Kocatepe ve Çamlıca Camii

03 Mayıs 2019 Cuma

Camiler Müslüman her ülkenin tapusudur. Halkı Müslüman olan bir devlet, elbette cami yapar, yaptırır ve açar. Bundan daha doğal ne olabilir?

Türkiye Müslüman bir ülke olarak sadece camilere değil, tebaamız olan Hıristiyan, Musevi ve diğer inançlara mensup kimseler için de ibadet yerlerinin bakım ve onarımını yapmakta ve insanların hizmetine sunmaktadır.

Biz millet ve devlet olarak bir cami medeniyeti toplumuyuz. Sadece cami değil elbet. Camiyi merkeze alan ve insanın tüm sosyal ihtiyaçlarını karşılayan “külliye medeniyetinin” tek örneği de yine bizdedir.

Dünyanın hangi Müslüman coğrafyasına gidersek gidelim, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetinin külliye tapularını görebiliriz. Bu bir “var olma” mührüdür.

Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet tarihi içerisinde Müslüman kültürünü yücelten ve dünyaya yayan Mimar Sinan başta olmak üzere, diğer mimarlarımız bir bina değil, bir medeniyeti yeryüzüne kondurmuşlardır.

¥

Bugün inşallah tüm İslam âleminin sevindiği, İslam karşıtlarının da huzursuz olduğu Çamlıca Camii, Cumhurbaşkanımız Erdoğan tarafından resmi olarak açılacak.

Biliyorsunuz, Çamlıca Camii’nin temelinin atılmasından bu yana kalplerindeki İslam’a olan kin ve öfkelerini kusanların haddi hesabı yok bugünlerde.

Malum “Allah” diyenler oldukça karşı çıkanlar da olacaktır. Tarihimiz, camiye ve Müslümanlara dost görünmeyen örneklerle doludur.

Çamlıca Camii hakkında çıkan gürültüler, geçmişte de Kocatepe Camii hakkında çıkmıştı. Hatta Çamlıca Camii’nden daha büyük gürültüler koparılmıştı.

Ankara’ya Kocatepe Camii’nin yapılmasına karşı duranların gerekçelerini yazacak olsak, şimdiki nesilleri inandırmak için yeni bir Kocatepe Camii daha inşa etmek gerekir.

Ankara’nın başkent olma özelliğini yok edeceğinden tutun da AB’den ve Amerika’dan izin alınması gerektiğine kadar neler söylenmemişti ki! Bu kadar mı? Tabii ki bu kadar değil. Eğer o günün medyasında çıkan haberleri yazacak olsak, esas amacımızdan sapmış oluruz.

Yalnız şu kadarını söyleyeyim. 1987 yılında Kocatepe Camii, Başbakan Turgut Özal tarafından açıldığında, Özal ve cami hakkında nice hakaret ve küfredenlerin cenazeleri hep Kocatepe’den kalktı.

Sözünün eri olan bir insan küfrettiği yerden cenazesinin kalkmasını ister mi?

Şimdi de Çamlıca Camii’ne karşı duran ve cami üzerinden Müslüman halkımızın inandığı değerlere hakaret edenler de şimdiden vasiyetlerini yapıp, cenazelerinin hiçbir camiden kalkmamasını isteyebilirler.

Üstad Necip Fazıl, böyleleri için “Musalla Taşı Müslümanı” der. Hakikaten camilere karşı duranlara bir bakıyorsunuz, pek çoğu camilerinin önündeki “Musalla Taşına” kadar gelebiliyorlar.

¥

Ezcümle:

Çamlıca Camii, sadece İstanbul’un değil, bütün bir dünya Müslümanlarının iftihar ettiği ibadethane ve yine ülkemizin bütün dünyadaki mührüdür.

İstanbul’un neresinden bakılırsa bakılsın, Çamlıca Camii, 14 asırlık bir İslam medeniyetinin bekçisi olarak en güzel yerde inşa edilmiştir.

