İstanbul seçimi kirlenmiştir temizlemek devletin boynuna borçtur

11 Nisan 2019 Perşembe

Bütün dünyada, insani melekelerini yitirmemiş normal her insanın gördüğü, bildiği ve anladığı gibi İstanbul seçimi kirlenmiştir.

Elbette bu kirliliği devletimiz temizlemekle yükümlüdür. Bunu söyleyince belki şöyle denilebilir.

“İyi de seçimin bu kadar kirlenmesine yahut kirlenme ihtimaline karşı devletimiz neden tedbirini almadı?”

Bu sorunun cevabı ben de yok. Nasıl oldu da böyle bir hal zuhur etti, nasıl oldu da böylesine büyük bir boşluğa düşüldü ve anlamakta gecikildi bilmiyorum.

Elbet cevabı bilen ve kamuoyunu aydınlatacak devletlilerimiz vardır ve cevaplandıracaklardır. Şimdi bağcıyı dövme zamanı değil, üzüm yeme zamanıdır.

Bu kadar gasp edilen haklar geri nasıl alınır, böylesine bir kumpasın verdiği tahribat ne şekilde önlenebilir, sanırım devletimizin ilgili organları bununla ilgileniyorlardır.

¥

Öncelikli asıl husus, İstanbul seçiminin iptal edilerek adil bir seçimin yapılmasıdır. Yani “maddi hata” denilen oyunun hiçbir tutar tarafı yahut bahanelere sığınılacak tarafı yoktur.

Siz özgür iradenizle önünüze konulan sandığa gidecek, özgür iradenizle istediğiniz partiye oy vereceksiniz, sonra bakacaksınız ki, sizin oyunuz ya yok sayılmış yahut başka bir partiye yazılmış.

Müslümanlar için Allah aşkına, diğer inançlara mensup kimseler için de inandıklarının başı için, böyle bir hak gaspını kim ve kimler kabul edebilir, görmezden ve duymazdan gelebilir?

¥

Esas olan devletin millet için olmasıdır. Nihayet son 15 yıldır, tarihi boyunca görülmemiş bir millet-devlet bütünlüğü sağlanmıştır.

İdarenin millet emrinde bulunması, devlet-millet bütünlüğünün şiarındandır. İdarenin sağlıklı işlemesi ve başarısı, milletten göreceği destek ve katılıma bağlıdır.

Tam da bu katılımı sağlamışken, en ağır şekilde kirletilen İstanbul seçimi başta olmak üzere, diğer şehirlerdeki seçimlere de kirlilik bulaşmıştır.

Devlet idaresinde en önemli husus, güven duygusudur. “Vatandaşın idareye güvenmesi, kendi statü ve geleceğinden emin olması, her şeyin başında gelmektedir”.

Seçimin yenilenmesi için onlarca yüzlerce sebep saymaya gerek yok. Sadece bu kural dahi yeter. Bu kadar muamma ve kargaşaya kurban gitmiş bir seçim mutlaka aklanmalıdır!

Devletimiz, idaresi altında bulunan halkımızın; ekonomik, sosyal, siyasal, ahlaki, hukuki ve an’anevi umdelerini korumakla-korundurmakla yükümlüdür.

Ortada ciddi bir hak ve hukuk gaspı vardır. Bunun hiçbir şekilde tevili mümkün değildir.

Hak gaspının olduğuna inanmayanlar, seçimin kirletilmesine göz yumup görmek istemeyen ve aksine hareket edenlerin sözlerine baksınlar, hakikati görebilirler.

¥

Ezcümle:

Devlet yönetiminde, idare edenlerle edilenler arasındaki ilişki dengesi en hassas sahayı oluşturur. Bu dengenin bozulmaması, devletin en çok dikkat etmesi gereken noktaların başında gelir.

