Kültür Emperyalizmi

22 Temmuz 2019 Pazartesi

Bu haftaki eserimiz, Türk Edebiyatı Vakfı Yayınları arasından çıkan merhum Ahmet Kabaklı Hoca’nın kitaplarından biri olan “Kültür Emperyalizmi” isimli eser.

Rahmetli Kabaklı Hoca’yı sadece devrinde değil, bugünlerde daha çok okumak gerek. Düşüncelerini ve gözlemlerini o yıllar için yazmış olsa da esasında bugünleri ve yarınları işaret ederek yazmış.

Güncelliğini sürekli koruyan yazılar her devirde okunmalıdır. Çünkü dünü anlatırken, bugün yapılan yanlışlar daha net görülebilmektedir.

Kabaklı Hoca’nın yazıları bir nevi her seviyeden her insana danışman görevi yapmaktadır. Bu sebeple eserlerinin; memleketimiz ve milletimiz için aklını yerli ve milli değerler adına kullanan herkesin elinin altında bulunması lazım gelir düşüncesindeyim.

Şahsımın da elinin altındaki kitaplardan birisi “Kültür Emperyalizmi”, diğer adıyla “Manevi Sömürgecilik” isimli eseridir.

……………..

Hoca’nın yazılarını okuyup bugüne ayna olarak tuttuğumuzda görülür ki, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve hükümetin, milli kültür politikasına karşı direnen ihanet çevrelerinin, pirinç çuvalındaki beyaz taşlar gibi olduklarını fark edersiniz.

Devlet-millet bütünlüğüne karşı şiddetle muhalefet eden, sanki bu topraklara ait değiller de Haçlı Batı zihniyetinin has elamanları gibi davranan siyasiler ve düdükçüleri, Batı’dan ithal edilen Kültür Emperyalizminin tavizsiz şakşakçılarıdır.

Kabaklı Hoca kitabındaki yazılardan birinde şu uyarıyı yapmaktadır:

“Kültür Emperyalizmi kavramını, Marksistlerden tamamıyla başka bir anlamda, “Manevi sömürgecilik” yerine kullanıyoruz.

Kendi kültür ve özüne dönmekte geç bırakılmış, yabancı kültür hayranı veya o kültürlere angaje aydın(!) ve idarecilerin eline düşmüş milletlerin, şahsiyetsiz ve perişan kalmasının, kaçınılmaz olduğunu gösteriyoruz”.

……………..

Evet, bugün özellikle sosyal medyanın her türlüsünde ve televizyonların ekseriyetinde, bu topraklara ve bu millete ait kaç program içeriği ve ismi sayabiliriz?

İçeriğinden vazgeçelim, isim dahi bulumayız. Sömürülen zihniyetlerden yerli ve milli isim beklenebilir mi? Ayrıca sosyal medyada ve televizyonların pek çoğunda, yerli ve milli kültür karşıtı Batı orijinli programların masrafı, kuruluşların kasalarından değil, Batılı kuruluşlardan aktarılan bütçelerle yapılmaktadır.

Yine Hoca’nın ikazlarından birine yol verelim.

“Hülasa bugüne kadar bilinen tahakküm, istila ve katliam çeşitleri içinde en öldürücüsünün “Kültür Emperyalizmi” olduğuna dikkat çekmeye çalışıyoruz.

Nitekim başka kültür, din ve törelerin istilası ile yok olarak silinmiş milletler kaybedilmiş vatanlar çoktur.

Asuriler, Frikyalılar, Normanlar, Hunlar, Urartular, Berberiler, Hititler… Bunlar, zelzele ile düşman gücüyle veya sömüren emperyalizmle değil, başka kültürlerin eziciliği altına girerek tükenmişlerdir”.

………………..

Ezcümle:

Bir halk, milli şahsiyetinden uzaklaşırsa, elbet zamanla benimsediği ve yabancı hissetmediği kültürlerin esaretine gönüllü girer, savunuculuğunu yapar.

Her geçen gün sinsi bir kültür emperyalizminin derinliklerine dalmaktayız ve umursamamaktayız. Anadolu’da “semeleşmek” diye bir tabir vardır.

Kültür emperyalizmi altında semeleşiyoruz.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Mustafa Mustafa 1 ay önce
  Eskiden parklar cimen kokardı şimdi köpek pisliği kokuyor. Bu kadar kısa sürede bu kadar hayvanın eve girmesi hiç hayırlı değil. Vergisini veren baksın. Sokaklar çöp ve tükürük balgam doluydu şimdi köpek pisliği.
 • Mustafa Mustafa 1 ay önce
  Lüks semtlerde köpek pisliklerini ezdiren topluyor. Diğer beldelerde belediyelerde toplanmıyor her yer pislik. Parklar hayvan pislik kokusundan geçilmiyor. Eskiden çimen kokusu şimdi b.k kokusu. Seven vergisini versin. Almanya daki gibi hayvan besleyen vergi versin.
 • Mustafa Mustafa 1 ay önce
  Avrupalı olacağız diye yırtınıyoruz ALMANYA EVDE HAYVAN BESLEYENDEN VERGİ ALIYOR. TÜRKİYE NİYE ALMIYOR.
 • ŞERİFŞERİF1 ay önce
  Kültür emperyalizminin en kralını Araplar Türklere karşı uygulamış.
 • İhsan İhsan 1 ay önce
  Daha fazla faiz için parasını kaptıranlara yardım edilmesin. Kara zarara ortak olan imza atan niye feryat ediyor . Dolandırıcıların hırsızların cenaze namazı kılınmasın.
 • hasan...hasan...1 ay önce
  Merhûm Ahmed Kabaklı Bey'in târîfi bizdeki "resmî" uygulamaya ne kadar da uyuyor, değil mi.?! @Şaşkın: Pek "şaşkın" bir yorum yazmışsınız. İslâmiyet, ırkı ve milliyeti reddetmez, belki dîn kardeşliğinden sonra nazar ı itibâra alır. Vesselâm...
 • ŞaşkınŞaşkın1 ay önce
  Kabaklı hocayı hiç anlamamışsınız. Söz konusu olan, din kisvesi altında yerleştirilmeye çalışılan Arap kültürüdür. Emperyalistler 5000 yıllık Türk kültürünü yozlaştırabilmek için dini kullanmayı seçmişlerdir. Ümmet kavramının nereden geldiğini sanıyorsunuz?
 • Cabbar CokkibarCabbar Cokkibar1 ay önce
  Sayin yazar,Turklerin kultur emperyalizminin boyundurluguna girmemeleri diye bir sey olamaz,cunku artik girmislerdir cunku savasi kaybetmislerdir ve dusman silah zoruyla (Ataturk devrimleri ile) kendi kulturunu zorla yerlestirmistir ve Turkleri ve Turklugu kulturel anlamda yok etmistir.Dusmanin butun namussuzluklarini da bu sekilde"muasir medeniyet seviyesi diye" zaten buna dunden hazir olan milyonlarca kara kafali kara kalpli yiginlara yutturdular.Ne diyordu emperyalizmin marsinda?:"On yilda 15 milyon embesil yarattik her yastan"!!!Gecmis olsun.

Günün Özeti