Osmanoğulları’nın dramı

09 Mayıs 2019 Perşembe

“Dünyanın en uzun ömürlü hanedan ailesi olan Osmanoğulları, Türk İslam tarihinde müstesna bir rol oynamışlardır. Bu bakımdan onları sevmek, din ve tarih şuurunun emridir”. Kadir Mısıroğlu.

Kadir ağabeyin eserlerinden birisi ve hatta belgesellere de konu olan eseri, “Osmanoğulları’nın Dramı” adlı kitabıdır.

Bu eserinde yine yalan söyleyen tarihin yalanlarını gün yüzüne çıkarmaktadır. Kitabın ilk sayfalarında Kadir ağabey şöyle bir bilgi verir.

“2006 yılı Ocak ayında TRT ve EBU (Avrupa Yayın Birliği) ile ortaklaşa, “Osmanoğlu’nun Sürgünü” adıyla müteselsil (zincirleme) bir belgesel yayınlanmıştır.

Tarafsız televizyoncu Kerime Şenyücel’in gayretli çalışmaları ile ortaya çıkan ve bizimle de yapılmış röportajı ihtiva eden bu belgesel ile Osmanlı Hanedanı mensuplarının mağduriyetleri bütün açıklığıyla ortaya konulmuştur.

Resmi bir kurum tarafından yapılmış olan bu neşriyat, Cumhuriyet rejiminin, tarihi geçmişimizle barışması yolunda ciddi bir adım olmuştur.

Bu vesileyle şunu da belirtmek isteriz ki, Osmanlı Hanedanı hakkındaki çeşitli yayınlarda Hanedana mensup kadınların dekolte resimleri yer almaktadır.

Okuyuculara kadınların harem haricinde dahi dekolte olduklarını zannı verilmektedir. Hâlbuki bunlar, düğün gibi fevkalade vesilelerle harem dâhilinde -kadın fotoğrafçılar marifetiyle- çekilmiş resimlerdir.

Şahısların albümlerinde saklanırdı. Hanedan sürgüne gönderilince, bu resimler de muhafazasını kaybetmiş, çeşitli kimselere intikal etmiştir. Şahsen bizim albümümüzde de böyle resimler vardır.

Diğer taraftan yurtdışına çocukken çıkarılmış bulunanlar veya gurbette doğmuş olanlar, ecnebi memleketlerde İslami bir hayat yaşama imkânı bulamadıkları için böylelerinin de dekolte resimleri Hanedana ait kitaplarda çokça görülmekte ve halkımız, bunları müşahede ettikçe, Hanedanın dejenere olduğu kanaatine varmaktadır.

Hâlbuki bu, zaruri gurbet şartlarından doğmuş bulunduğu gibi vebali de Hanedandan ziyade, onları nâgehanî bir surette yâd ellere sürgün edenlere aittir.

Bilindiği üzere, Hanedan sürgün edilirken hiç kimsenin Müslüman bir ülkeye gidip yerleşmesine imkân verilmemiş ve ellerine tutuşturulan -sadece çıkış için kullanılabilecek pasaporta- Batı memleketleri yazılmıştır.

Böyle olduğu halde çeşitli vesilelerle Beyrut, Şam ve Mısır’a gidebilenler, eski terbiye ve an’aneleriyle birlikte İslami şuurlarını muhafaza edebilmişlerdir”.

¥

Kadir ağabeyin sözünü ettiği belgesel halen TRT’nin arşivlerindedir. Arşivler hafıza tazelemek, hakikatlerin ortaya çıkması ve yaşaması için vardır.

TRT Genel Müdürü İbrahim Eren’den beklenen, “Osmanoğlu’nun Sürgünü” adlı belgeselin yeniden gösterilmesidir.

Özellikle genç nesiller açısından oldukça önemlidir. Maalesef eğitim teşkilatımız, Tarih-i Osmani’yi, Devlet-i Aliye’yi anlatmakta mecalsiz kalmaktadır.

İşte bu da bizim dramımız.

Acaba dünyada kendi tarihini kendi insanına binbir yola rağmen anlatamayan kaç ülke vardır bilemiyorum. Bilen varsa söylesin.

