• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI

İttihad ve Terakki’nin Kuruluşu ve Osmanlı Devletinin Yıkılışı Hakkında Bildiklerim

18 Şubat 2019


Hüseyin Öztürk İletişim: [email protected]

Bu haftaki eserimizin adı bir hayli uzunca! Bu uzun başlığın altında, 150 yıldır karartılan tarihin bir kısmı aydınlatılıyor.

Hem öyle bir aydınlanma ki, İttihad ve Terakkiciler başta olmak üzere onları yazılarıyla, silahlı-silahsız eylemleriyle, hırsızlık zenginlikleriyle destekleyen ve kendilerini “aydın” sınıfına sokan memleket ve millet ihanetçilerinin iç yüzleri anlatılmış.

Hacmi küçük ama yaktığı meşaleyle bir devrin gerçeklerini karanlıklardan çıkaran hatıratın yazarı Mehmed Selahaddin Bey.

İnkılâb Yayınları’na ait ve üçüncü baskısını yapan hatıratın önsözünü Mehmed Serhan Tayşi yapmış. Metin kontrolünü Raşit Gündoğdu, sadeleştirilmesini ise Ahmed Varol gerçekleştirmiş.

Kitapta öyle vakıalar dile getirilmiş ki, İttihad ve Terakkicilerin, Devlet-i Aliye’yi Haçlı Batılıya nasıl ikram ettikleri, ikram ederken kendi paylarını almayı da asla es geçmedikleri şahitliklerle ortaya serilmiş.

Kitabı okurken, zihninizde canlanan her karenin bugünkü temsilcilerinin ise CHP ve ortaklık yaptıkları partilerle derneklerde kümelendikleri net olarak görülüyor.

Eserde Mehmed Selahaddin Bey hakkında verilen bilgilerden sonra kitaptan alıntılara yer verelim.

Mehmed Selahaddin Bey, 1888’de Daire-i Sadâret-Uzma Telgraf Kalemi’nde vazifeye başlar. “Bab-ı Âli’de Sadaret Şifre Kalemi’nde yirmi iki sene çalışır.

23 Ocak 1913’deki “Bab-ı Âli Baskını” üzerine birçok İttihad ve Terakki muhalifi gibi Mısır’a gider. Siyasi atmosferin tersine dönmesiyle 1919 yılında İstanbul’a döner.

Mehmed Selahaddin Bey bu eserini Mısır’da yazar. “Mağdur ve Mazlum Osmanlı Milletinin Mütalaa ve İntibahına” sunduğu hatıratına şöyle başlıyor:

“İttihad ve Terakki mensuplarıyla da arkadaşlığım vardı, kendilerini senelerden beri herkesten iyi bilir ve tanırım.

Fakat bu cemiyetin ilk kuruluşundan beri devam eden görüşmeler esnasında müşahede ettiğim durum ve takip etmek istedikleri hareket ve yol, selametten çok uzak ve çıkmaz bir yol olduğundan, bunları devlet ve memleket menfaatine hizmet edecek bir fikre döndürmek için gereken nasihatlerde bulundum.

Bu zatlar bir takım çoluk çocuklarıyla çalışarak, kıymetli vatanımızın bu duruma gelmesine sebep oldular. Bu mecburiyetle herkesin anlayabileceği bir şekilde yazdığım bu eseri neşrediyorum.

Burada İttihad-ı Terakki’nin kuruluş gayesini, altıyüzelli senelik Osmanlı Devleti’nin felaketinin sebeplerini, kuruluşunda iyi niyetle başlanılmadığından, böyle bir cemiyetin iyi bir sonuç vermeyeceğini, inkılabın başından bu güne kadar cereyan eden iç ve dış siyasetten bahsedeceğim”.

Ezcümle:

Esere 11 sayfa önsöz yazan Mehmed Serhan Tayşi’nin ifadesiyle bu kitap; “Osmanlı Devlet yapısının bir kesitini vermesi bakımından çok önemlidir. Yer yer belge niteliğinde paragraflar bulunmaktadır.

Şunu da unutmamak lazımdır ki, hiçbir tünel ebedi değildir, gözü olana görmek gerektir, artık güneş ışımıştır”.

Eser hakkında: 

İnkilâb Yayınları 0212-524 44 99

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23