Bu sebeple İstanbul büyükşehir belediye başkanlığı seçiminin yenilenmesi, kirlenmiş bir seçimin temizlenmesi ve aklanması bakımından son derece önemlidir.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • EmrklEmrkl1 ay önce
  Üsküdar’da Beyoğlu’nda her yerde var hatta ahırlara bile 60-70 kişi doldurulmuş ama nedense sadece Bçrkmece de işlem yapılıyor muhalif tv gazete yerlerine kadar gidip tespit ettiler seçimden önce hükümetimiz sessiz kaldı ist gidince olay oldu
 • HakHak1 ay önce
  Allah için seçimi bir daha tekrarlatsanız, ne güzel olur. Halkla inatlaşmanın sonucunu tekrar tecrübe edersiniz.
 • EmeklEmekl1 ay önce
  Evet temizlenir ancak akp bu sefer tam kaybeder nedeni bende ilçede akp ilde millet partisine verdim benim gibi bir çok tanıdık yakın böyle yaptık aramızdaki iştiarelerde artık bit çoğumuzu unutsunlar safhasına geldik
 • Ali rızaAli rıza1 ay önce
  Bu yenilgide sizin ve bir kısım yorumcularınızın katkısı var hala dışlayıcı dil kullanıyorzunuz , reis ne yapsın kimle uğraşsın, sizin gibi yandaş varsa düşmana gerek yok , üzülüyorum allah reisin yardımcısı olsun , allah sağlık ve sıhhat versintek kelimeyle üzğünüm,
 • hercaihercai1 ay önce
  Yeniden secim istiyoruz!
 • AyşeAyşe1 ay önce
  İmamoğlu çalıp çırptıklarınada iyi kılıf uydurmasıylada takdire şayandır!!!
 • sema sema 1 ay önce
  İmamoğlu için ölüp biten zavallılar,onun gerçek yüzünügörünce eyvah diyeceksiniz, ozaman iş işten geçmiş olacak İstanbul belediyesi hdp, pkk,fetöcülerle dolduğunda anlarsınız hizmet nasıl oluyormuş!!!
 • bigli silgiyebigli silgiye1 ay önce
  Okudun mu günün en iyi haberini: Fatih; Karamoloz Kardeşlere haciz koydurmuş. Adamı böyle oyarlar işte. %2,5' la var mı o binada yan gelip yatmak öyle!
 • BilecikliBilecikli1 ay önce
  Eskiden akpartiye oy verirdim bu secimde imamogluna verdim .oy benim oyum ben verdim ben sectim neden kaybetmeyi bukadar yediremiyorsunuz arada kac bin oy fark var biraz tevazuyu ogrenin
 • He heHe he1 ay önce
  Her türlü görüşe saygılıyım ancak bazı insanların kafasında kurdugu saçma sapan düşünce bile diyemeyecegim şeylere saygı duymam.Sayın yazar.Hangi yazar olursa olsun.Bir yazı yazaxaksa.Önce olaya yukardan gayet yukardan bir bakmalıdır.Sen bir ideolojiye hitap edemezsin.Ediyorsan yazarım diyemezsin.Hele hele Hz Alinin dedigi gibi .Ucunda olumde olsa gercekleri yazmaktan korkmayacaksin.Ben yazıyi okurken şundan korkuyor demeyecegim.Allahtan başka kimseden korkmayacaksin.Sağlıcakla
 • Hatice hanımHatice hanım1 ay önce
  Peki diğer şehirlerde de var mı benzer durum?
 • mehmet akmehmet ak1 ay önce
  seçim güvenliğini sağlayamayan ce ha pe iktidarını,onun çapsız içişleri bakanını ve cumhurbaşkanı kılıçdaroğlunu istifaya davet ediyorum,iktidarda tayyip olaydı bunların hiç biri olmazdı
 • Başoğlu IYI Başoğlu IYI 1 ay önce
  Seçimlerden önce her şey mükemmel diyen Sayın Yavuz seçimlerden sonra fetö diyemez. Seçim bitti. Uzatmanın , gerilim yaratmanın kimseye faydası yok.
 • AdemAdem1 ay önce
