İrade Gasplarıyla Şehir Yönetilir mi?

05 Nisan 2019 Cuma

İrade gaspını meslek edinenler, ne kendilerine ne de içinde yaşadıkları halka, asla güven veremezler. Bir müddet sonra cumhur tarafından dışlanırlar.

Siyasi tarihimiz böyle olay ve şahitliklerle doludur.

Mesela bütün darbeler irade gaspıdır. Hangisi bugün “Hakk ve halktan yana olan insanlarımız” tarafından hayırla yâd edilmektedir?

İrade gaspı, maddi olarak hiçbir değerle ölçülemez ve hiçbir maddi değerle satın alınamaz veya karşılığı ödenemez.

Bu yüzden bizim insanımız bilir ki, kul hakkına Allah bile müdahale edip, af yoluna gitmez ve affetmez. Ancak kullar affederse ne ala.

Yalnız kulların affıyla da yine iş bitmez. Ondan sonra da kamu hakkı devreye girer ki, işte onun telafisi de tevili de imkânsızdır.

Tabi bu söylediklerime inanıp inanmamak da bir irade meselesi olduğu için, kimsenin iradesini zorlamak ve kabul ettirmek gibi bir niyetimiz yoktur.

……………..

31 Mart’tan bu yana, İstanbul ve Ankara başta olmak üzere, çeşitli şehirlerde insanlarımızın iradeleriyle verdiği oyların gaspı konuşulmakta ve sandıklar yeniden sayılmakta. Haliyle İstanbul öncü ve önde olduğundan burası gündemdedir.

Devletin, milletin ve İstanbul’un selameti açısından, seçimlerin yenilenmesi en doğru yol gibi gözükmektedir.

Anket şirketleri, ideolojilerini ve tarafgirliklerini ortaya koymadan bir araştırma yapar ve dürüstçe kamuoyu ile paylaşabilirlerse, böyle olduğunu görebilirler.

Yine kamuoyu tarafından bir başka çıkar yol da tüm sandıkların canlı yayında ve siyasi parti temsilcilerinin bulunduğu ortamlarda yeniden sayılması beklentisidir.

………………

Şayia ile başlayan hangi işin sonu bugüne kadar hayırla gelmiş ki, bu işin sonu hayırla gelsin veya devam etsin.

Siyasi partilerin temsilcileri bir araya gelerek, toplum nezdindeki bu şayiaları bertaraf etmeye yükümlü ve mecburdurlar.

Yangından mal kaçırır gibi zıp zıp mazbata istemek bir suçluluk halidir ve insanların iradelerinin gasp edildiğinin kabulüdür.

Kazanan taraf madem kendisine inanıyor ve güveniyor, o vakit oyların sayılmasına canı gönülden razı olmaları gerekir.

…………………

Yerel yönetimleri şayianın yıprattığı kadar başka bir icraat yıpratmaz. İsterse ağızlarıyla kuş tutsunlar.

Seçim yenilenmez yahut reyler şahitler huzurunda sayılmazsa, İstanbul’un beş yılı sürekli hak ve hukuk gasplarıyla geçecek demektir.

Böyle bir şehre yazık etmeye hiçbirimizin hakkı yoktur. Hilelerle, hurdalarla, kaçarak, göçerek belediye yönetilmez, hiçbir hal gizli kapaklı kalmaz ve mutlaka patlak verir.

Burada esas vazife, Yüksek Seçik Kurulunun üyelerine düşmektedir. Böyle bir halin hukuki boyutunu onlar bilirler.

…………….

Ezcümle:

Kamuoyu vicdanını rahatlatmak ve devlet-millet bütünlüğünü korumak için seçimlerin yenilenmesi veya oyların sayılması gerektiği meydandadır.

Hırsla, kinle, öfkeyle, gaspla, kavgayla, dünyanın hiçbir yerinde yönetilen bir toplum ve şehir yoktur.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • YazmaYazma1 ay önce
  Ülke yönetiliyorsa şehirde yönetilir efendim.
 • A ÖzcanA Özcan1 ay önce
  Güç Erdoğanın elinde.Kontrol deseniz,Erdoğanın elinde.Sandık görevlileri adeta militan gibiler.CHP ye kim oy kaçırabilirki?.Ayrıca:Erdoğan'a göre AKP liler bu ülkenin en akıllı en cesur insanları:Tıpkı Feto darbe girişimi! herkes uyumuş.Ankaranın uyuyanları:Hakan Fidan.Hulisi Akar.İçişleri Bakanı.Ankara Valisi.En başta Cumhurbaşkanı.Bu gün bu saydığım kişiler ülkemizin en onurlu kişileridir..İstanbulda oylar tekrar sayılsın.B.Yıldırım başkan olsun.Ama sonuç:İmamoğlu Erdoğana karşı 3-0 galip gelmiştir..
 • hüseyinhüseyin1 ay önce
  Siz bu kafayla giderseniz, FETÖ'yle mücadelenin "gitmesi gereken yere kadar gitmesine" izin vermez ve dahi engellerseniz; 31 Mart'ta olmadı ama bir gün, bir yerde, o bela yeniden karşınıza dikilecektir mutlaka!Demem o ki, hâlâ muhalefeti karalamaya çalışmak yerine kendi içinizi mi aklamaya çalışsanız acaba?İşe, "Partimizdeki FETÖ'cüleri biliyoruz. Bunların kim olduklarını devletle paylaşmadık. Biz devlete böyle bir ispiyonculuk yapmayız" demek ne demek, bunu sorgulayarak başlayabilirsiniz mesela!
 • Ahmet ÖzAhmet Öz1 ay önce
  Hüseyin Bey;''İrade gaspı'' söyleminiz el Hak,doğrudur.Adalet kraliçesinin gözü bağlıdır,bir elinde adalet terazisi,diğerinde kılıcı vardır.Gözü açılmış,kılıcı ve adalet terazisi elinden alınmış adalet kraliçesinin durumunu yansıtıyor,siyasetimiz.Sizin,bu söyleminizi,hangi taraf için söylediğinizi net olarak hissedebiliyoruz.Bence ''İrade gaspı'' ifadenizden önce,mevcut iktidar,neden,bıçak sırtı oy aldı?Bu hususu açıklamalısınız.İktidar siyasetçilerinin çok yaralayıcı ve halkı ayrıştıran sivri sözleri karşısında,bu seçimlerde halkın ne denli tepki verdiğini izah etmelisiniz.''İrade gaspı'' dediğiniz husus,tekrar oy sayımlarıyla ortaya çıkacak ve sonuç açıklanacak.Kim kazanırsa kazansın,''İrade gaspı'' söyleminizin yine arkasında olacak mısınız?
 • irade gaspı derkenirade gaspı derken1 ay önce
  Karaprapaganda kim yaparsa yapsın kötüdür.

Günün Özeti