Mehmed Şevket Eygi Ağabey

16 Temmuz 2019 Salı

Rabbim rahmetiyle kuşatsın. Tanıdığım kadarıyla, kalbiyle dili arasındaki doğru çizgiyi hiç bozmadı.

Onun doğrularını eğriltenler aslında kendi eğriliklerini gösterdi. Birçoğumuz da söylenenleri; vicdanıyla, imanıyla ölçmek yerine nefsiyle ölçtü.

Şimdi yazıya böyle başlayınca söz bu minval üzere sürer. Eygi ağabey hatırına geri dönelim. Yalnız unutmadan şunu da derç edelim.

Mehmed Şevket ağabeyin cenaze namazından sonra “devlet ve millet bütünleşmesini” hazmedemeyen iki gazetenin sitesinde, insanlık dışı şöyle haber çıktı;

“Gerici Yazar Eygi Öldü” ve “Gerici Yazarın Tabutunu Cumhurbaşkanı Taşıdı”. Mehmed Şevket Eygi’ye bir kimse neden gerici der söyleyelim.

Şevket ağabey; “Allah’a, Peygamber’e ve Kur’an’a” inandığı-iman ettiği için. Başka bir sebep olamaz.

O vakit Eygi ağabeye gerici diyenler, “Allahsız, Peygambersiz, Kur’ansızlar” demek değil midir?

Elbet “Allahsız, Peygambersiz, Kur’ansız” kimselere göre Mehmed Şevket Eygi gericidir. Haklıdırlar! Rabbim kâinattaki canlı-cansız tüm varlıkları bunların şerlerinden korusun.

Temmuz ayı, münevverlerimizin ahirete avdet ayı gibi oldu. Bu ay da öyle güzide mütefekkirlerimizi Rahmet-i Rahman’a uğurlamışız ki.

Eygi ağabeyin rahmete vasıl oluşuyla, onları da rahmetle analım.

Kaleminin mürekkebi bu topraklara ait olan; şefkatiyle, merhametiyle ruhuyla bu toprakların insanının sözcülüğünü yapan ve yazarak, konuşarak, yaşayarak dilimize, dinimize, devletimize hizmet eden Erdem Bayazıt ağabeyi, 5 Temmuz 2008 yılında yolcu etmiştik.

Şevket ağabey gibi Erdem ağabeyi de o dönem Başbakan, şimdi Cumhurbaşkanımız Erdoğan, tabutunu taşımıştı. Yine malum kesimler bir hayli cızırdamışlardı.

Diğer güzide münevverimiz ise 9 Temmuz 1974 yılında Rahmet-i Rahman’a kavuşan bir edeb ve insanlık abidesi Mahir İz hocamızdı.

Mahir İz hocamızı tanıyanların ortak kanaati şöyledir: “Tam bir İslam adamlığı”. Mübarek ve kati bir tespit.

Bu ortak görüşü biraz açmak için Mahir İz hocamıza dair şu hakikati aktaralım.

- “Amel-i Salih denilince sadece namaz, niyaz, hac, zekât ve oruç gibi ibadetler aklımıza gelir bizim.

Hâlbuki hakikat böyle mi? Hayır! Hayatın her safhasıyla ilgili bir husustur bu.

Kendi nefsimizin ıslahından tutun da, ailenin, cemiyetin, milletin, memleketin, devletin ve insaniyetin ıslah ve imarına kadar her şey ‘amel-i salih’ kapsamına girer”.

Bir başka iman abidesi, yerli ve milli kültürümüzün yılmaz bekçisi Nurettin Topçu da 10 Temmuz 1975 senesinde çok sevdiği ebedi yurduna vasıl olmuştu.

Bu vesileyle Üstad Necip Fazıl’ı da rahmetle analım ve Nurettin Topçu ile ilgili bir hatırayı paylaşalım.

Üstad, rahatsızlığı sebebiyle Nurettin Topçu’yu ziyaret eder ve Cenneti kastederek şöyle der:

- “Allah demenin yasak olduğu bir devirde, seninle birlikte bayrak açtık. Korkma! Direk gir içeri”!

