Hakkında En Çok Kitap Yazılan Ulu Hakan

12 Şubat 2019 Salı

Cennet mekân Ulu Hakan II. Abdülhamid Han’ın vefatının 101. sene-i devriyesindeyiz.

İslam coğrafyası yahut gönül coğrafyamız dediğimiz ve ezan-ı şerifin okunduğu her kara parçasında, II. Abdülhamid Han’ın eserlerini görmek mümkündür.

Kudüs başta olmak üzere Irak ve havalisiyle birlikte üzerinde yaşadığımız vatanımızın her karışına sahip çıkarak, devleti ve milleti bir arada tutma mücadelesi, sadece kitaplarda ve dizilerde değil, ilköğretimden, üniversitelere kadar ders olarak okutulmalıdır.

Dinsiz tarih, tarihsiz din yoktur. Hangi inançlara mensup olurlarsa olsunlar, diğer dünya devletlerinin tarihleri o inanç çerçevesinde yaşanmış ve yazılmıştır.

Zaten başka türlüsü de olmaz. Dinden ve dini değerlerden koparılarak yazılan tek tarih ne yazık ki sadece bizde görülmektedir.

Hâlâ şu kompleksten kurtulamadık gitti ya.

¥

Devlet-i Aliye’nin tarihi içerisinde hakkında en çok kitap yazılan, konuşulan, tartışılan isim II. Abdülhamid Han’dır.

Genelde Osmanlı düşmanı olan, (esas İslam düşmanı oldukları için) özelde II. Abdülhamid’e düşman olanları anlamak imkânsız.

Kendisini bu topraklara ait hisseden, vatanı-yurdu bilen, (Müslüman olması şart değil, insan olsun yeter) bayrağını sahiplenen, devletine ve içinde yaşadığı millete aidiyet besleyen ve beş duyu organı normal kimseler, keşke neden düşman olduklarını anlatabilseler.

Mesela şu kesimlerin düşmanlıkları anlaşılır.

Yahudiler, İngilizler ve bilumum İslam düşmanları ile Türkiye düşmanlarının, II. Abdülhamid’e öfke duyma hakları vardır. Ya diğerleri? Geçelim.

¥

II. Abdülhamid Han’ın 33 yıllık iktidarında verdiği mücadelenin gerçeğini kabullenmek; gırtlağından haram geçen, kalbinde fitne, fesat ve bilumum din ve devlet düşmanlığı zerre eksik olmayanlar için kabul etmek zordur.

Yüzlerce misalden birini hatırlatalım:

¥

Bugün İsrail’in işgali altında bulunan ve Nisan 1948 yılından itibaren Müslüman nüfusun sürekli baskı ve şiddetle yok sayılacak konuma geldiği Hayfa şehrinde, II. Abdülhamid Han’ın, Hicaz Demiryoluna bağlantı olarak yaptırdığı bir hat bulunmaktadır.

Yine aynı şehirde, II. Abdülhamid Han adına dikilmiş bir abide vardır. Şimdi ne halde bilmiyoruz ama bu abidenin üzerinde günümüze aktarılan şekliyle şöyle yazdığı kayıtlıdır:

“Peygamberimizin halifesi ve müminlerin emiri, iki kıtanın sultanı ve iki okyanusun hanı büyük Fatih Sultan Abdülmecid Han’ın oğlu, Şam’dan başlayan bir demiryolu inşaatını emretti ki, Ümmet-i Muhammed, Beytullah’ı ve Ravza-i Mutahhara’yı ziyaret edebilsinler’ ve yine Hayfa’dan Hamidiye Hicaz hattına birleştirilmek üzere bir hattın döşenmesini emretti.

Böylece Hac farizasını yerine getirecek ve Peygamber Efendimizin (s.a.v.) kabrini ziyaret edecek her Müslüman, sultanın büyük hilafeti için Hazreti Allah’a (c.c) dua etsin”.

¥

Şimdi II. Abdülhamid Han’a düşman yahut dost olmak için bu icraatı yetmez mi?

