• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI

İsrafların En Büyüğü İnsan İsrafı

18 Nisan 2019


Hüseyin Öztürk İletişim: [email protected]

Erenler, insan israfı hastalığının tek çaresinin, “kanat sahibi olmaktan geçtiğini” söylerler. Kanaat sahibi olmayı, insan olabilmekle eş tutarlar.

“Eğer bu şifa da insan israfına yetmiyorsa, başka çaresi vardır o da musalla taşında son bulur” derler.

Çok azgın bir israf devrinde yaşıyoruz. Bu hakikati anlamak için nerede ve kiminle konuşursanız konuşun, insanların yüzde doksanının ağzından sürekli şikâyet duyarsınız.

Toplumun her kesiminden; varlıklısından dar gelirlisine, ihtiyarından gencine, yöneticisinden işçisine, memurundan amirine, velhasıl insanın olduğu her yerde, acayip bir şükürsüzlük ve tatminsizlik hâkimdir.

Yine hemen her insanımız, sürekli bir suçlayıcı pozisyonunda yaşamakta ve kendince çareler üretmektedir. 

Oysa kendi ürettiğimiz çareyi kendimiz uygulayabilsek, doğruyu bulacağız ama ruhsal ve bedensel bir israfın içerisinde yaşadığımızı göremediğimiz ve kabullenmediğimiz için bir türlü kendi limanımıza yanaşamamaktayızdır.

İnsanı tüketmeye programlanmış cep telefonları ve diğer tüm iletişim araçları, insan israfını hızla artırmakta ve yönetip yönlendirmektedir.

¥

Evlerimiz gecelik barınma kutularına dönüşmüş vaziyettedir. Akşam aile boyu sofraya oturulan ve hal hatır sorulan kaç ev vardır merak ediyorum.

İşte insan israfının başladığı yer evlerimizdir. Ailede başlayan israfın başka yerde önlenmesi mümkün değildir.

Evde ve ailede israf olan insanın işine, okuluna, çarşısına, sokağına mahallesine, şehrine, yiyeceğine, içeceğine karşı nasıl bir faydası olabilir?

Denilmek istenenin anlaşılması için hepimiz, evimizde ve dışarıda yaşadıklarımızı gözden geçirebilirsek, ne büyük bir aldanmanın içerisinde olduğumuzu idrak edebiliriz.

Bize ait aklımızı ve mantığımızı etkileyen, yönlendirmeye ve yönetmeye kalkan davetsiz dış tesirlerden kurtarıp, “ne oluyor” sorusunu sorduğumuzda, öncelikle kendimizi ne kadar israf ettiğimizi görebiliriz.

¥

Mesela yine hepimiz ekmek ve sebze israfından söz ederiz değil mi? Kime sorsanız yiyecek içecek israfına karşıdır.

Peki, bu kadar israfı kim yapıyor? El cevap: İnsan!

Maalesef başkalarının israfını görüp de kendi israfını göremeyenler yapıyor.

Yiyecek, içecek ve giyecek konusunda yapılan israfların özünde, kişilerin kendi kendilerini israf ettikleri yatmaktadır.

Son yapılan bir araştırmadan buyurun israfa:

Türkiye’de günde 4,9 milyon adet ekmek çöpe gidiyor. Yılda 214 milyar liralık gıda israfı yapılıyor. Bunlar resmi rakamlar, bir de kayıtlara girmeyenler var.

Atalarımızın buyurduğu bir tavsiyeyi hatırlayalım. Hepimiz biliriz ama uygulamaya gelince pek yanaşmayız. “Ayağını yorganına göre uzat” denilir ama uzatmayız.

Çünkü kendi durumumuza göre değil, başkalarına göre yaşamaya inandırıldığımız, sürekli tüketmeye ve harcamaya sevk edildiğimiz için kendimizi de kazancımızı da israf ettiğimizi kabullenmeyiz.

Ezcümle:

İnsan öncelikli israfa doğru bir yarış halindeyiz. İnsan israfının telafisi yoktur. Dünyasını israf eden, ahiretini de peşin peşin israf etmiş demektir.

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23