• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI
05 Kasım 2019

İnsanı Kamillere, İrfan Sahiplerine İhtiyacımız Var

“Savm-u salât u hac ile

Sanma ki biter zâhid işin

İnsan-ı kâmil olmağa

Lâzım olan irfan imiş.” Niyazi Mısrî.

¥

İnsanı kâmillere, irfan sahiplerine her devirdekinden daha çok ihtiyacımız var. Dünya ile ahiret arasındaki dengemiz tam bir tsunami halinde.

Bu durum evlerden sokağa, iş yerlerine, toplum taşım araçlarına, çarşıya, pazara ve Müslümanların gün içerisinde beş defa vardıkları camilerimize kadar yayılmış vaziyette.

“Nasıl bu hale geldik?” sorusu anlamsız olur. Dünyayı putlaştırdık, ahireti rafa kaldırdık. İmanımız ile nefsimiz arasındaki köprüde nefsimiz bekçilik etmekte.

Dünkü yazıda Gönenli Mehmet hocamızdan söz etmiştim. Memleketin zor zamanlarında bir iman abidesi olarak öyle güzel hizmetlere omuz vermiş ki, devlet-millet olmanın harcını karmak için uğraşmış durmuş.

Gönenli hocamızı tanıyan isimlerden birisi de Sultanahmet Camii’nde 33 yıl imamette bulunan Emrullah Hatipoğlu hocamızdır ve Gönenli hocamızla ilgili bir hatıra nakleder.

Şunu da söyleyivereyim de laf uzamasın. İrfan ve kâmil ocakları olması gereken camilerimiz sadece namaz kılınan mekânlar değil, irfan mektebi vazifesi de görmelidir. Geçelim.

Gönenli hocamızın yaşadığı, Emrullah Hatipoğlu hocamızın da şahit olduğu hatırayı kendi dilinden paylaşalım.

¥

“Gönenli hocamızın imamette bulunduğu senelerin birinde her halinden perişan olduğu anlaşılan birisi, Sultanahmet Camii’nin merdivenlerini mekân edinmiş.

Hocamız bir vakit namazından sonra, bu zatı görmüş ve ne istediğini, neden bu halde olduğunu sormuş.

Şahıs da; İstanbul’a turist olarak geldiğini, parasının bittiğini, üç gündür parklarda yattığını, kimsenin yardım etmediğini, gelip ibadethaneye sığındığını söylemiş.

Gönenli hocamız hemen şahsa her türlü ihtiyacını karşılayacak ve memleketine gidecek kadar parayı verip, ilgilenilmesi için yanındaki arkadaşlarına da görev vermiş.

Bu mesele hangi vakit oldu bilemiyorum ama benim Sultanahmet Camii’nde görevli olduğum sırada, arkadaşlar yabancı bir kimsenin görüşmek istediğini bildirdiler, biz de buyursun dedik.

Gelen zat, İsviçreli ünlü bir ressam imiş, yukarıda naklettiğim hadiseyi bir güzel izah ettikten sonra cebinden para çıkardı ve dedi ki:

- ‘Efendim, aç-susuz-uykusuz kaldığım günlerde buranın imamı bana yardım etmiş ve İsviçre’ye dönmemi sağlamıştı.

Ben ressamım, lütfen şu parayı kabul edin ve benim durumuma düşen başkalarına yardım olarak verin.

O zat sayesinde hayata yeniden döndüm, Müslümanlığın ne demek olduğunu, nasıl insanlar olduğunu araştırdım, Müslümanların sadece birbirlerine karşı değil, tüm insanlara karşı merhametli kimseler olduğunu öğrendim.

O günden beri ben de kazandığım parayı insanların istifadesine sunuyorum. Lütfen bu parayı alın ve çaresiz kalan insanlara dağıtın’.

Biz de o parayı ihtiyaç sahiplerine dağıtmak üzere teslim aldık ve dağıttık.

Gönenli hocamızın ruhu için el-Fatiha”. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

ali ünlü

inşaallah islama geçerde müsüman olur
 • Yanıtla

Sevban Orhan

İnsanı kamillik ütopik bir terimdir=peygamberler ve çok az sayıdaki evliya hariç= hiçbir kimse gerçekte dünya hayatında bu konuma ulaşamaz. Her nedense bazı kitaplarda insanı kamillerden bahseder. Kim gördü, bildi, anladı İnsanı Kamili? İnsan, peygamber gibi gölgesiz olabilirse yani bedenen ve ruhen tamamen nurlaşabilirse bu sıfata ulaşabilir. Ne tarihte ne de günümüzde böyle sıfatlı kimse hiç duyduk.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23