  Vatandaş tekrar seçim istemiyor, olan biteni yakından takip ediyor, ak parti yetkililerinin akla ziyan konuşmalarını ağzımız açık dinliyoruz, fetö ortaklığını açık açık görüyoruz, yaygara koparanlar milletin emeğini alınterini belediyeler üzerinden emikleyenler, seçimin iptali herşeyden önce türkiyeye ve erdoğana itibar kaybettirir
 • Abid kulAbid kul1 ay önce
  Chp seçim kazanmayı öğrendi. Dedi ya Kılıçdaroğlu;.artık biz de seçim kazanmayı öğrendik! Anladı, itilmişe başka yol yok; bu işin yolu buymuş. Bundan sonra iş kolay. Ne gerek var meydan meydan koşturmacaya; bu metod tuttu; gerisi gelir. Görünen oy gaspına odaklanılacağı belliydi. Bu iş biraz daha uzmanca düşünülmüş olamaz mı? Neticede bilgisayar da bir emir kulu. Öğrendiler; derin konular ruhların duymadığı derinlerde derinden yürürmüş.
 • selim yavuzselim yavuz1 ay önce
  Bu Ülkede sorun nedir biliyormusunuz.? Ülkenin Yerli ve Milli Yazarız diyen Piyasa Şeytanlarında. Niyemi bak kendi açığını veriyorsun sayın yazar. Ne diyor yazında okuyun lütfen(Bu sorunun cevabı ben de yok. Nasıl oldu da böyle bir hal zuhur etti, nasıl oldu da böylesine büyük bir boşluğa düşüldü ve anlamakta gecikildi bilmiyorum.)Yalan söylüyorsun yada dürüstce cevab vermiyorsun. Bak ben sıradan bir Devnlet Memuruyum senin sorunun cevabını korkmadan açıkca söylüyorum. Cevab iyi oku..YSK'da çalışan Brokratlar amirler Daire Başkanları hatta memurların %80 Geziciler ve Fetocular. Neden acıkca bunlara biri el atsın demiyorsunda laf cambazlıgı yapıyorsun.İstanbulda seçim sonuçlarını yanlış girenler YSK çalışanlar.Biz C.Başaknının Yol arkadaşları devletin hic bir nimetinden faydalanmaynlar olarak Önderimizin bize verdiği mesajı çoktan aldık. Nededi Sayın Liderimiz(Çok yanlız olduğumu biliyorum) Yani Halkdan degil elini Kaldırsa %52 oyu var.Etrafındakilerden bahsetti. Biz yol arkadaşları olarak hezaman tıpkı 15 Temmuzda çağrısını koştuğumuz gibi koşmaya hazırız. Dürüst olun Allah rızası için......
 • yılmaz karayılmaz kara1 ay önce
  evet istanbul akpnin yönetimi altında kirlenmiştir. acilen gitmeleri gerekir. şehirlerin katili oldunuz utanmadan birde istanbul için yazımı yazıyorsunuz.
 • GripinGripin1 ay önce
  He he tabii tabii Üsküdar şu anda süper.
 • KüstahKüstah1 ay önce
  Seçim güvenliğini sağlayamayan CHP istifa etmelidir.Daha önceki seçimlerde şaibelidir fetoyle kazanılmıştır geçersizdir
 • Ahmet ÖzAhmet Öz1 ay önce
  Yazınızdaki başlıkla hükmü vermişsiniz.Bahsettiğiniz kirlilik seçimlerden önce ayyuka çıkarıldı.YSK,bu konuyla ilgili üstüne düşen görevleri bi hakkın yaptı ama o kirliliği yapanların önemli bir kısmı iktidar kanadından olunca,eli kolu bağlı kaldı.İktidar sözcülerinin ya da iktidarı temsilen konuşanların,seçim öncesi,seçim esnasında ve seçim sonundaki tezat dolu söylemlerine bakınız.Bir İmamoğlu gerçekliği var.İmamoğlu,bileğinin hakkı,alnının teriyle,kendi partisinin alabileceği oyları,nerdeyse ikiye katladı.Ayrıştırmayan,güler yüzlü siyasi duruşu,iktidar kanadı dahil,tüm seçmen tabanına kardeşlerim,diye hitabı,sizce,İstanbul seçimini kazanmasında etkili olmadı mı?HDP seçmeni bile oy verdi diye,İmamoğlu'na çamur atmak da neyin nesidir?İstanbul seçimine kirlenmiştir diye hüküm vermenizi anlamakta zorlanıyorum.Seçim bitiminden sonra 11 gün geçti.Hala YSK sonucu açıklamıyor.Kirlenenin seçimler değil,kaybetmeyi hazmedemeyen siyaset anlayışıdır.
