• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI

Medeniyet Aklı Osmanlı Aklı

25 Şubat 2019


Hüseyin Öztürk İletişim: [email protected]

Bu hafta iki kitabımız var. Mostar Yayınları arasında çıkan eser Savaş Ş. Barkçin’e ait.

Savaş Barkçin, çocuk yaşından itibaren insana ve hayata gözlemleriyle katılmış, izlediklerini tecrübe hanesine kaydedip; bilgi, birikim ve araştırmalarını eğitimiyle taçlandırarak, “neden insanın başıboş yaratılmadığı” sorusunun cevabını önce kendisine vermiş, sonra da yıllardır isteyenlerle paylaşmış ve halen bu mesaisini sürdürmektedir.

“Medeniyet Aklı” ve “Osmanlı Aklı” isimli eserler, her kesimden her insana, topraklarımızın kadim bir inanç ve medeniyetle nasıl yoğrulduğunu ve nasıl bozulduğunu, akıl ve kalp penceresinden anlatmaktadır.

Eserlerin tek can sıkıcı tarafı, dünyayı yakalamak için nefes almadan koşan ve yetişebilme adına maddi-manevi bütün enerjilerini uluorta harcayanlara hitap etmemesidir.

Kitaplar; okumak isteyenlere önce kendisini, sonra ailesini, sonra içinde yaşadığı toplumu ve bu toprakları vatan eden değer yargılarını bilen, anlayan ve idrak edip sahipleneceklere hitap etmektedir.

………………

Medeniyet Aklımızın niye şaştığını kitaptan şu satırlarla aktaralım.

“Tarihle aramız pekiyi değil. 200 yıldır öyle. Kendimizle sorunumuz başladıktan beri yani. Evet, bir kişinin kendi geçmişiyle sorunları nasıl onun kişilik sorunu haline gelirse, Osmanlı geçmişimizle sorunumuz da bizim millet olarak, ülke olarak, hatta İslam dünyası olarak sorunlu kişiliğimizi doğuruyor.

Gerçekten de Osmanlı’yı hâlâ anlayamamak, anlamlandıramamak, sadece kendini inkâr etmeyi bir devlet politikası olarak neredeyse bir asır sürdürmüş ve yeni yeni bundan kaçınan bir ülke olarak Türkiye’yi ilgilendirmiyor.

Bugün İslam dünyasındaki her toplum aynı sıkıntıyı yaşıyor. Bir Mısırlıya, bir Suriyeliye, Osmanlı medeniyetinden bahsetmeden tarihlerini anlatmak ne derece mümkün?

Osmanlı’yı yıkan İngiliz ve Fransızlar, bu açığı bu ülkelerin eğitim ve kültürlerine Osmanlı karşıtlığını yerleştirmeleri sayesinde doldurdular.

Peki, durum sömürge olmamakla övündüğümüz ülkemizde daha farklı mı oldu?

Maalesef İslam medeniyetini dünya sistemi haline getiren Osmanlı, onu kuranların, onu tevarüs edenlerin ülkesinde daha fazla görmezden gelindi, aşağılandı, kötülendi.

Bunun kârı ne oldu? 200 yıllık bir Batı köleliği ve kişiliksizliği…

…………………

Şimdi de “Osmanlı Aklı” isimli eserin satırlarına konuk olalım.

“Son 200 yıldır büyük bir şaşkınlık içerisindeyiz. İnsanımıza, mekânımıza, zamanımıza yabancılaşmış durumdayız.

Kendimizi bilmiyoruz, pek öğrenmek de istemiyoruz. Hatta kendimizi inkâr edenler bile epey çok. Her düşüncedeki insanımız bu kompleks içinde debelenip duruyor.

Hepimiz kendini başka göstermeye, kendini aşağılamaya devam ettikçe kişiliğimizi daha da çok kaybediyoruz.

Başkalarına yaranamadığımız gibi elimizdeki değerlerimizi de kaybediyoruz. Bu toplumsal bir maraz halidir”.

………………….

Ezcümle:

Bizim tarihimiz ve medeniyetimiz inanç merkezlidir, tam bir akıl ve kalp mutabakatının neticesidir. Her iki kitapta da bu mutabakatı bulacaksınız.

Eserler hakkında: Mostar Yayınları; 

0216-564 26 26- [email protected]

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23