Şahidi bol bir uğurlama

08 Mayıs 2019 Çarşamba

Bir insanın dünyaya veda zamanı geldiğinde ve musalla taşına konulduğunda, kimlerin nasıl şahitlik edeceği mühimdir.

Hakkınızda şahitlik edecek olanların imanı bütün insanlar olması daha da önemlidir. Malum üç şekilde cenaze namazlarına katılım olur.

Birincisi; hatır içindir, ölenin yakınlarına ayıp olmasın diye ve kendilerini de gösterecek şekilde katılırlar.

Cenaze musallada kaldığı sürece biraz üzüntü rolü yapılır, sonra “tak sepeti koluna herkes yoluna”. Mezarın başında ise yakınlarından başka kimseyi bulamazsınız.

İkincisi; şöhreti, malı, mülkü olanların cenazelerine katılımdır ki, gelenlerin ekseriyeti medyada gözükmek, kendisinden söz ettirmek veya ölen kişinin bıraktığı maddi imkânlardan yararlanmak için gelirler.

Bunların önemli bir kesimi, cenaze namazı bile kılmazlar. Ruhları kıskaca alınmış gibi bir kenarda bekleyip dururlar.

Üçüncüsüne ise katılımın birinci önceliği, insani ve imani sebeple, Allah rızası ve şahitlik etmek içindir.

Böyle vefat uğurlamalarına gelenlerin çok büyük ekseriyeti, vakit namazlarını da cenaze namazlarını eda ederler.

………………. 

Allah rahmetiyle kuşatsın, işte Kadir ağabeyin Çamlıca Camii’ndeki naaşının uğurlanmasına katılan on binlerce insanın, sel gibi akın akın gelmesinin nedeni, üçüncü sırada saydığımız sebeplerden dolayıdır.

Merhum arkasında sadece camiye gelenler değil, daha kim bilir nerelerde yüzbinlerce şahitliklerle Hakk’a yürüdü. Bir insanın ardından şahitlik edilecekse böyle edilmelidir.

Doğrusu bu kadar büyük bir cemaatle uğurlanacağını tahmin etmiyordum. Yolcu etmeye gelenler tam bir vefa ve samimiyet duygusuyla hareket ettiler.

Öyle sanıyorum ki, Kadir ağabey de böylesine büyük bir şahitler ordusuyla ahirete irtihal edileceğini tahmin edemezdi.

Dualarla, Fatihalarla uğurlanışı, yalan söyleyen tarihi milletimize zorla kabul ettirmeye ve memleketimize-milletimize dair değerleri imha etmeye çalışanlara karşı bir mesaj taşıyordu. Sanırım bir kendilerine bir de Çamlıca’daki fotoğraflara bakarlar.

Velhasıl Kadir ağabeye şahitlik, bu topraklara kimlerin sahip çıktığının ve çıkacağının güçlü bir göstergesiydi. Geçelim. 

………………….

Ezcümle:

Bu dev insanla ilk tanışmamızı anlatayım.

Yıl 1977. Akıncılar Derneği olarak Ankara’da bir konferans verdirecektik.

Sabah erkenden dernekte birilerinin olması ve İstanbul’dan otobüsle gelecek olan Kadir ağabeyi karşılaması gerekiyordu. 

Vazife benimle birlikte iki arkadaşa düşmüştü. Erkenden derneği açtık, çayı demledik, zeytin ve peynirden ibaret yer sofrasını gazete üzerine serdik ve beklemeye başladık.

Saat 7 gibi geldi. O dev adamı görünce öyle şaşırmış ve hareketsiz kalmışız ki, saf saf bakıp duruyormuşuz. “Hoş geldiniz” bile diyemedik. Biraz sonra gür sesiyle;

-“Ne bakıyorsunuz oğlum, oturun bakalım” dedi. Oturduk ama ne yemeye ne içmeye mecalimiz kalmamıştı. Bu adam bu kadar mütevazı mıydı?

Kendimize gelince konuştuk. Hatırladığım sözü şuydu:

“Bir milleti yıkmak, tarihini tahriple başlar. Tarihinizi tahrip ettirmeyin”. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • GüneyrüzgarıGüneyrüzgarı1 ay önce
  Alper,alenen zırvalamışsın.Nutuk'ta ne diyor bakalım istersen " İngilizler Amasya'da ki birliklerimizi çekmemizden memnun olurmusunuz dediler,bizde memnun oluruz dedik,gerçekten bütün kuvvetlerini ağırlıkları ile önce Samsun'a oradan da İstanbul'a çektiler " kim kimden destek almış şimdi ! Daha bir çok delil de var istersen.
 • 1 ay önce
 • osman özkanosman özkan1 ay önce
  KADİR MISIROĞLU ANADOLUYA VE İSLAM COĞRAFYASINA DİRENİŞİ SATILMIŞ KAHPE VEDE SAHTE KAHRAMANLARIN GERÇEK YÜZLERİNİ GÖSTEREN YİĞİT BİR TARİHCİ MUCAHİD OLARAK DİRİLİŞ TOHUMLARI EKEREK BİR ÖMÜR TÜKETTİ CENABI HAK ŞEHADETİNİ KABUL EYLESİN KADİR ABEYİMİZ ALİMLERİN KALEMLERİNDE TÜKETTİKLERİ MÜREKKEPLERİN ŞEHİD KANLARINDAN DAHA DEĞERLİ OLDUĞUNU BİLEN MÜNEVVER BİR İNSAN OLARAK BU BİLİNÇLE KALEMİNİ VE SÖZLERİNİ HİÇ ÇEKİNMEDENSÖYLEYEREK VAZİFESİNİ YERİNE GETİRMİŞTİR BİZ BUNA ŞAHİDİZ SEN ŞAHİD OL YA RAB SEN ŞAHİD OL SEN ŞAHİD OL
 • ErolErol1 ay önce
  Mekanın cennet olsun kadir ağabey.
 • MuhteremMuhterem1 ay önce
  Akşamcı bir insanı merhabadakiler kalabalık halde uğurlasa bir faydası olurmu kalabalıklar ozellikle keyfiyetsiz kalabalıklar neyi ifade ederki
 • Cabbar CokkibarCabbar Cokkibar1 ay önce
  Allah bu insanlarin sahitliklerini kabul etsin,gunahlarini bagislasin ve sonsuz bereketini bu essiz insandan esirgemesin!
 • AlperAlper1 ay önce
  Cenazesine katılan zihniyet, milli mücadeleyi durdurmak için YUNANIN VE DE İNGİLİZİN DESTEĞİYLE KURULMUŞhalife ordusuna katılan, hastanelerde yatan subaylarımızı sürükleyerek dışarı çıkartıp taşla kafalarını ezenlerle aynı zihniyete sahiptir. Ateşin bol olsun Kadir.
 • MustafaMustafa1 ay önce
  Aramızdaki en özel insanı kaybettik....Rabbim rahmetiyle muamele etsin.
 • TUNUSTUNUS1 ay önce
  Allah hepimize son nefeste imanla gitmeyi nasip eylesin
 • 1 ay önce

Günün Özeti