 • 1 ay önce
 • Temel KılıçTemel Kılıç1 ay önce
  Hâsıl-ı kelâm,seçimin yenilenmesinden başka çözüm yolu kalmamışdır.
 • Mustafa Mustafa 1 ay önce
  Hırsız bir iki olsa sorun yok ama hırsız çok. Kayıtlı bir milyon dolandırıcı (hırsız ). Oy calmışlar bir feryat bir feryat . Calıyor lar ama yapıyorlar da! Sözü nekadar hırsızlığı mübahlaştırıyor.
 • KrikoKriko1 ay önce
  O zaman geçen 25 sene de kirli değil mi kafanı seveyim senin .
 • SofuoğluSofuoğlu1 ay önce
  Yaptıkları haksılıklarını yüzlerine haykıran, "Dünya beşten büyüktür" diyen,ülkesini ekonomik, askeri, diş politika ve her yönden onların boyunduruğundan kurtaran, seçimle yenemedikleriSayın ERDOĞAN'dan kurtulmanın planını dışta:ABD,AB,İSRAİL de;CIA,MOSSAD,M16,BND masalarında enine boyuna konuşularakkarara bağlanmıştır. Kapısında besledikleri köpeği FETÖ(F.G),FETÖ'nün buradaki deşifre olmayan elemanları, terör destekçileri elemanları ve ERDOĞAN'a kin besleyen kim varsa birlikte çalışarak AKP oy'larını çalmışlardır.Bu hırsızlığın TÜM TÜRKİYE'de yapılmadığını kim söyleyebilir."Sonun başlangıcı"diyerek AKP'nin oy'ları her yerde çalındığı muhakaktır.Bu hırsızlığı yapan, yaptıran kamu görevlileri hakkında suç duyurusu yapılmalıdır.Suç, cezasız kalırsa, gelecekte yapılacak her seçim böyle olur.Devlet devletliğini gösterecek, çareler arayacak.ELEKTRONİK SEÇİME geçilmelidir.Bir öz eleştiri yapacağım, kimse gücenmesin ve saygısızlık yaptığımı sanmasın.Sayın ERDOĞAN'ın seçim sürecinde ve şimdi de kullandığı"Bay Kemal" sözü ile, MİLLET İTTİFAKINA"ZİLLET İTTİFAKI"sözleri MİLLETİMİZ tarafından hoş karşılanmamıştır.Kimse yanlış anlamasın ve de kimse kem küm etmesin.Aynı şekilde Sayın BAHÇELİ'nin de "ZİLLET İTTİFAKİ" sözleri hoş karşılanmamıştır.
 • HaticeHatice1 ay önce
  Sadece bir secmen olarak gozlemci oldum oyumu kullandim sonra dolasmaya basladim bircok sandik gozlemlememi istemedi bende disardan takip ettim olay su chp hdp ip sp den gorevli var sandik baskani ve yine sandikta gorevli memur var bir tanede ak partiden bir gorevli var yani zillet ittifaki dedigimiz ittifak hakimiyet kurmus sahtekarligida chp ermeni il baskani bayan bir hafta oncesinden kurulacak tuzak gorevlilere anlatilmis dis istihbaratlarda var bu isin icinde adamlar bundan 50 yil once zaten yeni ortadoguyu turkiyeyi nasil boleceklerini cizmis planlamis onu hayata gecirmek icin planini uygulamaya baslamis simdi islerini engelleyen sehirler var once biz onemli buyuk sehirleri alalim sonra hukumeti dusurelim veya hukumeti zorda birakacak eylemler yapalim artik tayyip erdogan yaslandi planlarimizi yavas yavas