Kurban karşıtlığı bilinçaltı din düşmanlığıdır

14 Ağustos 2019 Çarşamba

Yıllardır Kurban Bayramlarında birileri çıkar ve toplumun çok büyük ekseriyetinin sahiplendiği dini vazifelerimize muhalefet eder.

Esasında bu hali gayet normal karşılamalıdır. Arif Nihat Asya’nın ifadesiyle, “Ebu Cehiller kıt’alar dolaşmaktadır”. İbrahimiler var oldukça Nemrudiler de var olacaktır elbet.

İslam’ın ilk yayılış ve kabul ediliş devirlerinde Ebu Cehil ve arkasındakiler neler yapmış ve söylemişlerse, bugün de onların inancını paylaşanlar aynı şeyi yapmaktadırlar.

Bilenler bilir, bilmeyenler için hatırlatalım. Ebu Cehil’e sorarlar derler ki:

-“Pek âlâ biliyorsun ki İslam Hak dinidir, akrabalarından ve çevrendeki pek çok kimse İslam’ı kabul ediyor ama sen direniyorsun. Direndikçe de kinin artıyor neden?

Bu soru üzerine Ebu Cehil’in cevabı şöyle olur:

-“Biliyorum, İslam Hak dindir lakin nefsim, malım, ticaretim, şanım, şöhretim ve bir de kadınlarım; ‘Sen nasıl olur da Muhammed’e uyarsın’ diye engel olmaktalar”.

¥

Günümüzde Ramazan yahut Kurban Bayramlarına karşı çıkanlara bakarsanız, onların önemli bir kesimin de Ebu Cehil ve Nemrut’taki bencilliği ve inatçılığı görebilirsiniz.

Sadece Müslüman toplumlarda değil, diğer tahrif edilmiş inançlarda da “Bilinçaltı din düşmanlıklarının” çaresi yoktur. Bizdeki de gayet normaldir.

En büyük hastalık, bilinçaltı kirliliklerinin temizlenememesidir. Bu hastalık kişinin ruhunu mahveder. Ebu Cehil de Nemrut da mucizelerle karşılaştıkları halde iman etmediler.

Bir insanın, Kurban ve manasını anlaması için öncelikle Müslüman olması lazımdır. Haliyle Müslüman olmanın ve kalmanın da belirli kuralları vardır.

Bu kuralların bütününe “amentü” denilir. Amentüye direnenlere; “Amentü sahibi ol” yahut “Amentüye davet etmek”, Papaza “ezan oku, namaz kıldır” demek gibi bir şey olur.

¥

Amentüsü olmayanların sığındıkları limanları nefret duygularıdır. Oraya sığınarak rahatlar ve büyük zevk alırlar.

İnkârcılık, iftiracılık; bunların kişilik ve kimliklerinin vazgeçilmezidir. Mizaçlarının ve karakterlerinin gereği şirk ve isyanlarını ancak bu şekilde anlatabilirler. 

Önlerine yılda birkaç kez çıkan bu tür fırsatlar, böyleleri için bulunmaz fırsatlardır. İçinde yaşadıkları Müslüman topluma karşı kendilerini ispat etmek zorundadırlar.

Neyse, kötülüklerin kötülüklerini çoğaltmak, iyiliklerin iyiliklerine zarar vermektir. İyilikleri yaymalı ve anlatmalıyız. Kötülerin kötülüklerinden iyilik örnekleri doğmaz.

Bayram münasebetiyle ülkemizin her köyünden beldesine, ilçesinden illerine kadar bayram coşkusu yaşanmaktadır. Bayramın gereklerinden olan ziyaretler yapılmaktadır.

Yahya Kemal’in; “Biz ölülerimizle yaşarız” dediği gibi mezarlıklarımız şenlenmekte, dini ve milli değerlerimiz öyle veya böyle yaşamaya ve hatırlanmaya devam etmektedir.

¥

Ezcümle:

Sözü Mahatma Ghandi’ye ait olduğu söylenen şu ifadelerle bitirelim:

“Söylediklerinize dikkat edin, düşüncelere dönüşür.

Düşüncelerinize dikkat edin duygularınıza dönüşür.

Duygularınıza dikkat edin davranışlara dönüşür.

Davranışlarınıza dikkat edin, alışkanlıklarınıza dönüşür.