Rabbim hayırlı uğurlu eylesin.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • anadolu kartalıanadolu kartalı1 ay önce
  üstadım çamlıca camisinin yapımına münafıkça tepki veren saadet lidei temel ide yazın bu adam kime çalışıyor iyice anlamak lazım eylemleri söylemlerri hiçte müslümanca değil
 • hasan...hasan...1 ay önce
  Bütün mü'minlere hayrlı uğurlu olsun..!Çamlıca Camîi için bunca masrafı göze alabilenler, hiç bir ilâve harcama gerektirmeyen ve Belde i Tayyibe'nin fetih alâmeti ve dahî hediyesi muhteşem ve bir o kadar mahzûn Ayasofya Câmîi Kebîri'ni de açabilirler kanâ[email protected]: Bir câmîde "üç" veya "yedi" veya hele "kırk" haqîqî mü'min cemâet varsa kâfîdir...Mukâyese için, belki de "hiç cemâeti" bulunmayan gayri müslim/kâfir ibâdethânelerine lütfen atf u nazar buyurula,[email protected] Hanimefendi; siz, fezânın derinliklerine uçmak istediniz de mescid i "Câmîi"ler mi mâni oldu.?!Vesselâm...
 • Mikail okurogluMikail okuroglu1 ay önce
  Allah CC razı olsun hocam camiye imama Kur'an a salya sümük saldıran lar ne yüzle ölülerini camiye getiriyorlar anlayan beri gelsin.
 • sırsır1 ay önce
  halep deki ırak takicamilere ne oldu
 • Ercan GüvenErcan Güven1 ay önce
  Allah emeği geçenlerden razı olsun. Çamlıca camii İstanbul'a vurulan yeni bir Türk mührüdür.
 • hakanhakan1 ay önce
  peygamberimizin hurma dalları ile kaplanmış mescidinden,yürüyen merdivenli,asansörlü,tonlarca ağırlıkta şatafatlı avizeli camilere.nerdeeen nereye.
 • ORHAN İNANORHAN İNAN1 ay önce
  KISA VE ANLAMLI BİR YAZI OLMUŞ.TEMEL EFENDİ LAİKLERE FIRSAT VERMEDEN GEREĞİNİ YAPTI VE ÇAMLICA CAMİİ Nİ HEMEN AFAROZ ETTİ.PARTİSİNİN MİLLETVEKİLİ DE "BU MUHTEŞEM İSLAM MABEDİ" İÇİN MESCİD İ DIRAR DEMEK SURETİYLE İSLAMI BİLGİSİNİ GÖSTERDİ VE MÜSLÜMANLIĞININ GEREĞİNİ HEMEN YAPIVERDİ..BUNLAR VARKEN KOCATEPE CAMİİ NE SALDIRAN ZİHNİYETE GEREK KALMADI.ÇÜNKÜ BUNLAR,ONLARI DA HAYRETLER İÇERİSİNDE BIRAKARAK,CAMİİ DÜŞMANLIĞI YARIŞINDA ÖNE GEÇİVERDİLER.SOL VE MİLİTAN (BİR ÇOĞU DA ATEİST VE İSLAM DÜŞMANI OLAN )ZİHNİYET MENSUPLARI HAYRANLIKLAVE ŞAŞKINLIK İÇERİSİNDE OLUP BİTENİ İZLİYORLAR.NE DİYELİM KIYAMET ALAMETLERİ MERAK EDİLİR DURULURDU.RAHMETLİ ERBAKAN HOCANIN DAİMLERİ BU HALE GELDİKTEN SONRA DAHA NE ALAMETİ BEKLENİR BİLEMİYORUM.
 • Mustafa Başoğlu Mustafa Başoğlu 1 ay önce
  Bak şimdi , ben de diyeceğim ki orada o Cami olmaz ve büyük israftır. Siz de diyeceksiniz Cami düşmanları...Vakit namazlarında 3 saf bile olmaz orada.İslam israfın her türlüsüne , şatafata, gösterişe karşıdır. Hele de bir ibadet yerinden rant sağlanması Islam'ın hiç anlaşılamadığını gösterir.
 • sema emine aydınellisema emine aydınelli1 ay önce
  Sayın yazar, İslam dinigösterişten uzaktır, israftan uzaktır. En büyük cami, İstanbul unher tarafından görülüyor, İslamın bekçisi gibi ifadeler İslama uzaktır. Yerli yersizKuran Ayetlerinianlaşılmayacak şekilde ortaya dökmek, Allah Allah demek, gösterişli namazlar kılmak, İslamı sadece kendisi sahiplenmekİslam ın ruhuna aykırıdır.Müslüman tevazu içinde olur, ibadetlerini kimsenin gözüne sokarak yapmaz, sevabınıgöstermeden yapar.Dinde gösteriş Müslümanları rahatsız ediyor.
 • zeynepzeynep1 ay önce
  Sayin yazar .ilk defa cami yapiliyomuş gibi davranmayin.keşke tüm islam alemini hiristiyan aleminin urettigi teknoloji den kurtaracak bilim insanlari yetistirecekokullar.laboratuarlar,kutuphaneler acilsa kurulsa
 • Abdulkâdir CeylanAbdulkâdir Ceylan1 ay önce
  RABBENÂ ÂTİNÂ FİDDÜNYÂ HASENETEN VE FİL ÂHIRETİ HASENETEN VE KINÂ AZÂBENNÂR BİRAHMETİKE YÂ ERHAMERRÂHİMÎN...Cumanızı tebrik eder, dualarınızı bekleriz..
 • MuzafferMuzaffer1 ay önce
  Camiler bekçilik için mi yapılıyor, islamın bekçiye ihtiyacı yoktur. Mescidi nebevi müslümanların ihtiyacı olduğu için gayet sade ve mütevazi bir konumda yapılmıştır. Ah zihniyet ah, esir olduğun batı düşünce tarzı islamın yüceliğini batıl dinlerin mabetleri gibi tepelere görkemli binalar yapmada buldu. Ne diyelim, hayırlı uğurlu olsun.

Günün Özeti