Neyse merhum Kadir ağabeyden söz ederken, mevzuyu değiştirmeyelim. Bir Kadir Mısıroğlu daha yok ama 75’i aşkın kitabıyla sözünü söylemeye devam edecek.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • ŞenerŞener1 ay önce
  Atma RIFKI! Saçmalayan dediğin insanın yazdığı kaynaklara dayanan kitaba yarım asırdır delil ile cevap veremiyorsunuz. Yaptıklarınızdan en hafifi inkar etmek. Slogan adamlarının yaptığı işte bu.
 • GüneyrüzgarıGüneyrüzgarı1 ay önce
  Eleştri rumuzlu arkadaş,yazarı yanlış şeyler yazmışsın diye eleştriyorsun da,Yozdil'e röportaj veren,1991 yılında Sultan Abdulhamit hânın torunu Ertuğrul OSMANOĞLU ile evlenen Zeynep OSMAN'dır ve Afgan prensinin kızıdır kendisi,Osmanlı hanedanından değil yani.Yozdil'de bu röportajı ballandırarak anlattı,herkesi kendi gibi copy paste zannettiğinden,konustuğu kişiyi Osmanı diye yutturacağını düşündü.
 • KazimKazim1 ay önce
  Abi bu magduh
 • PadişahPadişah1 ay önce
  En uzun firavunlar. Günümüzde bile varlar. Hatta müslümanların başlarında.
 • Göksen MereyGöksen Merey1 ay önce
  Lenin Çarlık hanedanı Romanovları çoluk çocuk bir kömürlükte kurşuna dizdirip cesetlerini ormanlara attırdı, Fransızlar krallaır 16.loiu ve kraliçe antuanette yi giyotinle kafalrını keserek öldürdüler. Çinliler impatorlarını bahçıvana çevirdiler, Osamnlılar genede şanslıymış trenle sürgüne gönderilmişler. Ayrıca osamnlı hanedanı gitti de avusturay habsburglarıda birlikte gitti ki asırlarca Osmanlının can düşmanıydılar ironiye bakın ittifak içindeyken birlikte sona erdiler. Alman hanedanı gitti, bir ingilterede sembolik olarak kraliçe duru ki onlardada parlaemnter Cromwell in kral Charles ın kafasını uçurttuğu olmuştur. Osamnlı hanedanı gende haline şükretsin.
 • eleştirieleştiri1 ay önce
  Sayın yazar,Sırf Osmanlı hanedan mensuplarını savunacağım diye yanlış şeyler yazmışsınız. Osmanlı hanedanı mensuplarından çarşaflı, tesettürlü bir kişi gösterebilir misiniz? Geçmişte de yoktu bugün de yok. Yurt dışına gitmelerionların örtünmelerine veya namazında, niyazında yaşamalarına engel değildi. Nasıl istediyseler öyle yaşadılar. Hatta geçenlerde Yılmaz Özdil'e röportaj vererek Atatürk'e memnuniyetlerini dile getirdiler.
 • han lihan li1 ay önce
  rahmetullahi aleyhim ecmein.amin.ve lagnetullahi alzzalimin.amin
 • ahmet yükselahmet yüksel1 ay önce
  sayın yazarımız lafın etrafında dolaşmaya hiç gerek yok.Milletin ayağına pranga eline kelepçe kemalizm amentüsü 6 oklu Lozan emirnamesi chp tüzüğü Anayasa ve boğazımızda idam ipi 5816 kalkmadıkca bu millet daha yıllarca ezilir.Tek tek sineklerle uğraşarak bataklık kurumaz.asıl bataklık herkesin bilip te Merhum Kadir abimiz gibi mertce söyleyemediği 6 ok ve 5816 zulmetleridir.
 • RıfkıRıfkı1 ay önce
  Sizin dramınız ne biliyor musunuz? Tarihi olayları bile kendinize göre yontmanızdır, kafasına fes takan saçmalayan birini referans almanızdır, gerçenten dramın içindesiniz.Bu arada emin olun diğer Müslüman Ülkeler o sevecen kollarını bizimkilere açardı şimdi olduğu gibi.
 • Mehmet herdemMehmet herdem1 ay önce
  Trt den bekliyoruz.yeniden yayinlansin lutfen
 • Yagami LightYagami Light1 ay önce
  Dünyanın en uzun ömürlü hanedan ailesi Osmanoğulları değildir. Japon Yamato Hanedanlığı'dır. m.ö. 660'dan başlar ve hala devam eder.