Alışkanlıklarınıza dikkat edin değerlerinize dönüşür.

Değerlerinize dikkat edin karakterinize dönüşür”.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Vahdet M.GVahdet M.G3 gün önce
  HAYIRLI BAYRAMLAR HÜSEYİN ABİ:HER GÜN HAVAALANINDA VE ŞEHRİLERDE KAÇ ŞUBESİ VAR ,KİNG BURGER -MACDONALDS-KCF- PİZZADÜKKANLAR ...ÜLKEMİZDE DÜNAYADA BUNLAR AMERİKAN VE İBRANİ MENŞEİLİ JUDİST -HAŞA BİZİM MUKADDES KURBAN BAYRAMIMIZA DİL UZATAN CHPLİ VE MASONLAR -(ARAPÇASI İDİL EDHA)O KADAR KÖFTE YAPILIYOR K -SUCUK- HAMBURGER VE PİZZANIN ANA MADDESİ ET..BU ETLER MEZBAHANEDE KESİLEN HAYVANLARDAN YAPILIYOR ..ÜSTELİK HER GÜN KESİLİYOR.(HAYVAN KATLİAMI DİYEN ONLARIN HİZMETÇİSİ GURUH...ALMANYADA YUMURTA BAYRAMINDA ONLARCA YUMURTA TELEF OLUYORİ BU HAYVANSAL GIDA...BU BAHANELERLE PARAYI GÖTÜRÜYOR BU FAST FOOD ŞİRKETLERİ....GEÇEN MANAVGATTA KING BURGERE GİRDİM.. RAF DOLUSU HAMBURGER EKMEĞİ ,İÇİNE KÖFTE KOYULACAK ...OT DEĞİL MISIRDA YEDİĞİMİZ TAAM VAR KIZARTILMIŞ BİR KADAYIF ŞEKLİNDE OT)HAMBURGERİ MISIRIN...SUDANIN....BUNLARIN MAKSADI YAHUDİ -BATI ESİRİ MEDYA BUNU HAYVANSEVER GURUHUNU SAYFALARINDAN ÖRGÜTLEYİP ....GÖZLERİNDEKİ MERTEĞİ GÖRMEZLER...HAVAALANINDA KİNG BURGERE KOŞAN HEP ABDLİ AVRUPALI TURİSTLER HIZLI YİYECEK PATATES KIZARTMASINIDA ÇOK SEVERLER İNANIN DONDURMADA SATILIR...BURALARDA DOMİNOSTA....SUCUK NEYDEN YAPILIYORHERGÜN MARKETLERDE ETLER HER GÜN BEYAZ ETLER -KIRMIZI ETLER BUNLARIN AMACI ASIRLARCA OLDUĞU GİBİ DİNİMİZİN KUTSAL GELENEĞİNE SATAŞMAK..............HAMBURGER -ÇİZBURGER-PİZZADA TONLARCA ET KULLANILIYOR -SOSİSLER YOUTUBE TAN İZİLSİNLER BİR DAHA YİYEMEZLER SAYGILARIMLA ..SADECE BAYRAMDA DEĞİL SPORDA İSLAM DÜNYASINI SOYUTLAMAK- O KELİMEYİ KULLANAMAM ...DENİ.....1998 DE FAS GRUPTAN TUR ATLAYACAKTI..HER DÜNYA KUPASINDA GRUP MAÇLARINI KAZANAN BREZİLYA BİLEREK NORVEÇ GİBİ TAKIMA YENİLMESİ...FASIN HAKKIYDI...AH ..ŞU AVRUPA GRUBUNDA OYNAMAMIZ VE MİLLİ TAKIMA MASONLARIN FAİZ BARONLARIN DAYATMASI..AVRUPA BİRLİĞİ DAYATMASI...............NE ZAMAN BİTER AVRUPA%80 MÜSLÜMAN OLURSA............
 • Rüstem ErolRüstem Erol3 gün önce
  Kurban iki türlüdür. Birisi şükür kurbanı diğeri ise hac ibadeti bitince kesilen hac kurbanı dır. Şükür kurbanı istediğiniz bir şey olursa kesilir. Çocuk doğumu, askerden döndükten sonra gibi.Kurban bayramında sadece bir tanıdığı hacda ise ve vekalet vermiş ise kurban kesilir. Yoksa kesilmez. Kısacası kurban bayramında kurban kesilir diye bir şey yok.
 • Ömer Ömer 4 gün önce
  Allah’ın Emirler’ine karşı gelenler sadece kendilerine zarar verirler onlar için cehennem hazırdır onlar batıla ses çıkarmazlar teröre destek verirler bebelerin çocuklarınmasum insanların ölmesine sessiz kalırlar kafirun süresi Harika tesbit yapar onların dini ona bizimki bizedir
