• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI
30 Eylül 2019

Kelam-ı Kibar

Bu haftaki eserimiz Alioğlu Yayınevi’nden çıkan “Hikmetli Sözler” üst başlıklı, “Kelam-ı Kibar” isimli kitap.

Kitabı derleyen Süleyman Kuku, namı diğer A. Faruk Meyan. Esere geçmeden önce sözleri derleyen Süleyman Kuku hakkında biraz bilgi vermek icap eder.

Süleyman Kuku, Trabzon’un Sürmene kazasının Baştımar köyünde 1938 yılında dünyaya gelir.

İlk ve orta eğitimini Sürmene’de tamamlar ve ardından Kuleli Askeri Lisesi’ne girer. Buradan mezun olduktan sonra Harp Okulu’na devam eder.

Türk Silahlı Kuvvetleri adına Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Rus Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirir.

Rus Dili ve Edebiyatı dışında İngilizce ve Tarih bölümünün Orta Çağ Tarihi Anabilim Dalından sertifika aldıktan sonra Ankara Kara Harp Okulu’nda bir yıl görev yapar ve Kuleli Askeri Lisesine öğretmen olarak döner.

Öğretmenlik hayatı Kuleli Askeri Lisesi’nde, Harp Akademisi’nde ve Ordu Yabancı Diller Okulu’nda geçer. Bu arada iki yıl da Türk-Rus hududu sınır düzeltme çalışmalarında tercümanlık yapar.

Süleyman Kuku, böylesine yoğun bir tempoda çalışırken hiç boş vakti olmaz. Daha üniversitede talebe iken yaz tatillerinde Arapça öğrenir. Sarf ve Nahvi memleketinde Hacı Hanefi hocadan okur.

Subay olarak orduya katılmasıyla birlikte devrinin âlimlerinden Seyyid Abülhakim Arvasi Hz.lerinin büyük oğlu, Kadıköy Müftüsü, Seyyid Ahmed Mekki efendiden; mantık, fıkıh, usul-i fıkıh, akaid, meanî, tefsir ve benzeri ilimleri tahsil eder. Seyyid Muhammed Kasım efendiden ilimde icazet alır.

Emekli olduğu 1983 yılından sonra bütün vaktini, Türk-İslam klasiklerini günümüz Türkçesine aktarmakla geçirir.

3 Ağustos 2019 gününde ise sevenlerinin duasıyla Trabzon’da ahirete uğurlanır. Ruhu için El-Fatiha.

…………………

Eserdeki hikmetli sözlerde, Peygamberimiz (s.a.v.)den başlayarak İslam tarihi içerisinde Farz ve Sünnet çerçevesinde ilim tahsil etmiş büyüklerimizden ifadeler var.

Sözün güzeli ve tesirlisi elbet Kur’an ve Sünnet kökenlidir. Bu köklerden ibaret olmayan sözler, insanın tek yönüne hitap eder. Nefsine.

Günümüz insanı bizler ise nefsimizle imanımıza hitap eden sözler arasında sıkışıp kalmış vaziyetteyiz. Halimiz şudur:

Nefsimizin işine gelen sözlere aldandığımızda; huzursuzluğumuz, güvensizliğimiz artmakta, iman etme noktasında muhkem noktalarımız haliyle zayıflamaktadır.

Hikmetli sözler gibi Kur’an ve Hadis merkezli kelam-ı kibarlar, kişinin hem dünyevi hem uhrevi hayatını düzenleme noktasında birer ikaz ve mihenk noktalarıdır.

Günlük mesailerini bu noktadan hareketle düzenleyenler, dünyevi olarak da uhrevi olarak da huzur ve güven içerisinde olurlar.

Çünkü iman ettiğimiz dinimizin sahibi Cenab-ı Allah, yarattığı her canlıya bu dünyada bir vazife vermiştir.

Bu vazifeleri de bize Peygamberimiz (s.a.v.) Kur’an merkezli olarak hadisleri ve sünnetleriyle açıklamıştır. İslam âlimleri de bugüne taşımışlardır.

Eser hakkında: Alioğlu Yayınevi 0212- 511 29 23

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ahmed Serhend

"Kelâm-ı kibâr, kibâr-ı kelâmest" demişler.
 • Yanıtla

Kadir Razlık

Suleyman kukunun ilk öncesi huseyin Hilmi efendi den Bahsetmemişsiniz ..
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23