 • AHMEDAHMED1 ay önce
  Yorumcu Alper Efendi, "koyun" sözü" İsmet İnönüye aittir.Soner Yalçın belgelerini açıkladı. Sözün aslı" "Halk bizim düşmanımızdır" şeklindedir. Sen atalarını, Osmanlıyıkötülüyorsun. Aslen nerelisiniz?. Soyunuz nereye dayanıyor?
 • AlperAlper1 ay önce
  Yıllardan beri tutturmuşsunuz osmanoğullarının dramı diye yıllarca ısıtıp ısıtıp önümüze koyuyorsunuz. Pekiiii şunu da ekleyin, yüzyıllarca o bahsettiğiniz hanedana yarenlik etmiş, vergi vermiş, savaşına asker göndermiş, fakir kalmış yememiş, aç kalmış ama devletine zeval gelmesin diye yokluklara katlanmış ama karşılığında son kertede vahideddin tarafından koyun muamelesi e (kendi sözüdür : millet bir koyun sürüsüdür başına bir çoban lazım o da benim) maruz kalmış Anadolu türklerinin dramı ne olacak.Ama akitin bunları yayınlayacak kalbi de yok imanı da.
 • AHMEDAHMED1 ay önce
  Yorumcu Recep Urhan sanabir hikaye anlatmak istiyorum. Senin gibieleştirisel düşünceden yoksun, tornadan çıkmış birkomşum var. Atalarına, diline, dinine, kültürüne düşman. Avrupa deyince ağzı bir karış açık kalıyor. Geçenlerde kafamdan bir hikaye uydurup İngiltere Kraliçesiyle hayali bir röportajdüşündüm ve komşuma anlattım. Beni ciddi olarakdinle dedim: İngiltere Kraliçesi 2-3 yıl önce bir röportaj vermiş bir gazeteciye. DEMİŞ Kİ:: "İngiltere öyle güçlüve köklü bir krallık ki: biz 90 yıl önce Afrikada bir devleti,ülke içinden adamlar, liderler bularak yıktırdık. Adamlarımız, ülkede konuşulan hotem dilini yozlaştırıp bozdu. Bırakın şu ağaca, şuna buna tapınmayı, öyle bir güç yoktur dediler. hele şu karınca gibi harfleri atın biz İngilizlerin kullandığı güzel harfleri kullanın dediler ve yerliler buna derhal uydu. Kafanızdaki şu kuş tüyü, deve tüyü nedir yahu, size yakışmıyor atın onları dediler. Hemen attılar. Bizim adamlara güveniyorlardı çünkü. Hafileton adındaki liderlerini kötüleyince hepsi onda şeytan tüyü var diye hücum etti. Hafileton canını zor kurtardı. Her tarafa diktikleri ağaç heykellerini yıktırdık.Bizim dilimiz daha güzel, modern dedik. Çocukları hemen bizim dilimizi öğrenmeye başladı .Şimdi dahi bizim lisanımızı öğrenmek içinher yıl 50 milyar TOTELparaİngiltereye akıyor.Kabile reisinin yatağının altına 500 adet altın koyup bakın reisiniz hırsız dedik. Hücüm edip reislerini kovdular. Neticedebu Afrika ülkesinde küçük birBirleşik krallık yarattık. Oraya koyduğumuz adamlarımızçaktırmadan bizim lehimize iş tutuyorlar" DEDİM KOMŞUMUZA. Dedi ki. Vah vah . Çok yazık.Hangi Afrika ülkesiymişoacaba?
 • SonerSoner1 ay önce
  Avrupa ve Amerika ya giden osmanoğulları gerçek saray hanedanıdır eğitimlidir asildir ve Atatürkü severler sayarlar, o günlerin siyasi askeri durumunu iyi bilirler, arap dünyasına göçen Ler gerçek saray hanedanı değildir, büyükleri türkçe bile bilmez, arapça konuşur, torunları miras iddiasında bulunur, amele takımıdır
 • Recep urhanRecep urhan1 ay önce
  Bir kafir mısıroğlu daha var. Onu anlayan herkes kafir mısıroğludur. Onu anlamanın hulasası ise kemalizme zerre muhabbeti olan benimde cenazeme gelmesin
 • GerçekGerçek1 ay önce
  Allah rahmet eylesin iyi bir muslumandi.

Günün Özeti