Ekran ve Akran Zorbalığı

19 Temmuz 2019 Cuma

Bir vakte erdi ki bizim günümüz 

Yiğit belli değil mert belli değil 

Herkes yarasına derman arıyor 

Deva belli değil dert belli değil. 

(Aşık Ruhsati)

Aşık Ruhsati 1835-1911 yılı arasında yaşadığına göre demek ki her devirde insanlık, insanlıktan devrilip gitmekteymiş.

Günümüzde kiminle konuşsak, insanlığın yerlerde süründüğünden, kimsenin kimseye sevgisi, saygısı kalmadığından, küçüğün büyüğün bilinmediğinden dem vuracaktır.

Söyleyenler de dinleyenler de “haklısın” yahut “haksızsın” diyenler de suçlananlar da suçlayanlar da bizleri değil miyiz?

Bilinen bir hakikat varsa o da şudur.

İnsanlığımız insanlıktan soyutlanıyor ve ortaya sadece yiyen, içen, dolduran, boşaltan, kazanmadan harcayan, sürekli değişiklik arayan, bunun için de serseri mayın gibi nerede ne zaman patlayacağı belli olmayan birer kadavra haline getirilmek isteniyoruz.

Bu halin baş müsebbipleri ekran ve akran zorbalıklarıdır. Kapitalizmin tek hedefi, insanı sınırsızca tüketen köleler haline getirmektir.

…………………..

Ekrandan kastedilen, televizyonlarla birlikte görüntülü ve sesli tüm cihazlardır.

Akran zorbalığı ise her yaştan insanların; “arkadaş, dost, kardeş” gibi kutlu kavramlarla birlikte olup da birbirlerinin iç ve dış hallerini, sosyal medya denilen şeytan gayyasında, kim ve neci oldukları belli olmayan milyonlarca insanla paylaşmak ve yaymaktır.

Elbet istisnalar vardır ama televizyonlar başta olmak üzere, ekranlı tüm cihazlarda izlenen hemen bütün filmler, diziler, oyunlar, müzik programları ve bunların arasındaki reklamların tamamı, insanın sadece cüzdanına göz diken, vicdanını körelten modern hırsızlar-soyguncular ve arsızlardır.

- Efendim kimse kimseyi bir şey izlemek için zorlamıyor, neden zorbalık olsun, faşizm olsun”? Doğru! Kimse kimseyi zorlamıyor.

Bunu söyleyenler lütfen önce kendilerine sonra aile üyelerine sonra içinde yaşadıkları çevredeki insanları bir gözlemlesin bakalım, kaç kişi iradesiyle hareket edebiliyor.

………………….

Ekran zorbalığı hususunda lafı uzatmanın anlamı yok. Aklının, gözünün, kalbinin kendisine bedava verilmiş büyük bir nimet olduğunu bilenler, bu zorbalıklara karşı direnir.

Akran zorbalığına uğrak vuralım. Aslında bu işi erenlerimiz halletmiş. “Bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim” denilmiş.

Akran zorbalığı daha çok sosyal medya ortamında yaşanmakta ve özellikle “15 ila 40 yaş” arasındaki nesilde vuku bulmaktadır. Sosyal şeytan en çok grubu tuzağa düşürmektedir.

İki vakıayı paylaşayım ne demek istediğim anlaşılsın.

Bir okulda (yer belirtmiyorum) beden dersinde kızlar, kız arkadaşlarından birinin kıyafet değişimi anında gizlice resmini çekmiş ve sosyal medyadan yayınlamışlar.

Sonuç? Kızcağız intihar etmiş.

………………..

Bir başka yerde (mekân belirtmiyorum) evli bir kadıncağızın adına arkadaşları sosyal medya hesabı açıp, müstehcen kadın resimleriyle montajlayarak, şaka olsun diye kendi aralarında yaymışlar. Tabi kendi aralarında kalmamış. Sonuç? İntihar.

Böyle nice vakıalar var. Ruhsati’ye bir daha bakalım.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

  • hüseyinhüseyin1 ay önce
    "Biz bir ülkeyi/medeniyeti mahvetmek istediğimizde, onun servet ve nimetle şımarmış elebaşlarına emirler yöneltiriz/onları yöneticiler yaparız da onlar, orada bozuk gidişler sergilerler. Böylece o ülke/medeniyet aleyhine hüküm hak olur; biz de onun altını üstüne getiririz." İSRA 16

Günün Özeti