN EKMEĞİNDEN AŞINDAN AYIRDIKLARI PARA LARLA ÖZELLİKLE ANKARA VE İSTANBULDA ASTIKLARI AFİŞ VE PANKARTLARI BELEDİYE ZABITA EKİPLERİNCE SÖKÜLÜP ÇÖPE ATILMASIDA BİR HIRSIZLIKDIR.BU HIRSIZLIGA SES ÇIKARMAYALARDA HISIZLARIN DESTEKÇİSİ VE İŞBİRLİKÇİSİDİR.İLAHİ ADALET GEREĞİ CANABI ALLALAHDA ZALİMDEN İNTİKAMINI BİRBAŞKA ZALİM ELİYLE ALIR.KİMKİ HIRSIZLIKYAPIYORSA ÇALIP ÇIRPI YORSA ALLAH CC LUHU ONLARI BİLDİĞİ GİBİ YAPSIN.
 • hamidohamido1 ay önce
  Hırsıza kilit olmaz. VATANDAŞ Chp nin pisliklerini hiçbir temizlik maddesi temizleyemez. açtırma kutuyu söyletme kö...
 • En bol vakti olan memurlar sitesiEn bol vakti olan memurlar sitesi1 ay önce
  Sadece 4 yılda bir işbaşı yapan YSK boş vakitlerinde niye dersine çalışmıyor? İnternet çağında bilgisayardan sıfır hata seçim yapılamaz mı? Bu işi yapacak olan teknik bir ekibi kurduramaz mı? Bu ne rezillik âbi yaa?
 • VatandasVatandas1 ay önce
  Doğru hırsızın hicmi suçu yok 17 yil oyumuzu onurumuzu ruhumuzu insanligimizi dinimiz herseyi calanlar şimdi..suclamay kirletme operasyonuiçinde olmalarina şaşırmamak gerekiyor,yan diyecegim oki Kisi kendinden bilir işi.kendileri hirsiz olunca herkeside hırsız saniyorlar.

Günün Özeti