• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI

İstanbul seçimi kirlenmiştir temizlemek devletin boynuna borçtur

11 Nisan 2019


Hüseyin Öztürk İletişim: [email protected]

Bütün dünyada, insani melekelerini yitirmemiş normal her insanın gördüğü, bildiği ve anladığı gibi İstanbul seçimi kirlenmiştir.

Elbette bu kirliliği devletimiz temizlemekle yükümlüdür. Bunu söyleyince belki şöyle denilebilir.

“İyi de seçimin bu kadar kirlenmesine yahut kirlenme ihtimaline karşı devletimiz neden tedbirini almadı?”

Bu sorunun cevabı ben de yok. Nasıl oldu da böyle bir hal zuhur etti, nasıl oldu da böylesine büyük bir boşluğa düşüldü ve anlamakta gecikildi bilmiyorum.

Elbet cevabı bilen ve kamuoyunu aydınlatacak devletlilerimiz vardır ve cevaplandıracaklardır. Şimdi bağcıyı dövme zamanı değil, üzüm yeme zamanıdır.

Bu kadar gasp edilen haklar geri nasıl alınır, böylesine bir kumpasın verdiği tahribat ne şekilde önlenebilir, sanırım devletimizin ilgili organları bununla ilgileniyorlardır.

¥

Öncelikli asıl husus, İstanbul seçiminin iptal edilerek adil bir seçimin yapılmasıdır. Yani “maddi hata” denilen oyunun hiçbir tutar tarafı yahut bahanelere sığınılacak tarafı yoktur.

Siz özgür iradenizle önünüze konulan sandığa gidecek, özgür iradenizle istediğiniz partiye oy vereceksiniz, sonra bakacaksınız ki, sizin oyunuz ya yok sayılmış yahut başka bir partiye yazılmış.

Müslümanlar için Allah aşkına, diğer inançlara mensup kimseler için de inandıklarının başı için, böyle bir hak gaspını kim ve kimler kabul edebilir, görmezden ve duymazdan gelebilir?

¥

Esas olan devletin millet için olmasıdır. Nihayet son 15 yıldır, tarihi boyunca görülmemiş bir millet-devlet bütünlüğü sağlanmıştır.

İdarenin millet emrinde bulunması, devlet-millet bütünlüğünün şiarındandır. İdarenin sağlıklı işlemesi ve başarısı, milletten göreceği destek ve katılıma bağlıdır.

Tam da bu katılımı sağlamışken, en ağır şekilde kirletilen İstanbul seçimi başta olmak üzere, diğer şehirlerdeki seçimlere de kirlilik bulaşmıştır.

Devlet idaresinde en önemli husus, güven duygusudur. “Vatandaşın idareye güvenmesi, kendi statü ve geleceğinden emin olması, her şeyin başında gelmektedir”.

Seçimin yenilenmesi için onlarca yüzlerce sebep saymaya gerek yok. Sadece bu kural dahi yeter. Bu kadar muamma ve kargaşaya kurban gitmiş bir seçim mutlaka aklanmalıdır!

Devletimiz, idaresi altında bulunan halkımızın; ekonomik, sosyal, siyasal, ahlaki, hukuki ve an’anevi umdelerini korumakla-korundurmakla yükümlüdür.

Ortada ciddi bir hak ve hukuk gaspı vardır. Bunun hiçbir şekilde tevili mümkün değildir.

Hak gaspının olduğuna inanmayanlar, seçimin kirletilmesine göz yumup görmek istemeyen ve aksine hareket edenlerin sözlerine baksınlar, hakikati görebilirler.

¥

Ezcümle:

Devlet yönetiminde, idare edenlerle edilenler arasındaki ilişki dengesi en hassas sahayı oluşturur. Bu dengenin bozulmaması, devletin en çok dikkat etmesi gereken noktaların başında gelir.

Bu sebeple İstanbul büyükşehir belediye başkanlığı seçiminin yenilenmesi, kirlenmiş bir seçimin temizlenmesi ve aklanması bakımından son derece önemlidir.

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23