• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI

Merhameti olmayanın dini de devleti olmaz

05 Ağustos 2021


Hüseyin Öztürk İletişim: [email protected]

İnsanoğlu, merhamet mayasıyla donanmış olarak yaratılır. İnsan kalmasının ve insanca yaşamasının birinci derecedeki en önemli bekçisi merhamet sahibi olmasıdır.

Doğumundan sonra şahsiyetinin gelişimiyle ilgili olarak ya merhamet duygusuyla yaşamaya başlar yahut bu duyguyu ayaklar altına alarak kendisine gayri insani bir kimlik ve kişilik biçip, hayatı önce kendisine sonra çevresindekilere zehir eden birisi olur.

Merhamet, Allah’tan yarattığı kullara “kulluğunu bilsin” diye bir ikramdır. Hem bu dünyasını hem ebedi âlemini düzene koysun ve ona göre yaşasın diye.

Anadolu irfan geleneğinde bu hakikati anlatan kadim bir söz vardır. “Merhameti olmayanın dini de dünyası da ahireti de harap olmuş demektir”.

Şimdi bir yangınlarda canını ortaya koyarak yardıma koşan insanlarımızın haline bakalım bir de yangınların üzerine körük vazifesi gören tiplere bakalım.

Hangisinde merhamet vardır? Hangisi bu ülkenin ve bu toprakların insanıdır?

Bir insanı, bir hayvanı, bir böceği kurtarabilmek için canını ateşin ortasına atan insanlar, merhamet yüklü bu vatanın evlatları, bu dinin mensupları demektir.

Pek çoğumuzun gördüğü nice merhamet örnekleri var. Kadınlarımız itfaiyeye yardım için sırtlarından hortum taşıyorlar, su taşıyorlar, bir başkaları aç kalan hayvanlara yem veriyor, saman veriyor, su veriyor.

Sezai Karakoç’un; “Sizden ümit kesmem kalbinizde merhamet adlı bir çınar vardır” dediği işte bu insanlardır.

Evi tamamen yanan insanımız, öyle büyük kayıplar yaşamış ki, kurbanını kesmiş yemeye ve dağıtmaya fırsat bulamamış, isyan etmek yerine şükrediyor.

İşte bu merhamet mayasını, kin ve öfke mayasına gark etmemiş, bu toprağın, bu vatanın, bu devletin, bu milletin bir ferdidir ve bu gibi insanların şükürleri sebebiyle Allah yüzümüze bakmakta ve merhamet etmektedir.

-“Her şeyimiz vardı ama şimdi yok oldu. Allah’a şükür. Devletimiz var, birlik ve beraberliğimiz var. Bunlar bozulmasın tek eşyamız olmasın” diye dua ediyor.

İşte siyasetin çirkef kanadı milletin bu merhametinden nefret ediyor. Nefret, merhametin düşmanıdır. Kime ve neye düşman olduğunu göremeyenler, merhamet nasibini nefsine kurban etmiş kimselerdir.

Merhametsizlere ne kadar merhamet yüklü örnekler verseniz de anlama ve idrak damarları tıkalı olduğu için pis pis suratınıza güler ve dudakları alaylı alaylı titrer.

Merhamet yüklü insanlarımıza dair bir örnek daha verelim.

Artvin’in Arhavi ilçesindeki selde hasar gören otomobili için kendisine AFAD tarafından 26 bin 500 lira ödenen Hüseyin Bey arabasını sanayide 5 bin TL’ye tamir ettirdikten sonra elinde kalan 21 bin 500 lirayı geri AFAD’a devretmiş. Allah razı olsun.

Ezcümle:

Aklı perdeli olanın gözü, kalbi perdeli olanın gönlü görmezmiş. Rabbim böylelerinin şerrinden devletimizi-milletimizi korusun.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Doğru

Merhamet önemli. Ancak kimsede kalmamış. Herkesin içinde bir kir. Devlet anadır. Bizde evlatları.Anne şefkati görmek ister insanlar. Lâkin yok. Allah büyük. Son söz. Sebep olanların Allah belasını versin. Yaşattıklarını yaşamadan ölmesin. MERHAMET ÖNEMLİ
 • Yanıtla

Ahmet

Ne merhameti muhterem? Kafalarına atarsınız çayı. Yeter onlara.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23