hayata gecirelim diyorlar sahtekarligin yapildigi sehirler hatay adana ceyhan mersin ankara bolu istanbul bu guzergaha iyi bakin planlarini takip edin nerelere cikiyor ama istanbulda yapilan sahtekarliga allah musaade etmedi meydana cikmaz zannettiler simdi tehdite basladilar eger ysk kurulu bunlarin yaptigi sahtekarligi gozonunde bulundurmazsa bilinki ysk icinde satiliklar var aleni belgelenmis sahtekarlik hirsizlik var ben secim gunu bu sahtekarligi bildiren belkide 50 tane gazetenize yorum gonderdim insallah allah onlara istanbulu yonetmeyi nasip etmez
 • GülGül1 ay önce
  ''Bizim ülkemizdeki seçim sistemi dünyanın en güvenli seçim sistemidir'; ''Bu seçimde bütün devlet organları ve şiyasi partilerin katılımları sağlanmıştır''; ''Seçim sonrası yapılacak itirazlar ancak kaybetmeyi hazmedememiş ve halkın kararına saygı duymayan bir zihniyetin göstergesidir'; ''Geçti Borun pazarı sör eşeği Niğde'ye''! Bunlar ve bunun benzeri söylemler hangi gazetede yayınlanmıştı ve kimin söylemleriydi? ''İğrenç'' sözcüğüne yepyeni bir anlam kattınız. işin güzel tarafı şu ki çırpındıkça betıyorsunız!
 • bilgi silgibilgi silgi1 ay önce
  kirlenen sizlersiniz. nasıl bir pisliğin içine battığınızı göremiyorsunuz. bir de utanmadan dinden imandan müslümanlıktan bahsediyorsunuz.
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer1 ay önce
  Kaleminize..sağlık..tüm..kirleri..temizleyecek..olan..İSTANBUL'DA..bir..pazar..günü..yeni..bir..CİDDİ..SEÇİMDİR..Son..günlerde..maalesef.."bizim..mahallede..bazı..kalem..erbapları."..yeni..seçim..demek..gerilim..demektir..İstanbul'u..İmamoğlu'na..verelim.,.mealinde..bazen..açık..bazen..ima..dolu..yazılar..yazıyorlar.(Yeni..şafak...Sabah..gazetesi vs)..Ayıptır..yazıktır..Zalime..bir..kez..taviz..verirsen..sonu..gelmez..HIRSIZLARA..KARŞI..HUHUKUN..İÇİNDE..TÜM..SEÇENEKLER..İLE..MÜCADELE..EDİLMELİ..
 • Muhalefet Muhalefet 1 ay önce
  Seçimleri Kirleten İYİ parti değil15 bin seçmeni kaydıran AKp liMahmut uysaldır. 17 yıldır kirlenen AKp nin güttüğü bölücü,ayrıştırıcı ve insanı dinden imandan soğutan sözde milletçi özde yıkıcı AKp zihniyeditidr.AKPlilerartık kardeşlerim falan değil,onlara selam bile vermeyeceğim, hakkında düşündüklerimi burada yazsam inan okumak bile istemezsiniz ama pekte dostane şeyler değil hani. OY GASPIyapan Akplilerinbizim hakkımızda düşündüklerini 10 kat kızgınlıkkin ve öfke ile çarpın bizim duygularımızınsonucu kestiririz. Aslında Ruhsal olarak şizofreni z ,bölündük. Suriye'den de,Venezuela dan daLibyadan da beteriz.Kimin sayesinde? Sarayda bir eli yağda bir eli balda yaşayan ama halka ve oylarınazerrekadar önem vermeyen ,gayet kibirli veanti demokrat,resinizsayesinde.Birde soruyorsunuz uz nerede yanlış yaptık diye .!!
 • kokudan geçilmeyecekkokudan geçilmeyecek1 ay önce
  Eğer yeniden "seçim" olmazsa bu bir "sıçım" olarak bekleyecek ortada!
 • CccCcc1 ay önce
  Her hal ve şartta Hak ki savunmak müslüman ligin gereğidir maalesef medya dili kahverengi lerle dolu

Günün Özeti