Bu toprakların sahiplerinin ruhları için El-Fatiha.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • sadece hakikatsadece hakikat1 ay önce
  niye hep merhum necip fazılın nureddin topçuya ölüm anında moralmen söylediği şeyleri yazıyorsunuz da.kitabında yazdıklarını söylemiyorsunuz. hangi kitabında unuttum ama biri kitabında necip fazıl nuretiin topçuyu ölmeden önce hasta halinde halini iyi görmediğini onun(tam hatırlamıyorum ama) sosyalistvari fikirlerinden olduğundan falan bahsediyordu.hatta imanlı ödüyse Allahu teala rahmet etsin falan diyordu. kimsenin ölürken iman garantisi yok o ayrı mesele ama niye habire müslümanları böyle insanlara yönlendiriyorsunuz.zaten ipin ucunda duran günümüz insanları böyle adamları okuyup da hepten imansız mı olsunlar.
 • Yahya BursalıYahya Bursalı1 ay önce
  رحمة الله عليه رحمة واسعة Rabbim tüm ehl-i imana rahmet eylesin
 • Gurbetçi...Gurbetçi...1 ay önce
  Pek saygıdeğer Cumhurbaşkanı'm, 2015 seçim beyânnâmenizde de va'dedilmiş olduğu üzere, YURT DIŞINDAN BORÇLANARAK EMEKLİ olanlara hiç değilse "MİNİJOB" yani "yarı zamanlı" ÇALIŞMA MÜSÂDESİnin bir ân önce verilmesini çok ricâ ediyoruz..! Teşekkürler, vesselâm...
 • "Vaay bee" diyor insan oğlu (pardon insan insanı)"Vaay bee" diyor insan oğlu (pardon insan insanı)1 ay önce
  Erzurumlu Topçu, devletin fransaya doktoraya gönderdiği ilklerdendir. Fransadan light komunist, yani sosyalist olarak geri dönmüştür. Eh, adam erzurumlu: sosyalizmin yanına bir de İslamı eklemese olmaz! Bozkırlı islamcıların, onu ağızlarını şapırdata şapırdata anlatmaları boşuna mıdır yani? (Sosyalist mehmedali aybarın suçu neydi peki?)
 • ErzurumluErzurumlu1 ay önce
  Sosyalist, baas kafalı nurettin topçuyu tutmam ben.
 • orada bir mum vardı, şimdi tamamen karanlığa büründüorada bir mum vardı, şimdi tamamen karanlığa büründü1 ay önce
  Milli gazetede tek yazar vardı; o da Eygi merhum idi. Ben onun ne erbakakan, ne adil görüş ve ne de milli düzen cıvıklığı yaptığını hatırlıyorum.
 • ahmet koçakahmet koçak1 ay önce
  bir müslümanın olması gerektiği gibi sürekli tebliğde bulunurdu.müslümanın kibar,görgülü,ilim ve irfan sahibi,dinini yaşayan ahlaklı gerçek bir insan olması için yazar,müslümanda olması gereken özellikleri tek tek sıralardı.mekanı cennet komşusu RESULLULLAH s.a.v efendimiz olsun.insanlıkda zerre kadar nasibini almamış,beyni satılmış,gerçek bir bağnaz ve yobaz olan cumhuriyet gazetesi ve onun gibi aşağılık adiler,onun için kendinde olan sıfatlarla idtirada bulunmuşlar.ALLAH c.c. belalarını versin.böyle kibar,görgülü ve islam beyefendisine hakarette bulunuyorlar,afedersiniz taharet nedir bilmez teröristlere insan muamelesinde bulunuyorlar.bunlar karaladığına göre ne mutlu sana mehmed ağabey.onlar sevseydi şüphelenmek lazımdı.sen şüphelenilmeyecek bir müslümandın.ALLAH c.c. senden razı olsun.amin.
 • ÖmerÖmer1 ay önce
  Hocam yazıda Şevket Eygiden başka herkes var.

Günün Özeti