İnsan ve Toprak İsrafı

12 Eylül 2019 Perşembe

Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde hiç umursanmayan hususların başında insan israfı gelmektedir.

Kapitalizmin esaretini özgürlük kabul eden ve tüketimin dişlileri arasında can çekişmeyi de zevk-sefa zanneden toplumlardaki ve bizdeki en büyük israf, kişinin kendisini ve çevresini israf etmesidir.

Bu hakikatin kabulü zordur ve kimse kolay kolay “evet” demez. Çünkü “evet” dediğinde aykırı davranmış olur, israfçılar tarafından dışlanma korkusu yaşar.

Maalesef insan israfında had safhadayız. Bununla birlikte toprak ve topraktan yetişen her türlü yiyecek ve içeceklerimiz de israfın zirvesindedir.

Eğer hem insan bakımından hem de tarım bakımından yeni hamleler yapmazsak, yakın gelecekte büyük sıkıntılar içine düşeceğimiz çok açıktır.

İnsan israfı, aileden başlayarak tepeye doğru gitmektedir. İnsanlığımız dibe doğru ilerlerken, insani ihtiyaçların karşılandığı her sektörde de israf ve dibe gidiş sürmektedir.

“Eee! Ne diyorsun”? Bakın ben bile yazdıklarımdan sıkılıp, kendime soruyorum.

……………..

Şunu diyorum:

Bir kere insan israfını kabul edelim. İnsanın israf edildiği yerde maddi-manevi her şey israf edilmektedir.

Sadece biz değil, bütün dünya insanlığı topraktan yiyor, topraktan içiyor ve yediklerini içtiklerini de nihayet toprağa boşaltıyor.

Hatta ölünce bir işe yaramayan, kısa sürede kokan cesetlerimizi de ancak toprak kabul ediyor. Toprak olmazsa, değil insanoğlu, hiçbir canlının yaşama imkânı kalmaz.

Sanayi ve teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin, onun da başlangıcı ve sonu toprak değil midir?

Devlet ve millet olarak önce insan israfımızın önüne geçmek, sonra da tarım alanındaki israfları önlemekle yükümlüyüz.

Türkiye olarak toprak ve tarım alanında yeni hamleler yapamaz, insanımıza toprağı sadece beslenme ve boşaltma aracı olarak görmekten vazgeçmesini anlatmaz isek büyük sıkıntılar içine düşeceğimiz meydandadır.

…………………

Teknolojinin insanı har vurup harman savurduğu ve “3 ila 70 yaş arası” insanların büyük çoğunluğu, hayatının önemli kısmını telefon ve benzeri aygıtlara teslim etmiş durumda.

Tabi böyle bir zamanda insan israfından söz edenlere; “Hangi devirde yaşıyorsun” diye soruyorlar ama onlar da vakti gelince kendilerini israf ettiklerini itiraf ediyorlar.

Toprakla insanı sadece ölünce buluşturmamalıyız. Yaşarken de buluşturmalı, hayatın başlangıcının ve sonunun toprakla olduğunu anlatmalıyız.

Soru: “İstanbul veya diğer büyük şehirlerde toprak nerede?

Cevap: Köyünde! Kasabanda! İsteyen için her yerde! Bahanelere sığınmak da israftır.

Ezcümle:

Kendisi olamayan toplumlar hep dışarıdan model ararlar. Biz de onlardan birisiyiz.

Bize ait olmayan, uymayan hazır elbiseler giyerek, kendimiz olmaktan çıkıp, başkalarına benzemeyi gelişme, değişme, ilerleme sanmaktayız.

Taklitçilik hastalığını şifa zannediyoruz. Kendimize, değerlerimize yabancılaşınca modernleşeceğimiz zehabına kapılıyoruz.

Hal böyle olunca büyüğümüz, küçüğümüz kendimizi vazgeçilmez sanıyoruz. Zira mezarlıklarımız kendilerini vazgeçilmez zannedenlerle doludur.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Ey millet vekilleri:Ey millet vekilleri:7 gün önce
  Çok güzel maaşlarınız var değil mi? (beğenmeseniz de) hazine tüm sağlık seyahat vs giderlerinizi de karşılıyor değil mi? (azımsasanız da) Telefon masraflarınız filan? (ne üretiyorsunuz da bu yüksek iltifata mazhar oldunuz?) Hiç yerin 300 metre altına inip orada kömür çıkaranları gördünüz mü? Gece yatağınızda yatarken bir hayalinize getirin bakalım, nasıl yataktan sıçrıyor sunuz! Âla, devam edin, nasıl olsa ahiret var, hesap var!
 • hüseyinhüseyin7 gün önce
  SAYIN YAZAR BU DÖNEMDE KÖYLERDEN BİLE İMAR GEÇİRİP YAPILAŞMAYA AÇTILAR, YANİ ANLAYACAĞINIZ TOPRAK HAKGETİRE, HER YER BETON, TOHUM, ET VE HER TÜRLÜ HUBUBAT İTHAL, FABRİKALAR SATILIP PEŞKEŞ ÇEKİLMİŞ, TANK PALET FABRİKAMIZ KATARLILARA UÇAK KARŞILIĞI HİBE EDİLMİŞ, DÜZEN BOZULMUŞ, İNSANLIK YOLDAN ÇIKMIŞ.
 • FeritFerit7 gün önce
  İnsan israfı deyince, Cemelde ölen 14 bin, Sıffin'de ölen 90 bin kişi de israf sayılır mı? Abbasi valileri arasında, Selçuklu beyleri arasında yaşanan savaşlarda ölen yüzbinler, Yavuzun babasıyla yaptığı savaşta ölen binler, Rum Mehmet Paşanın kestiği 30 bin, Kuyucu Murat Paşanın kestiği 60 bin kişi de israf sayılır mı?
 • şenay doğanşenay doğan8 gün önce
  allahu teala yahudi ve hiristiyanları dost edinmeyin kim onları dost edinirse o da onlardandır buyuruyor bu ayeti okuduğum zaman anlam veremezdim ya rabbi türkiye de kafirlerin müttefiki ama Türkiye islamın en iyi yaşandığı!!!!!!!!! ülke muhabbeti yapardım delilim de bunu idda eden alim tayfasıydı bugün artık olaylara alimlerin değil kendi gözlerimle bakıyorum ve söylediğim tek şey SADAKALLAHÜLAZİM allaha emanet olun

Günün Özeti