• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI
18 Şubat 2020

İstiklal Marşı’nın yazarı kimdir

Eğitim sistemimizin nasıl bir travmadan geçtiğini çözemedim. Çözebilen olduğunu da sanmıyorum.

Yazıya böyle başlayınca eğitimle ilgili bakan ve diğer ilgililer üzerlerine alınıyorlar. Eleştirilere tahammülü olmadıkları için onlar yazımın kapsama alanı dışındadır.

Şükürler olsun ben de zaten onlar görsün, okusun diye yazmıyorum. Hasbi şekilde okuyacak dostlarımla dertleşiyorum hepsi bu.

Ayrıca eğitim sistemini eleştirmenin bir çözüm olmadığına inananlardanım.

Türkiye’de iktidara hangi siyasi parti gelirse gelsin, sanki gizli bir güç, milli eğitime el atıyor ve bir türlü yerli-milli çizgiye gelemiyoruz.

Birkaç misal vereceğim ama bunun en canlı örneğini, ATV’de yayınlanan “Kim Milyoner Olmak İster” adlı programda görmek mümkün.

Yarışmaya katılan konukların çoğu stüdyoya öyle büyük bir ene ile geliyor ve Kenan İmirzalıoğlu’nun şöhreti karşısında ezilmemek, seyirciye de ne kadar zeki olduklarını anlatmak için yüksek perdeden öyle uçuyorlar ki daha kanatlarını açmadan yere çakılıyorlar.

En çok hangi sorularda çakılıyorlar biliyor musunuz? Ülkemize ait sorularda dibi buluyorlar.

Bize ait edebiyat, tarih, sanat, müzik (halk ve sanat) atasözleri, deyimler, halk bilimi gibi yerli ve milli sorularda ya joker kullanıyor veya yarışmadan çekiliyorlar.

Ha şunu anlarız. Doğumundan itibaren yurtdışında bir yerlerde yaşarlar, yaşadıkları ülkelerin eğitimini alırlar, buraya gelince de çuvallayabilirler. Gayet normaldir.

Yalnız ilkokuldan itibaren, üniversitesine kadar bu topraklarda okuyan insanları kendi ülkesine böylesine yabancılaştıran bir eğitim sistemi olabilir mi? Vallahi şaşkınım.

Lafım Milli Eğitim Bakanına değil dedim ama keşke yarışmadan birkaç bölüm izleyebilse, hatta keşke YÖK başkanı, rektörler, dekanlar ve öğretim üyeleri de izleyebilseler.

Yalnız pek çok yarışmacının hakkını yemeyelim. Batı dünyası ile ilgili edebiyat, sanat, tarih ve müzik konusundaki bütün soruları jokersiz biliyorlar. Geçelim.

¥

Ünlü bir liseden örnek:

Lise son sınıf öğrencisi olan ve üniversite sınavlarına hazırlanan bir gencimiz, şöyle bir soruyla karşılaşıyor.

- “12 Mart 1921 tarihinde, TBMM’nin de onayı ile kabul edilen İstiklal Marşı’nın yazarı kimdir?” Sorunun cevabı ne biliyor musunuz? Atatürk.

Buradan başka bir okuldaki din kültürü ve ahlak bilgisi hocasının anlattıklarına geçelim.

Bir kere çocukların din ve ahlaki meselelerinde kafası çok karışıkmış. Performans notu vermek için mülakat yapmış ve şu soruyu sormuş:

- “Peygamberimizin doğum tarihini, vefat tarihini bir de kabrinin nerede olduğunu söyleyiniz”!

El cevap: Doğum ve ahirete irtihal tarihi bilinmiyor. Kabrinin ise Mekke’de olduğu söyleniyor. 

Bu ve benzeri durumun bir iki okulda olduğu sanılmasın. Maalesef din ve ahlak bilgisi konusunda İmam-Hatip Liselerinde de durum pek parlak değil.

Ezcümle:

Yalnız dinin-ahlakın temeli, evde-ailede atılır. Bizde okullar öğretmek-öğrenmek için değil, diploma için vardır. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

laar daa yüü zen al san caakk..

İstiklal Marşının yazarı bellidir; meçhul olan bestecisidir. Adı geçen bestekar step father' dir; biyolojik baba avrupada bir yerlerde!
 • Yanıtla

Ah okullar okullar

Okullar dinsizlik ahlaksızlık vatan hainliği teroristlik rusvetcilik sahtekarlik vs. öğretmek için kurgulanmış ve bu görevini bu hakkında yerine getiriyor. En büyük üniversitelerimiz Boğaziçi ODTÜ Ege dokuz Eylül vs. Birer terör fabrikası gibi çalışıyor. Hep kötülükler okumuşlardır geliyor.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı