Milli Mücadele ve Mehmet Akif

21 Mayıs 2019 Salı

İstiklal Savaşımızın yüzüncü yılı! Milli Mücadelenin bir görünen bir de görünmeyen kahramanları vardır. Bu kahramanların başında ise Mehmet Akif gelir.

Milli Mücadeleye bütün bir milletimizin katılması camilerden başlamış ve İstiklalimizin ilanı da yine Hacı Bayram Camii’nden duyurularak Birinci TBMM açılmıştır.

Devrin ileri gelen din âlimleri başta olmak üzere, caminin taşıdığı değerlere inanarak, İstiklalin camiden başlayacağına kani olan yerli ve milli ruh sahibi asker-sivil aklı erenler, İstiklal meşalesini camilerden yakmışlardır.

Mehmet Akif de hem vaazlarıyla hem de Eşref Edib’in sahipliğini yaptığı ve Akif’in de başyazarı olduğu Sebilürreşad Dergisi’ndeki yazılarıyla; “vatanın, namusun, dinin, devletin, bayrağın” müdafaasını haykırarak büyük birliği sağlamıştır.

Akif’in, vatanın müdafaası adına Anadolu insanının dini-milli duygularını harekete geçirdiği ilk vaazı, Kastamonu Nasrullah Camii’ndendir.

Burada yaptığı vaazlar bütün Anadolu’daki camilerde görevliler tarafından tekrarlanmış, o devrin yerli ve milli mevkutelerinde basılmış, kadın-erkek-genç-ihtiyar herkes memleketimizin ve dinimizin bekası için cepheye çağırılmıştır.

Elbet Akif, büyük uyanışın lokomotiflerinden birisi olarak yalnız değildir.

Ali Şükrü, Eşref Edib gibi isimlerini değil, hizmetlerini ön plana çıkaran nice asker-sivil kahramanlarımızla birlikte hareket etmiştir.

Yakınmaktan, dert yanmaktan, fayda etmeyen eleştirilere, şikâyetlere yer vermekten gına geldi ama bazen de söylemeden edilmiyor.

Mesela Milli Mücadele veya İstiklal Mücadelesinin üzerinden yüz yıl geçmesine rağmen, bağımsızlığımızın zaferi hakkıyla yazılmış değildir.

Resmi tarihçiler nedense halka öncülük eden ama isimleri öne çıkarılmayan kahramanlarımızı yazmamak için direnmektedir.

Nereye kadar hakikatlerin üzeri riyakârlıklarla, ikiyüzlülüklerle sıvanacak ve görmezden gelinecek? Ayıp değil mi milletin tarihini milletten gizlemek!

İşin daha da vahimi, tarih kitaplarında yahut diğer ilgili ders kitaplarında da Milli Mücadele bütün yönleriyle anlatılmamaktadır. Eskiden vesayet rejimi vardı şimdi ne var?

Milletin iktidarında bile kimden neden korkuluyor ve çekiniliyorsa, üzerinden yüz yıl geçmiş bağımsızlık mücadelemizin kahramanlarını anamıyoruz.

Kırk beş yıldır karınca-kaderince hemen her hükümetin icraatlarını takip ettim ve yanarım da şuna yanarım.

Ne Milli Eğitim Bakanlığı ne de Kültür Bakanlığı, hiçbir hükümette yerli ve milli nizama bir türlü geçemedi. Umarım bu bilmece bir gün çözülür. 

Haydi bakanlıklardan vazgeçtik. Ya Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın bir davetine veya katıldığı bir toplantıya girebilmek için ortalığı yarış pistine çeviren çeşitli sivil toplum örgütleriyle, medyanın boy göstericileri, iltifat bekleyicileri de mi kendi çaplarında bir şey yapamaz ve milli şuurun oluşmasına gayret edemezler.

Ezcümle:

