• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI

Değirmenim Dönerken ve Cuma Düşüncelerim

19 Temmuz 2021


Hüseyin Öztürk İletişim: [email protected]

“Değirmen dönüyor… Bu dönüş ortasında istikâmetimizi şaşırmamak en büyük çabamız olsun” Yaşar Değirmenci.

Bu hafta tam da bayramlık kitaplar var gündemimizde. Siyer Yayınlarından çıkan “Değirmenim Dönerken” ve “Cuma Düşüncelerim” isimli iki eser, bizim gazetenin de yazarlarından Yaşar Değirmenci’ye ait.

Değirmenimizi döndüren Rabbim suyunu da vermiş ve “Bu değirmenin suyunun nereden geldiğini bilmeli ve ona göre yaşamalısınız” buyurmuş.

Yaşar Değirmenci, değirmenin ve suyun hakkını veren düşüncelerini iki kitapta bir araya getirmiş. Sözü kendisine bırakalım:

“Gayretlerimizin asli gayesi nedir? Biz ebediyet planında yaşıyoruz. Her şey ölümle bitseydi, hiçbir şeyin değeri ve manası olmazdı. Nitekim öyle zannedenlerin hayatında değerli ve manalı olan hiçbir şey yoktur.

Asla unutulmamalıdır ki hayır ile şer arasında, doğru ile yanlış arasında, ihanet ile sadakat arasında, nur ile zulmet arasında, gaflet ile basiret arasında, istikamet ile dalalet arasında, hak ile batıl arasında, izzet ile zillet arasında, ma’rûf ile münker arasında tarafsız olunamaz. Tarafsızlığı mesuliyetten kaçışın vasıtası olarak kullanmak vebaldir.

Hayatımızda düşünceye, duyguya, sorumluluğa, sevgiye saygıya, itidale, insafa vicdana edep ve hayâya daha çok yer vermeliyiz.

Enerjimizi israf etmemeli. Din kardeşliğimizi zedelememeli. Hatasız tek kitabın Kur’ân-ı Kerîm olduğunu unutmadan okuyalım, düşünelim, dikkat ve hassasiyetimizi kaybetmeden ölçülü-dengeli, makul ve mutedil bir hal içinde bulunmayı içimize yerleştirelim.

Yaşar Değirmenci ikinci kitabı “Cuma Düşüncelerim” hakkında ise şunları söylüyor.

“Fıtrata aykırı sun’îlikler içinde kendi kendimizin kölesi haline gelmişiz. Sevgiye sabra, takdire, tevekküle daha yakın duran bir dengeyi kurabilseydik, o kayıpları ve acıları yaşamasaydık; daha iyi olurduk.

Büyük ve dağınık bir coğrafyada, şaşılacak kadar kısa bir zamanda ‘insanlık fethi’ni gerçekleştirmişiz. Bütün bunları gerçekleştirenler şimdi kendi insanlarına, kendi çocuklarına sahip çıkmaktan âciz hale gelmişse, burada durup bir nefs muhasebesi yapmalıyız.

Kalabalıklar içinde yalnızlık, gürültüler ortasında ifadesizlik yaşanır. Zihinler çağdaş hurafelerle iğdiş edildi. Aidiyetimizi bilmez/bilemez hale geldik.

“Cuma Düşüncelerim”, dünyevîleşme girdabında boğulan, sekülerizmin karanlıklarında kaybolan insanımız için bir çıkış teklifidir.

Ahlaktan hukuka, sağlıktan ticarete, eğitimden yönetime kadar istisnasız hayatın her alanına Kur’an ve Sünnetin ölçülerini hâkim kılmak için varız.

Bu ölçülerin yerine kendi ölçülerini koymaya çalışan modernizmin istilasından, kabullerinden sakınmamız şarttır.

‘Cuma Düşüncelerim’ kitabı, kendi ölçülerimizle, değerlerimizle yaşamaya katkıda bulunmak için yazılmıştır.

…………..

Ezcümle Yaşar Değirmenci’den:

Değer ölçülerine ve hükümlerine bağlılık hassasiyeti kalktığı için, tefekkürün ve uzlaşmanın yolları tıkanmış, nefsani iddialaşmanın ve kavgaların ibtidai ve kısır hırçınlıkları yaşanmaktadır. Kavramların asaleti gitmiş istismarı kalmıştır”.

Kitaplar hakkında: Siyer Yayınları; 0212-544 76 96 [email protected]

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23