• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI
15 Kasım 2019

Gençliğin Dünyası Ve İslam

 

Diyanet İşleri eski Başkanı ve İslam Düşünce Enstitüsü Başkanı Mehmet Görmez hocamız, Mavera Vakfı’nın Çarşamba konuğu idi.

“Gençliğin Dünyası Ve İslam” başlıklı konuşma yaptı.

Gençlerin dine ve dini değerlere karşı uzak duruşundan şikâyet eden anne ve babalarla, dine dair sözü olanların, gençlerin yerine kendilerini koyup sorgulamaları gerektiğini söyledi.

Pek haklıydı. Gençliğin neden dinden soğuduğunu ve sorguladıklarını, akıllarının ermediğine, düşünmediğine, okumadığına yormak, bilgelik taslamak hatalarımızdan birisidir.

Mehmet hocamızdan Allah razı olsun, “Ne olacak bu gençliğin hali” sorusunu; “Ne olacak bu anne babaların ve dini anlatanların hali diye değiştirmek lazım” dedi.

Anlatılan İslam ile yaşanılan İslam arasındaki uçurumu gören gençler elbet büyüklerini sorgulayacaktır. 

- “Ne olacak bu gençlerin yerine ne olacak yetişkinlerin hali” diyen gençler şunları söylüyor:

Kendilerini kurtuluşa ermiş sanıp, bizi batmış olarak görüyorlar. Kendilerinin gördüklerini bizim görmediğimizi mi sanıyorlar? Sözleri özlerine, özleri ibadetlerine yansımıyor ve sadece buyuruyorlar”!

Elbet bu durum sadece bizde değil, hatta en azı bizdeymiş. Bütün İslam dünyasında durum vahimmiş.

Öyle ya mesela Suudi Arabistan’da hırsızlık yaptığı için kol kesenler, halkının parasını çalarak ABD’ye peşkeş çekiyor.

Bu da bir hırsızlık değil midir? Bu hal İslam ile bağdaşır mı? İslam adına kime ne söylemeye hakları var?

……………….

“Gençlerin itirazlarını ilhat veya inkâr zannetmek doğru değil” dedi Mehmet hoca.

“Çünkü gençleri anlamak ve dinlemek yerine, hükmederek konuşma ve söyleneni tartışmadan-araştırmadan kabul ettirme baskısı ters tepiyor” diye ilave etti.

Günümüzde dine en çok zarar veren kimseler, dindar geçinenlerden oluşmaktaymış.

Gençlerin dünyasında din adına büyük yaralar açılmaktaymış.

Bu yaralar gençliğin bilinçaltına dini meselelere itiraz olarak yerleşmekteymiş.

“Peki, çözümü nedir diye sorarsanız, Görmez hoca şöyle dedi:

“Yeniden düşünerek, yeniden üzerinde çalışarak, gençlerin bu itiraz dalgasını nasıl rahmete dönüştürürüz. Bunun hesabını yapmalıyız. Yeni bir seferberliğe ihtiyaç var.

Özellikle medyadaki din tartışmaları, her kafadan bir sesin çıkmazı, dini metinlerin usulden uzak, bir silah gibi ok gibi kullanılması, gençlerin dünyasında fırtına estirmektedir.

Anlamsız ve faydasız din tartışmaları, gençliği haliyle ilhata-itiraza sürüklemekte, gençlerin bilinçaltında şüpheler meydana getirmektedir.

Bütün İslam coğrafyasında gençliğin dinden kopmasına ki ben ona deizm, ateizm demiyorum. Sadece itiraz diyorum. Yerinde itirazlar ve gençliğin soruları diyorum.

Biz hocalar olarak, oturup adam akıllı bu sorulara nasıl cevap vereceğimizi konuşmak ve o itirazlara nasıl cevap vereceğimizi bulmak olmalıdır”.

..................

Ezcümle:

Her sözümüz ve amelimiz şahitlidir. Mehmet Görmez hocanın bu tarihi konuşmasını anneler, babalar ve din anlatanlar; ön yargısız ve peşin hükümsüzce, Mavera Vakfı’nın Youtube kanalından izleyebilirler.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Tata Tonga

internet ve bilgi çağında gençler herşeyi soruyor...tek bir şey ile tatmin olmuyor... iki yaşındaki çocuğun elinde (anne babası veriyor) cep telefonu/tablet var oyun oynuyor, müzik dinliyor, çizgi filim seyrediyor...
 • Yanıtla

ATE

ÖNCE SİZ MÜSLÜMAN OLUN HALK SİZİN PEŞİNİZDEN GELİR.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23