• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI

Sanki Hırsızın Hiç Suçu Yokmuş Gibi

04 Nisan 2019


Hüseyin Öztürk İletişim: [email protected]

Nasrettin hocamızın fıkrasını bilirsiniz. Çeşitli şekillerde anlatılsa da özü aynıdır.

Bir gece evine hırsız girer, en kıymetli eşyalarını çalar. Hoca sabah uyanınca bakar ki, gözü gibi sahiplendiği eşyaları çalınmış.

Mahalleye çıkar ve evine hırsızın girdiğini, eşyalarının çalındığını söyler. Komşuları da görürler ki, hakikaten hırsız girmiş. Başlarlar hocaya verip veriştirmeye.

- Yahu hocam! Hep bize öğüt verirsin, ‘Evinize barkınıza iyi bakın, malınıza sahip çıkın’ diye. ‘Bak bize söylediğine kendin uymamışsın, neyin var neyin yok çalınmış’ derler. Bir kısım komşuları da:

- Yahu hocam! Bak avlunun giriş kapısında aralık var, buradan kapıyı açmıştır, şu deliği kapatsaydın, giremezdi derler. Bir başkaları:

- Yahu hocam! Dış kapı arızalı, içerideki kapıyı bari iyi kilitleseydin de başına bu işler gelmeseydi derler. Bazı komşuları:

- Yahu hocam! Hiç ses duymadın mı? Seninkisi de nasıl uyku öyle, evdekilerin de mi haberi olmamış deyince hoca patlar ve der ki:

- Behey komşularım! Cümleniz bana yüklenir, bir sürü açığımız olduğunu, dikkatsiz olduğumu söylersiniz. İyi hoş da hırsızın hiç mi suçu yok.

Neden onun kim olduğunu, nereden gelip nereye gittiğini, arkasında nasıl ve kimler olduğunu sorup soruşturmayı akıl ederek, birlikte hareket edip, hırsızı bulmuyoruz.”

……………………

Aynen bu fıkrada olduğu gibi İstanbul ve Ankara’da çok ciddi bir oy kaydırma kumpasıyla karşı karşıya kalınan bir olay olmuş.

Sandıklara kadar hiç kimsenin haberi olmamış, insanların oyları gasp edilmiş, biz de oturmuş, seçim sırasında veya öncesinde yapılan hataları konuşarak birbirimizi dövüyoruz.

Yapmayın abiler! Ablalar! Sıra birbirimizi arkadan çekiştirmek, seçim sırasındaki veya öncesindeki hataları, yanlışları, bilumum eksiklikleri dile getirip; “Ben demiştim” bencilliği rüzgârında hafiflemek, serinlemek değildir.

Halkımızın çok büyük ekseriyeti, tereyağından kıl çeker gibi böyle bir operasyonun nasıl yapıldığının şaşkınlığını yaşıyor.

Esas olan bu meselenin üzerine giderek, hem devletimize hem milletimize yardımcı olmak ve bu oyunu sahneye kimlerin koyduğuna ve nasıl oynandığına dair aydınlatıcı bilgiler varsa paylaşarak vazifemizi ifa etmektir.

………………..

İstanbul ve Ankara sonuçlarıyla bazı il ve ilçelerdeki neticelere siyasi bir gözlükle bakmadan, tarafgir bir düşünceyle hareket etmeden hakikati aramak gerekirken, “vur abalıya” hesabı; “şöyle yapsalardı, böyle yapsalardı” gibi Nasrettin hoca komşuluğuna soyunmak, kaçak güreşmek demektir.

Elbet belediyelerin eleştirilecek, partilerin eleştirilecek yönleri olabilir ve vardır.

Eğer böyle bir zamanda onları sayıp-dökecek olursak, seçimde yapılan operasyonun karanlıkta kalmasına yardımcı olmaktan başka bir faydamız olmaz.

…………….

Ezcümle:

İstanbul ve Ankara seçimi kirlenmiştir. Kirliliği temizlemek öncelikle devletimizin işi olmakla birlikte, esas siyasi partilerin bütünün üzerine düşen hayati bir vazifedir.

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23