 • AliAli4 gün önce
  Nur suresi. 49 Eğer davanın haklı tarafı iseler, Peygamber'e tam bir teslimiyetle koşa koşa gelirler.50 Acaba kalplerinde hastalık mı var? Yoksa Peygamber'in gerçekten peygamber olup olmadığı hususunda kuşkulu mudurlar? Yoksa Allah'ın ve Peygamber'in kendilerine haksızlık edeceğinden mi korkuyorlar. Hayr, aslında onlar zalimdirler
 • AliAli4 gün önce
  Fatır Sûresi 10 - Her kim izzet istiyorsa bilsin ki izzet tamamıyla Allah'ındır. O'na hoş kelimeler yükselir, onu da salih amel yükseltir. Kötülükler kuranlara gelince, onlara şiddetli bir azab vardır. Onların tuzakları hep darmadağın olur
 • AliAli4 gün önce
  10. Kim şan ve şeref istiyorsa (Allah’tan istesin ve bilsin ki) bütün yücelik Allah’ındır. O’na ancak (tevhidi bildiren) güzel kelimeler yükselir; sâlih amel de onu yükseltir.Yahut, “Ancak güzel söz Allah’a çıkar ve sâlih amel de Allah’a yükseltir”3Kötülükleri planlayıp kuranlara gelince: Onlar için şiddetli bir azap vardır. Onların tuzağı (ve planı) mahvolacak (boşa çıkacak)tır.4Sahih iman, sâlih ameli gerekli kılar. Çünkü riyâsız, şirksiz iman, hevâ ve hevesten kurtulup Allah’a teslimiyeti yani emirlere tam itaati gerektirir. Kişinin amelinin sahih ve sâlih olmasını istemesi de imanın sahih olmasını isteme bilincindendir. Kötülükleri planlama ve yapma ise sahih iman ve sâlih amel ile bağdaşmaz.5Fâtir Sûresi / 10.Ayet
 • AliAli4 gün önce
  139. Onlar, inananları bırakıp da küfre sapanları/inkârcıları velî (dost ve idareci)ler edinirler. (Yoksa) izzeti (şerefi/onur ve yüceliği) onların yanında mı arıyorlar? Şüphesiz ki bütün izzet (yücelikler) Allah’a aittir.Şeref ve yücelik ancak Allah’ın katında aranır ve O’na teslimiyetle elde edilir. Allah da o şeref ve yüceliği Resûlü’ne ve mü’minlere layık görmüştür; müşriklere, kâfirlere, münâfıklara yani İslâm’a ve müslümanlara karşı içinde sıkıntı duyan ve düşmanlık besleyenlere değil. Fakat münâfıklar buna kulak vermezler, karşılığı zillet ve azap olsa bile.2Nisâ Sûresi / 139.Ayet
 • AliAli4 gün önce
  30. (Ey mü’minler!) Şüphesiz “Rabbimiz Allah’tır.” deyip de sonra (kulluk görevlerinde ve işlerinde) istikamet üzere (dosdoğru) olanlar* var ya, onların üzerlerine (ölümleri anında) melekler inerler de: “(İlerisi için) korkmayın, (bıraktığınız evlat ve ailenizden de) endişe etmeyin, size söz verilen cennetle sevinip neşelenin.” derler.* Hz. Ebû Bekir’in inandığı gibi. Âyette geçtiği üzere eğer Rab, ancak Allah olur, Allah’ın emir ve hâkimiyetinin önüne geçen rab taslakları reddedilirse tevhid olur, aksi şirk olur. Peygamberimiz; “Bir kulun kalbi istikamet üzere olmadıkça imanı da istikamette olmaz.” buyurmuştur.1Fussilet Sûresi / 30.Ayet

Günün Özeti