“Vatan, millet, devlet, bayrak, din” denilince bütün hücreleriyle millete hizmetten geri durmayan İslam ve İstiklal Şairimiz Mehmet Akif’in, Nasrullah Camii’ndeki “zafere ilk adım vaazından” söz edecektim. Yarına kaldı.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • hüseyinhüseyin29 gün önce
  Kurtuluş Savaşı, M. Kemal’in Samsun’a çıktığı tarih olan 19 Mayıs 1919’da başlamadı. Öncesi var. Milli mücadele, Erzurum’da Nene Hatun, Maraş’ta Sütçü İmam, Ege’de Demirci ve diğer efeler direniş ateşini yaktıklarında başlamıştı. İzmir’de Hasan Tahsin işgalci Yunan askerlerine Halkapınar’da ilk kurşunu attığında, Çerkes Ethem’in süvarileri yalın kılıç at koşturduklarında Kurtuluş Savaşı’nın alevleri ülkeyi sarmıştı. Çeteleriyle Kuvayı Milliye komiteleri çoktan kurulmuştu.Zorba kanlı Sultan II. Abdülhamid’in kardeşi vatan haini Vahdettin’le Osmanlı Mondros Mütarekesini imzalamış, teslim olduğu İngiliz emperyalizminin himayesine sığınmıştı. Osmanlı ordusu silahtan arındırılarak dağıtılmıştı. Bu ordudan arta kalanlar arasından Osmanlı’nın kabul ettiği esareti kabullenmeyen çıktı. Başlarında M. Kemal olan milliciler, Anadolu’ya geçerek, bağımsızlık savaşına katıldılar.
 • fahtıfahtı29 gün önce
  eyt lıler gelıyo gümbür gümbür ıstambula
 • YÜCEL BACAKCIYÜCEL BACAKCI29 gün önce
  ATALARIMIZ DAKİ İMAN HER KESİMDE FAZLASIYLA MEVCUTMUŞ.İMANI ZAYIF OLAN AZMIŞ İMANLILARA GÖRE...AKİF VE ONUN GİBİLER ATATÜRK VE ARKADAŞLARI REFET BELE,ALİ FUAT,KAZIM KARABEKİR GİBİLERHEP ÖN PLANDA KELLELERİNİ ORTAYA KOYARAK BAŞ KALDIRARAK MİLLETE ÖNDERLİK ETMİŞLERDİR.O ZAMANIN HOCALARI MÜFTÜLERİ ÇOK BÜYÜK YARDIMCI OLMUŞTUR M.KEMAL VE ARKADAŞLARINA....HA BU ALİMLER M.KEMALİN İÇTİĞİ İÇKİ DEN HABERDAR DEĞİLDİ DEMEK SAFLIK TIR.M.KEMAL GÜNDE 3 PAKET CİVARI SİGARA 15İLE 35 FNCAN KAHVE İÇERMİŞ VE DE İÇKİ..HERKESTE BİLİRMİŞ AMA MÜFTÜLER DAHİ MİLLET BU VATAN MİLLET SEVDALISI PAŞALARA VE YANINDAKİLERE GÜVENİP PEŞİNDEN GİTMİŞLER VE BU VATANI BU DEVLETİ BİZE BIRAKMIŞLAR.AMA BİZ NE YAPIYORUZ YILLARDIR BU KAHRAMANLARI DAHİ ÖTEKİLEŞTİRİP AYRIŞTIRYORUZ DEĞERLERİMİZİ SÖNDÜRÜYORUZ.NASIL O GÜNKÜ MÜFTÜLER BİLESAHİP ÇIKTIYSA BİZLER DE SAHİP ÇIKMALIYIZ.ATATÜRK ŞÖYLEYDİ BÖYLEYDİ DİYİP BU GÜNKÜ TOPLUMU AYRIŞTIRMANIN KİMSEYE FAYDASININ OLMADIĞINI 115 TEMMUZDA GÖRDÜK.GÖRDÜK Kİ AKP 16 TEMMUZ SABAHI ANKARA'DA Kİ MERKEZLERİNE KOSKOCA BİR ATATÜRK POSTERİ ASMIŞLARDI.DEĞERLERİMİZE BAŞIMIZA BİR ŞEY GELİNCE DEĞİL HER ZAMAN AKLIMIZDA OLMALI.CUMHURİYETE SAHİP ÇIKALIM İNSAN HAKLARINA SAHİP ÇIKALIM FAKİRİMİZE GARİBANIMIZA SAHİP ÇIKALIM DİNİMİZE MİLLETİMİZE VATANIMIZA SAHİP ÇIKALIM.BAŞKA VATANIMIZ YOK.BAŞKALARININ BOYUNDURUĞUNDA YAŞAYAN SOYDAŞLARIMIZIN HALİ ORTADA...KİMSE KİMSENİN GİYDİĞİNE YEDİĞİNE KARIŞMASIN KİMSE BENİM DİNİME DİL UZATMASIN KİMSE KİMSEYİ ÖTEKİLEŞTİRMESİN,AYRIŞTIRMASIN. DELİ DE BİZİM HOCA DA BİZİM;BİR CUMA VAKTİ CAMİYE GİREN ÇOK İÇKİLİ VATANDAŞ TA BİZİM(HANİ BİR PARÇA DA BENİM İÇİN ÇAL DİYEN VARDI YA).RABBİM HER KESİ HİDAYETE ERDİRSİN.ZENGİNE FAKİR FUKARAYA YARDIM ETMEYİ ZEKATINI VERMEYİ ŞU RAMAZAN GÜNLERİNDE ELİNDEN GELDİĞİNCE YARDIM ETMEYİ NASİP ETSİN...BEŞ PARMAĞIN HER BİRİ FARKLI BİZİM DEFARKLILIKLARIMIZ HER DAİM OLDU AMA VATANI MİLLETİ BÖLMEY KALKMAYANLAR BİR ARAYA GELEBİLDİK BU ZAMANA KADAR...ONUN İÇİN AYRIŞTIRMAYIN BU MİLLETİ NE OLUR.SIRF SİYASİ HESAPLAR UĞRUNA YAPMAYIN BU MİLLETE KIYMAYIN.GELİN BİRLİK OLALIM YARIN ÇOK GEÇ OLMADAN GELİN DİRLİK BULALIM VAZGEÇİN ÖÇ ALMADAN....
 • ORHAN İNANORHAN İNAN29 gün önce
  GÜZEL VE ANLAMLI BİR YAZI OLMUŞ.DİLE GETİRDİĞİNİZ BÜTÜN SERZENİŞLERE SONUNA KADAR KATILIYORUM.KENAN ALPAY BEY DE AYNI MİNVALDE YAZMIŞ.CİDDEN ÇARPITILMIŞ TARİHTEN,YALAN TARİHTEN BIKTIK USANDIK. BİR MİSTİK HAVA ETRAFINDA OLUŞTURULAN,MARŞLAR VE AŞIRI ÖVGÜLERLE ,ANT LAR İLE DEVAM EDEN BİR ACAİP YAKIN TARİH KUTLAMASINA DÖNÜŞMÜŞ,KUTSALLAŞTIRILMIŞ BİR TARİH ALGISI İLE KARŞI KARŞIYAYIZ.MEVCUT İKTİDARIN DOĞRULARIN ANLATILDIĞI TARİHİ BİLGİLERE ULAŞMANIN YOLUNU,ÖZELLİKLE GENÇLERE,AÇMASI ELZEMDİR.

Günün Özeti