Ruhu şerifleri için el-Fatiha. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Abid KulAbid Kul8 ay önce
  Ulu Hakanımızı ve yaşadığı zamanları anlamak isteyenler "Bir İngiliz Casusunun İtirafları" kitapçığını indirip okumalarını tavsiye ederim. İngilizlerle siyonistlerin müslümanların içine yetiştirip yerieştirdikleri elemanlarının o zamanlar nasıl bir faaliyet içindeydilerse bugün de aynı hızla Osmanlı'ya ve İslam'a olan düşmanlıkları satın aldıkları yerli iş birlikçileriyle 300 senedir nasıl devam ediyor okuyup anlarsınız.
 • ŞükûhŞükûh8 ay önce
  Bektaşi,bilgiler doğru lakin bunların Osmanlı tebaâsı gayrimüslimler için açıldığını daha doğrusu izin verildiğini,müslümanlara satılması ve içilmesi yasak olduğunu,yasağa uymayanların cezalandırıldığını da yazsaydın bari.Empati yap,ecnebi memlekette yaşayan müslüman oruç tutsa,iş yerinde yemek vakti oruçlu olduğu için yemediğinden işverence oruç tutamazsın diye uyarılsa veya yapması gerekli diğer ibadetler de dahil yasaklansa.Ülkemizde ki gayrimüslimler haftasonu ibadetlerini yapıyorlar biz yasaklasak mümkün mü ?
 • Murat soylubeyMurat soylubey8 ay önce
  DandanHakan Gecmişini bilmeyen hayel kuramaz.Bizim bütün Tarihimiz parlak dönem yaşamıştır.BizOsmanlı Torunları olarak hiç bir zaman arayış içinde olmadık. Tam tersine Aleme nizam ögrettik. Yolumuz belli Önderimiz belli nizamımız belli.Şimdi soracaksın neden bu hallerdesiniz niçin Büyük Devlet olamadınız.? Çünkü içimizdeki senin gibi hayinlere yaşama hakkı verdik hep ihanet hiyanet gördük. Ama artık şundan emin ol yeniden hayinlere merhamet etmiyecegiz önce onalrı temizleyib Büyük Şanlı Ümmetin ve mazlumların Devleti oluyoruz sende bunu anlıyamadın körsün körrrrrr. Zavallı.....
 • DandanHakanDandanHakan8 ay önce
  Geri kalmış toplumlar sürekli tarihlerindeki parlak dönemleri anarlar ! Sürekli bir arayış içinde olurlar ve ilerleme kaydedemezler ! Çünkü ileriye bakmadıkları için takılı kalırlar ! Takıntılı olurlar !!!!! Osmanlı çöktü ! İyi olsa idi hala ayakta olurdu ! Çöktü ve bitti ! Anlayamadığınız bi şey var , OSMANLI ÇÖKTÜ ÇÖKTÜ !!!!!!
 • BektaşiBektaşi8 ay önce
  İlk Türk rakısı: Deniz kızı (Tenedos rakısı) İlk rakı fabrikamız 1901 yılında padişah II.Abdülhamit'in isteği, Şeyhülislam'ın onayıyla Saray'ın başmabeyincisi Sarıcazade Ragıp Paşa tarafından Tekirdağ'da kuruldu. Asıl adı Tenodos Rakısı olmasına karşın üzerinde güzeller güzeli birî deniz kızı resmî olan bu rakıya halkımız DENİZ KIZI RAKISI adını verdi. Abdülhamit de bu rakıyı tercih ederdi. Ayyaşlar olarak kendisini rahmetle ve özlemle anıyoruz.
 • şimşekşimşek8 ay önce
  Allah razı olsun. koca sultan ulu hakan. sen gittin. arkandan sevenlerin dua ediyor. dinle ülkeyle meselesi olanlar ise kin kusuyor. arkandan nice itleri havlatıyorsun ya yıllar sonra bile büyüksün sultanım.
 • AlperAlper8 ay önce
  Bu ülkede hiç kimsenin Abdulhamit Han ile problemi yok. Problem sizsiniz. Abdulhamit'i gereksiz bir göklere çıkarma, Atatürk'e karşı kullanma, hiç hatası yokmuş gibi anlatma probleminiz var. Abdulhamit'e düşman olanları anlamak mümkün değil diyorsunuz. Peki ya sizin Atatürk düşmanlığına ne demeli. Biz de bunu anlayamıyoruz. Şunu unutmayın tarihe geçmiş bütün hükümdarlar bizimdir ve bizim kalacak iyisiyle kötüsüyle bizim içimizden çıkmıştır. Gökten zembille inmediler.
 • OsmanoğluOsmanoğlu8 ay önce
  Ülkenin 4 te üçünü kaybetmekle ünlüdür kendisi, nesebi de kendisi gibi hala miras derdinde para derdinde Abdülhamit gibi kokmak istiyorsanız nilhan sultandan koku alabilirsiniz, ayrıca yüzük şapka her turlu giyim eşyası satıyor nilhan sultan, ayrıca kendisi her türlü ortama uyum sağlar su an türbanlı CHP iktidar olursa Atatürkçü olmaya, türbanı atmaya hazır kendisi

Günün Özeti