• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI

Hasta Hakları Derken Doktorları Haklamak

05 Mart 2019


Hüseyin Öztürk İletişim: [email protected]

Ülkemizde insanların psikolojisini altüst eden çeşitli etkenler sayılabilir ama başta gelen ve neredeyse rakipsiz olan sebeplerden birisi televizyon haberleridir.

Elbet insan gibi haber hazırlayıp sunan birkaç televizyon kanalı vardır. Onlar kastımızın dışındadır.

Haberciliği; kovuculuk, dedikoduculuk, fitnecilik, fesatçılık olarak meslek edinen kanalları izleyip de ruhsal dengesi bozulmayan kimse yok gibidir.

Söz konusu kanallar, haberleri bütünüyle terör havası içerisinde sunmakta ve insanları güvensizliğe, korkuya, endişeye sevk etmektedirler.

Bu haberlerin başında da genelde sağlık haberleri gelmektedir.

Hasta yakınları tarafından dövülmeyen, hırpalanmayan, tehdit edilmeyen, darp edilmeyen doktor haberlerinin olmadığı gün yok gibidir.

Bu tür sağlık haberleri; eğitici, öğretici, teskin edici ve önlem alıcı olması gerekirken, nasıl bir ruh haliyle haber yapılıyorsa, daha çok tahrik edici biçimde sunulmaktadır.

¥

Geçtiğimiz hafta bir iki hastaneye ziyaret ve refakatçi olarak gittiğim oldu. Doktorlar hastaların olduğu salonlara çıkarken tedirgin çıkıyorlardı.

“Niye bu tedirginlik” diye sordum doktora. Dedi ki;

“Maalesef hastadan çok hasta yakınları problem çıkarmakta! Hastaya refakat edenler, hemen işlerinin bitmesini ve üstelik hastalarının da zımba gibi iyileşmiş olarak evlerine dönmelerini istiyorlar.

Burası hastane, keşif ve şifa evi, sihirbazlık merkezi değil, doktorlar da sihirbaz değil. Hastaneler ve doktorlar, hastalar ve hastalıklar için vardır.

Son yıllarda ne yazık ki doktorların darp edilmesi, tehdit edilmesi, zarar verilmesi artmıştır. Artışa sebep de bu hususta yapılan “taraflı” haberlerdir.

Haberler öyle hazırlanmaktaki, insanlarımızı doğru şekilde bilgilendirmek yerine, adeta herkes böyle yapmalıdır öğretisiyle sunulmaktadır”.

¥

Darp yemiş ve tehdit edilmiş ve şimdi artık çalışmayan doktorlarla da sohbet etme imkânım oldu. Onları da dinledim ve anlattılar.

“Hasta yahut hasta yakınları istiyor ki, öncülük bizim olsun. İyi de hastaneye gelen her hastamız böyle düşünüyor ve istiyor, o zaman kime nasıl hizmet verilecek?

Doktorları haklamayı kendine hak gören kimselerin ruh tedavisi en zor rahatsızlıklardandır.

Hastaları muayene için doktor hasta münasebetine bile fırsat bulamadığımız zamanlar yaşanmaktadır.

Bir de doktorları çalışamaz duruma getiren uygulamaya da dikkat çekmek isterim.

Hasta veya yakınları, kendi kafalarında kurguladıkları tek taraflı hadiseleri hemen CİMER’e, BİMER’e şikâyet etmekteler.

Savunma yazmaktan viziteye çıkamayan arkadaşlarımız var. Savunma yazmaktan bıktığı için mesleği bırakan arkadaşlarımız var”.

¥

Evet, sağlıkta çağ atladığımız bir vakıa fakat esas bu meselede çağ atlamamız gerek.

Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca’nın işi bir hayli zor. Hasta hakları tamam ama doktorların can güvenliği hepsinden önemli!

Gerçi Fahrettin Bey bütün bu hususları yıllardır yaşıyor. Madem artık işin başında, bir çözüm yolu bulunmalı.

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23