• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI

Muhit Kitap’tan İki Eser

06 Eylül 2021


Hüseyin Öztürk İletişim: [email protected]

Bu haftaki eserler Muhit Kitap’tan.

İlk kitap, editörlüğünü Taha Burak Toprak’ın yaptığı, “Sağlam Temeller Ve Yeni Ufuklar” alt başlıklı eser kolektif bir çalışma olmuş.

Kitaba katkıda bulunan yazarların her biri sahasında oldukça uzman isimler. Samimi bir niyetle hazırlanmış. Kimler katkıda bulunmuş isimleri zikredelim.

Prof. Dr. Malik Badri, Prof. Dr. Medaim Yanık, Prof. Dr. Ekrem Demirli, Prof. Dr. Ömer Türker, Dr. Mustafa Merter, Doç. Dr. Fatih Yavuz, Doç. Dr. Zuhal Ağılkaya Şahin, Dr. Klinik Psikolog Hooman Keshavarzi, Klinik Psikolog Taha Burak Toprak.

Kitabı okuduğunuzda, “şu hususu da yazsalardı” diyeceğiniz bir eksiklik bırakmamışlar. Bir insanın hem bu dünyasını hem ahiretini nasıl dengede tutması ve götürmesi gerekiyorsa her birini farklı açılardan kaleme almışlar.

Eserin “Sunuş” yazısını yazan Taha Burak Toprak şunları söylüyor:

“İslam, Psikoloji ve Psikoterapi kitabı; bir din olarak ‘kim olduğumuz’, ‘neden burada olduğumuz’ ve ‘nereye gideceğimiz’ sorularına cevap veriyor.

Psikoloji teorik bir bilim olarak, ‘nasıl olduğumuz/nasıl yaptığımız’ sorusunu takip ediyor. Psikoterapi ise pragmatik bir pratik olarak ‘nasıl olduğumuz/nasıl yaptığımız’ sorusunun cevaplarını izleyerek; ‘olmak/yapmak istediğimiz yere nasıl varırız’ sorusuna cevap arıyor.

Sorular da cevaplar da insana dair. Konu insan olunca, yaşayanın, bir yazıdaki teorik ayrımları değil de pratik yakınlıkları sonuç verdiği açık. Bir alanda verilen cevabın diğer alanları etkilemediğini düşünmek de mümkün değil. O halde hangi soruyu kime soracağımızı, hangi cevabı kimden bekleyeceğimizi nasıl bulacağız?

Bu kitap; İslam, Psikoloji ve Psikoterapi ilişkisini kendi medeniyet kaynaklarına özgü bir cesaret ve açıklıkla ele almak; bu kavramları yeniden kendileri ve birbirleriyle ilişkileri bağlamında tartışmaya açmak, müzakere etmek istiyor”.

……………….

Diğer esere geçelim:

“Bu dünyayı kuran mimar

Ne hoş sağlam temel atmış

İnsanlığa ibret için

Kısım kısım kul yaratmış.

Kazması yok küreği yok

Ustası var çırağı yok

Gök kubbenin direği yok

Muallakta bina çatmış.

Hep biliriz dünya fani

Oyalıyor seni beni

Âdem atadan bu yanı

Nice insan gelmiş gitmiş”. Bu dizelerin Âşık Veysel’e ait olduğunu söylemeye gerek var mı?

Muhit Kitap’tan çıkan eser, “Halk Müziğinin Seyyar Radyosu Âşık Veysel” ismini taşıyor. Kitabı Prof. Dr. Salahaddin Bekki kaleme almış.

Söze “Âşık Veysel’in dizeleriyle başladık. Yazarın da ifadesiyle Veysel’i anlamak için onun irfan dünyasına yolculuk etmeli ve iki kapılı handa bir lahza kaldığımızı unutmamalı.

Kitap üç bölümden oluşmuş. Birinci bölümde Veysel’in hayat yolculuğu anlatılmış. İkinci bölümde âşığın sanatçı kimliği üzerinde durulmuş. Üçüncü bölümde ise şiirlerinden örnekler sunulmuş.

Eserler hakkında: 

Muhit Kitap: 0212-354 30 00

www.muhitkitap.com 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Fethi

O kitaplar yazılırken iblisler de hemen oradaydılar, yazarlara fısıldıyorlardı.
 • Yanıtla

Hasan Tahsin Özgül

Okullarda ALLAHI, KURAÂNI inkâr eden kim olursa olsun Meslekten atılmalıdır.Üniversiteler,özel okullar,kurslar dahil.Kanun çıkarılmalı.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23