• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI

Göz Göbekten Daha Büyüktür

23 Temmuz 2021


Hüseyin Öztürk İletişim: [email protected]

Göbeğin büyüklüğü (sağlık problemi yoksa tabi) gözün doymazlığındandır. Göz doymayınca insanın açlığı gitmezmiş. Sebebi belliymiş. Hırs.

Dünyada ve ülkemizde ekmek başta olmak üzere çöpe giden yiyeceklere bakıldığında tek nedeni vardır. Göz doymazlığıdır.

Hırsın getirdiği hastalıklar pek çoktur. İlk sırayı “Bencillik” alır. Bencillik de kendi içerisinde çeşitli ruhi ve bedeni hastalıklar doğurur. Diğerlerini de sıralayacak olursak;

“Kıskançlık”. “Merhametsizlik”. “Vicdansızlık”. “Kibirlenmek”.  “Nemelazımcılık”. “Hıyanet”. “Hiçbir Şeyi Beğenmemek, Sürekli Bahane Bulmak”. “Başkalarının Sahip Olduklarına Haset Etmek”. “Kendini Seçkin Ve Seçilmiş Görmek”. “Sadece Kendi Bildiğinde Direnmek”. “Geçimsizlik”. “Dedikodu Ve Yalanlarla Kendisine Yer Edinmek”. En fecisi de; “Ne İşinde Ne Evinde Kimseye Huzur Vermemek”.

Daha saymak mümkün bu kadarla yetinelim.

Ailelerin geçimsizlik sebeplerinin başında baba yahut annelerin veya diğer aile büyüklerinin gözlerinin ve tabi esas nefislerinin doymaması gelmektedir.

……………..

Müslümanlığa inananlar için söylüyorum. Bu ayrıntıya niye giriyorum onu da söyleyivereyim.

Ruhlarını şeytani meselelere hasretmiş bir takım kimseler, bizim televizyonda, gazetede ve haber sitelerinde sürekli kullanabilecekleri malzeme arayış içerisindedirler.

Kendilerini fitne ve fesat üretmekle görevli saydıklarından, “Acaba bir şey bulup da vazifemizi yapabilir miyiz” diye kıvranıp durmaktadırlar.

Bu yüzden, “Sözüm size ey iman sahipleri” anlamında bazen böyle ayrıntıyı bilerek yazıyorum. Neyse geçelim:

Şükür ve hamd’sizlik, tüm hastalıkların başlangıç noktasıdır. Şükür ve hamd sahibi olmak, hastalıkların şifasıdır.

“Göz göbekten büyük” diyenler, kibirli ve merhametsiz kimselerin, hırs ve tamahları sebebiyle başkalarının isteklerini ve haklarını gasp etmekten ve dahi ettirmekten zevk alarak, servet edinen ve fütursuzca; dağ-taş-orman-ova-dere-tepe-su demeden yalnızca tüketenler olduğunu işaret ederler.

Oysa herkesin bildiği gibi kimse servetini, şöhretini, şanını, sömürdüklerini, sevdiklerini, yediklerini, içtiklerini ve giydiklerini yanlarında götürmemektedir.

İnkârı ve reddi mümkün olmayan bu hakikate rağmen, göz doymazlığını ve doğurduğu hastalıkları tedavi edebilecek bir ilaç yoktur sanırım. İnsana “iyi ki de ölüm var” dedirtiyor.

Midemiz başta olmak üzere hırs ve tamah ederek bir takım ihtiyaçlarımızı, hayatın merkezine oturtmak ve duygularımızı, düşüncelerimizi, işimizi, gücümüzü bu ihtiyaçlara göre belirlemek, kendimizden başkalarına hayat hakkımı tanımamak demektir.

……………….

Ezcümle:

Hayatın merkezine koyduğumuz her şeyin, daha önce bize ait olmadığını, bizden sonra da olmayacağını bilerek ve tüm ihtiyaçların sonlu olacağına inanabilirsek, gözümüz göbeğimizden büyük olmaz.

İşte bir bayram daha bitti. Geçen yıl bayramı görenler bu yıl göremediler. Gelecek yıl kimin görüp görmeyeceğini elbet Allah bilir.

Gençlik yıllarımda bir zatı muhterem, yaptığım her yanlışta şu soruyu kendime sormamı istemişti. Halen sorarım, isteyenler de sorabilir. “Değer mi?”

Yalnız soruyu, yanlış olan fiili işlemeden sormalı!

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Sayın hüseyin bey

makaleyi okuyunca gözün göbbekden büyük oldugunu, anladım Allah razı olsun iyi bayramlar.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23